Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Tata
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Tata przy porodzie

tata przy porodziePoród to wielkie wydarzenie i to nie tylko dla samej mamy. Chociaż to jej przypadła rola noszenia dziecka pod serem i urodzenia potomka, to przecież i sam tata ma ogromny w tym udział. Dlaczego wiec nie zastanowić się nad opcją wspólnego rodzenia?

Moment przyjścia małego człowieczka jest czymś wyjątkowym, dobrze więc aby oboje rodziców mogło wspólnie doświadczyć  wszystkie towarzyszące temu emocje. Szczególnie ważne jest to dla kobiety, która potrzebuje wówczas wsparcia i poczucia bezpieczeństwa – a to możezapewnić jej właśnie partner.

Zalety wspólnego porodu

Jednym z najistotniejszych argumentów za wspólnym rodzeniem jest wsparcie jakie mężczyzna może dać kobiecie w tych trudnych chwilach. Mimo bólu czuje się kochana i nie osamotniona. Dobrze mieć też obok siebie kogoś, przy kim można się wypłakać, wyżalić  i wykrzyczeć złość.
Pomoc przy porodzie jest też ogromnym plusem. Obolałej kobiecie trudno jest nawet przekręcić się na bok i wówczas męskie ramię jest bardzo przydatne. Można też, podać coś do picia, otrzeć twarz podtrzymać podczas parcia lub choćby najzwyczajniej w świecie potrzymać za rękę.
Ojciec będący przy porodzie ma zazwyczaj od samego początku dobre podejście do swojego dziecka, jest bardziej zaangażowany w opiekę nad nimi. Przeżycie związane naocznym zobaczeniem jak jego potomek przychodzi na świat pozostaje w pamięci na cale życie. Od pierwszych chwil łączy go z nim silna więź uczuciowa.
Obecność męża wiele zmienia w postawie personelu, który potrafi zadbać o to, by wola i prawa jego partnerki nie były ignorowane.

Tobie przypada pierwszemu zaszczytna rola trzymania dziecka – to ty bierzesz je na ręce i podajesz żonie.

Będziesz mógł poczuć męską dumę, że stanąłeś się na wysokości zadania. Więź z żoną stanie się silniejsza, związek trwalszy, a maluszek przyjdzie na świat w ciepłej, rodzinnej atmosferze.

Obawy związane ze wspólnym porodem

Wielu mężczyzn obawia się jak zareaguje na fizjologię porodu. No cóż, niema co ukrywać, że poród nie jest najmilszym widokiem. Nie ma co jednak przesadzać, tak naprawdę krwi nie jest wcale tak dużo, jakby mogło się to wydawać. Zresztą nie to będzie wówczas najważniejsze – uwaga przede wszystkim skupiona jest na żonie i rodzącym się dziecku. Jeżeli jednak masz jakieś wątpliwości, to zapisz sie z żoną do szkoły rodzenia, gdzie dowiesz się wszystkiego o przebiegu porodu oraz możesz zobaczyć film instruktarzowy z jego przebiegu. Pamiętaj o tym, ze nikt nie będzie Cię trzymał siłą na porodówce, jeżeli z jakiś przyczyn nie dasz rady uczestniczyć w porodzie. Zawsze możesz wyjść. Może się tez zdarzyć, ze to kobieta poprosić Cię o opuszczenie sali. Nigdy nie będziecie do końca pewni jak zareagujecie, ale łatwiej wam będzie przez to przejść, gdy decyzja o wspólnym porodzie nie będzie sprzeczna z waszymi przekonaniami oraz przygotujecie się do tego odpowiednio.

Inne obawy dotyczą kwestii jak mężczyzna zareaguje na widok cierpiącej kobiety. Boi się, ze w żaden sposób nie będzie umiało jej pomoc. Strach przed bezradnością nie powinien nikogo zniechęcać, najważniejsze jest aby był przy kobiecie. Nie sprawisz, że poród będzie mniej bolał, ale twojemu wsparciu łatwiej kobiecie będzie przez to przejść.. Naprawdę ogromną pomocą jest samo to, ze ukochana osoba jest obok.
Nie zmuszajcie się

Decyzja o wspólnym porodzie powinna być przemyślaną i w żadnym wypadku nie można do niej nikogo zmuszać. Dotyczy to obu stron, nie tylko mężczyzn. Wspólny poród może być tez krępujący dla partnerki. W czasie rozmowy musicie zastanowić się czy naprawdę oboje tego chcecie. Nie należy też kierować się modą na wspólne rodzenie bądź namowa znajomych, którzy to przeżyli. To co dla jednych dobre wcale nie musi być dobre dla innych. Po prostu szczerze porozmawiajcie i rozważcie wszystkie za i przeciw. decyzja nie musi być podjęta od razu i pochopnie, na pewno będziecie mieli sposobność powrócić do tej rozmowy.
  Szukaj po słowach kluczowych: poród  wspólny poród  tata przy porodzie  szkoła rodzenia  
Autor/dodał :
redakcja
 

Komentarze (2)

...
cypisek
Ja nie wyobrażam sobie porodu bez męża. On był praktycznie jedynie osobą, która była ze mną i mną się interesowała. Kontaktował się z personelem medycznym, który jakoś nie kwapił się mnie odwiedzać. Dodawał mi też otuchy i mówił "DASZ RADĘ" co mi bardzo pomagało.
cypisek , styczeń 30, 2010
...
irasikorska
tata mojego dziecka jednak nie zdecydował sie na wspólny poród i powiem szczerze nawet byłam zadowolona z tego faktu. kompletnie nie chciałam nikogo widzieć oprócz położnej.
irasikorska , styczeń 20, 2010

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet