Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Tata
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Jak i kiedy czytać dziecku?

czytac dzieciom książkiInternet, telewizja, gry… To wszystko, ten cały XXI-wieczny postęp  wypełnia niejednemu dziecku całe dnie.

Latorośl zagłębia się w bajki pozbawione sensownej fabuły, gra w pełne przemocy i absurdu moralnego gry.  Co na to rodzice? A rodzice idą z duchem czasu! Jest Internet – niechaj malec korzysta! telewizja? Proszę bardzo, niech ogląda…

 A co z książkami? Co ze światem baśni i fantazji wypełniającym popołudnia i wieczory niejednemu z nas – teraz dorosłych już rodziców? Unikamy czytania – spójrzmy prawdzie w oczy – bo czas goni, bo jesteśmy zajęci, bo wiecznie mamy coś innego do roboty. Nie róbmy tego. Znajdźmy choć 15 minut dziennie… codziennie… jak głosi powiedzenie akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Kiedy czytać dziecku?

Idealna pora na czytanie jest zawsze. Rano, w południe, wieczorem.  Czytajmy dziecku już wtedy, gdy jest w brzuchu, w okresie tzw. prenatalnym.  W trzecim trymestrze maluszek reaguje już na bodźce dźwiękowe. Spokojny głos mamy bądź taty, to cudowny uspokajacz.  Później, gdy maluch już pojawi się na świecie, nie przestawaj, droga mamo, zagłębiać go w świat literatury. Czytanie stymuluje rozwój mózgu maluszka, pomaga w mu rozwijaniu wzorca prawidłowej wymowy.
Kiedy czytamy dziecku, rozbudzamy w nim ciekawość świata. Maluch uczy się koncentracji oraz  ważnych wartości moralnych. Rozwija się emocjonalnie. Dziecko, któremu się czyta, zgłębia nawyk lektury od najmłodszych lat. Uczy się myśleć i łatwiej koncentruje uwagę. Rozumie siebie i innych oraz zapomina o telewizji i komputerze, przynajmniej na jakiś czas w ciągu dnia.

Jak czytać dziecku?

Ciekawie. Dla żadnego malucha lektura brzmiąca niczym jazda pociągu, monotonna i dudniąca nie będzie ciekawa. Czytać należy z pasją. Trzeba pokazywać dziecku, że nie tylko treść jest ważna, ale także i słowa, którymi się posługujemy i ich dźwięk. Czytając kładźmy akcent na wyrazy dźwiękonaśladowcze, wypowiadajmy je  głośno oraz wyraźnie. Intonujmy wyrazy, modulujmy, zmieniajmy głos. Do czytania trzeba malca wciągnąć, bawmy się zatem głosem  i treścią. Zachęćmy malca w ten sposób po to, by sam w późniejszym czasie prosił nas o czytanie.
 

Jakie książki czytać?

Pierwsze książki naszego malca  powinny być obfite w kolorowe ilustracje i zawierać mniej tekstu. Późniejsze – wręcz odwrotnie. Książki rosną zatem razem z dzieckiem.  Gdy maluch kończy dwa latka, można  wprowadzić  książeczki, które można czytać- dosłownie -  razem z nim. Jak one wyglądają? Jest to tekst połączony z rysuneczkami. Niektóre słowa są  po prostu zastąpione narysowaną rzeczą lub bohaterem. Odgadnięcie ich nazwy należy wówczas do małego czytelnika. Podczas takiego czytania, maluszek uczy się nie tylko nowych słów, ale także  poznaje (jeśli rysunki są podpisane ) ich graficzny wygląd. Potem łatwiej jest mu uczyć się czytać samemu. Szukaj po słowach kluczowych: czytanie  dziecko  bajki  książka  
Autor/dodał :
eniestrawska
 

Komentarze (1)

...
0
Ja zwykle czytam swojemu dziecku bajki przed sne.to go wycisza a maluszek szybko usypia sie.Co czytam ???różnego rodzaju bajki,wiersze,opowiadania.
Aniolek2309 , marzec 25, 2010

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet