Witaj, Logowanie  Rejestracja
R E K L A M A
Strona główna Społeczność Video Video cz.01/10 Wprowadzenie - Pielęgnacja noworodka i niemowlęcia

cz.01/10 Wprowadzenie - Pielęgnacja noworodka i niemowlęcia

Opis filmu

Okres noworodkowy obejmuje 28 pierwszych dni życia. Cechy fizyczne i funkcje organizmu noworodka w dużym stopniu zależą od dojrzałości w dniu porodu. Dzieci donoszone urodzone między 38. a 42. tygodniem ciąży są pod względem cech fizycznych i funkcji organizmu najlepiej przygotowane do życia poza organizmem mamy. Masa ciała kształtuje się przeciętnie od 3300 - 3600 gramów a długość od 50 -- 52 centymetrów. Noworodki charakteryzują się dużą głową, krótką szyją, długimi nogami i długim tułowiem. Środek ciężkości ciała znajduje się na wysokości pępka. Przyjmują pozycję zgięciową, przypominającą ułożenie płodu. Są nieporadne ruchowo a aktywność związana jest przede wszystkim z zaspokojeniem uczucia głodu. Na bodźce reagują całym ciałem. Sam akt narodzin kończący okres życia płodowego jest trudnym przeżyciem dla noworodka, matki i ich najbliższego otoczenia. Drugim zdarzeniem o przełomowym znaczeniu jest opuszczenie szpitala po porodzie, przejście z obcego ale bezpiecznego środowiska, w którym niemowlę i młoda matka w każdej chwili mogą liczyć na fachową pomoc medyczną, do domu, gdzie rodzina samodzielnie musi sobie radzić z zupełnie nowymi dla niej problemami. Pierwsza wspólna podróż z dzieckiem, pierwsze chwile w domu, zapadają na długo w pamięci rodziców. Noworodek przede wszystkim powinien być właściwie odżywiony, mieć zapewnione warunki do niezakłóconego snu i właściwą pielęgnację. Dla niedoświadczonych rodziców zaspokojenie tych elementarnych potrzeb niemowlęcia może jednak okazać się poważnym wyzwaniem. Drobne z pozoru sprawy mogą przesądzić o tym, czy karmienie będzie skuteczne a wykonywane czynności pielęgnacyjne dostarczą dziecku pozytywnych bodźców czy też wywołają u niego uczucie dyskomfortu i stres. W pierwszych chwilach spędzonych przez rodziców z noworodkiem we własnym domu nieoceniona jest pomoc położnej środowiskowej, która może ich uchronić przed popełnieniem wielu istotnych błędów. Kąpiel maleństwa wykonana po fachowym instruktażu i pod nadzorem położnej w znacznym stopniu obniża niepokój towarzyszący młodym rodzicom podczas pierwszych kontaktów z noworodkiem i umożliwia im nabranie pewności siebie. Dobra atmosfera w domu ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Wzajemna życzliwa pomoc rodziców i zaangażowanie w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych pogłębia ich związek emocjonalny z maleństwem, jak również umacnia łączące ich więzi emocjonalne. Pierwszy rok życia dziecka jest okresem bardzo intensywnych zmian rozwojowych. Dziecko wszystkimi zmysłami poznaje świat. W ciągu pierwszego roku staje się zdolne do wyrażania swoich potrzeb, porozumiewania się z ludźmi poprzez gesty i pojedyncze słowa. Prawidłowa pielęgnacja, zaspakajanie potrzeb biologicznych, dostarczanie odpowiednio do wieku bodźców rozwojowych a przede wszystkim okazywana miłość, są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Pod kierunkiem położnej rodzice będą sami wykonywali pielęgnację i kąpiel swojego dziecka.

Komentarze

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet