Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Tata
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Zabawy taty z niemowlęciem

w co się bawić z niemowlakiemNie daj sobie wmówić, że opieka nad dzieckiem jest tylko domeną kobiet. Dziecko ma dwoje rodziców i tak samo jak mamy potrzebuje też taty, dlatego postaraj się spędzać ze swoją pociechą jak najwięcej czasu.

Nie chodzi tu o krzątanie się obok i  spoglądanie na malucha od czasu do czasu, bądź bardziej kreatywny i spraw, aby czas z Tobą przyniósł wam dużo radości.

Wielu ojców niestety „boi” się maluszków. Uważa, że tak kruchą istotą może dobrze zając się tylko mama. Kolej na ich udział przyjdzie, gdy dziecko osiągnie umowne 3 -4 lata. Nic bardziej mylnego!!!! Również tata może wspaniale urozmaicić czas bobasa. Zresztą jeżeli teraz nie będziesz spędzał z dzieckiem wystarczająco dużo czasu, tym trudniej będzie   później nawiązać z nim dobre relacje. Jak bawić się z 4- latkiem, gdy nie zna się jego potrzeb, nie wie co lubi?
Problem tatusiów bardziej polega na tym w co się bawić z takim szkrabem i czy w ogóle można, skoro jest jeszcze taki mały i nieporadny? Oczywiście, że można – tak naprawd zabawy z niemowlęciem można zacząć od pierwszych dni jego życia. Nawet niemowlaki mają oczy i uszy szeroko otwarte, są chętne do pieszczot i zabawy. Tak samo jak obecności mamy, potrzebują też taty! Jeżeli obydwoje zapewnicie mu wystarczająco dużo czułości i poczucia bezpieczeństwa, tym wasze dziecko szybciej będzie wkraczać w świat dorosłych.

W co zatem bawić się z dzieckiem?

Po pierwsze sam musisz się przekonać co Twoje dziecko lubi najbardziej. Dzieci są rożne, mają rożną wrażliwość i poczucie humoru. Baw się zatem z nim często, a już niedługo będziesz wiedział co jest dla niego największa frajdą.

W pierwszych dniach życia dziecka jego możliwości ruchowe są bardzo ograniczone, ale nie znaczy to, że nie możesz się z nim bawić. Noś go często na rękach, mów do niego  czule, przytulaj i kołysz – dzięki temu będzie bardziej rozwijać się emocjonalnie i ruchowo. Możesz też mu śpiewać, dziecko słyszy i odróżnia Twój głos, lubi się w niego wsłuchiwać – spraw aby kojarzył mu się z czymś dobrym. Dzięki twojemu zaangażowaniu,  Twoja żona będzie miała chwile aby odpocząć. Urodzenie dziecka to nie lada wyczyn, pozwól jej na zregenerowanie sił.
Parotygodniowe dziecko wykazuje już zainteresowanie otoczeniem. Nie należy jednak przesądzać z dostarczaniem mu dużej ilości wrażeń – zachowaj umiar. Za parę miesięcy będzie zupełnie na odwrót, to maluch będzie Ci dostarczać wielu niezapomnianych wrażeń , na wszystko przyjdzie czas.
 W pierwszych tygodniach życia dziecka staraj się angażować jego wzrok do wspólnych zabaw, wiedz jednak że nie jest on jeszcze dobrze rozwinięty. Dzieci widzą  najlepiej przedmioty w odległości ok. 20-30 cm od swoich oczu. Dlatego pochylaj się często nad malcem, rób mu śmieszne miny i uśmiechaj się. Dziecko na początku będzie się jedynie przyglądać, ale już w krotce zacznie spontanicznie reagować na Twoje „wygłupy” Jeżeli nuży Cię siedzenie z malcem w domu i robienie śmiesznych min czy tez machanie grzechotką, ubierz się i idź z nim na spacer.

3-4 miesięczne dziecko jest już bardzo ciekawe otaczającego go świata. Noś je często na rękach i pokazuj rożne przedmioty. Ćwicz z nim artykułowanie różnych dźwięków, udawaj odgłosy zwierząt itp. Takie ćwiczenia to doskonały trening mowy i sposób na nawiązanie z dzieckiem bliższego kontaktu. Nie przejmuj się że malec nic nie rozumie z tego co mówisz do niego- Twoje gadulstwo wkrótce zaprocentuje.

W czasie zabaw z dzieckiem pamiętaj, że poznaje ono świat  wszystkimi zmysłami.-  staraj się zatem, aby wykorzystywał je równomiernie. Do zabaw wykorzystuj rożne zabawki: kolorowe piłeczki, grzechotki, pozytywkę itp. Wkładaj mu je do rączki, pomożesz w ten sposób maluchowi ćwiczyć chwyt. Możesz też pomóc maluszkowi ćwiczyć jego mięśnie. Kładź go kilka raz dziennie na brzuszku aby mógł ćwiczyć podnoszenie główki.

Strona 1 z 2

« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Komentarze (4)

...
0
mój mąż świetnie zajmował sie naszym synkiem jak był jeszcze malutki.Przewijał...wstawał do niego w nocy.Sama sie dziwiłam że nie bał się go brać na ręce.Przebierać karmic.Uczestniczył w kąpaniu itp.Jest moja podpora i bardzo dziękuje mu za to że jest.
Aniolek2309 , marzec 25, 2010
...
cypisek
No a mój mąż mówi do synka, jak już go poprzytula i wycałuje, "Już mama do Ciebie idzie" ja robię wielkie oczy, bo się nigdzie nie wybieram.
Mąż za to planuje na jakie sporty z naszym synkiem będzie chodził jak urośnie.
cypisek , luty 10, 2010
a nie
annaszura
Mój mąż lubi posiedzieć z dziećmi. Bawią się klockami, samochodzikami z synkiem a z córką grają na xboxie. No i oczywiście szaleństwa na śniegu. Tata ciągnie sanki, albo rzuca śnieżki.
A wczoraj byliśmy na choince. Mąż robił zdjęcia a ja trochę pomagałam małej w zabawach. 4o latka nie wszystko "łapie" tak szybko jak starsze dzieci.
Wszyscy świetnie się bawiliśmy.
annaszura , styczeń 24, 2010
...
irasikorska
TATUSIOWE, JAK WYNIKA Z MOICH OBSERWACJI, Z REGUŁY MAJA PROBLEM CZYM ZAJĄĆ MALUCHA. POBUJAJĄ, PONOSZĄ NA RĘKACH, POPODRZUCAJĄ, POKRĘCĄ I NA TYM KONIEC. A POTEM JUŻ TYLKO "WEŹ GO"
irasikorska , styczeń 16, 2010

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet