Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Tata
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Urlop ojcowski – więcej czasu dla rodziny

urlop ojcowski po urodzeniu dzieckaNowelizacja kodeksu pracy uchwalona dnia 01 stycznia 2010 wprowadziła możliwość skorzystania przez ojca zatrudnionego na umowę o pracę z płatnego urlopu nazwanego „tacierzyńskim”, tj. przeznaczonego tylko dla ojców.

Przed nowelizacją ojciec miał możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego w sytuacji, gdy matka wykorzysta co najmniej czternaście tygodni i zrezygnuje z pozostałej części urlopu. Od tej pory ojcowie będą mogli brać wolne w wymiarze jednego tygodnia, jednakże od 2012 roku ten okres zostanie wydłużony do dwóch tygodni.
W przypadku chęci skorzystania z tej możliwości należy złożyć pracodawcy (nie później niż siedem dni przed rozpoczęciem urlopu) odpowiedni wniosek, którego pracodawca nie może odrzucić. Wskazać należy, iż w przypadku, gdy ojciec nie skorzysta z możliwości wzięcia dni wolnych, urlop taki przepada i nie można wziąć go w innym terminie. Warto zatem zawczasu skorzystać z nadarzającej się możliwości – dodatkowy tydzień wolnego dla świeżo upieczonego ojca to z pewnością nie lada okazja do spędzenia większej ilości czasu z rodziną.

Wspomnijmy dodatkowo, że możliwość skorzystania z „urlopu tacierzyńskiego” istnieje jedynie do momentu ukończenia przez dziecko dwunastego miesiąca życia. W oderwaniu od nowowprowadzonego urlopu dla ojców, mogą oni dzięki nowelizacji skorzystać z dodatkowego urlopu na dziecko. Są to dwa tygodnie w przypadku jednego dziecka lub trzy tygodnie w przypadku większej liczby dzieci. Dodatkowe sześć tygodni urlopu ojciec zyskuje wówczas, gdy matka rezygnuje z obowiązkowej części urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu czternastu tygodni takiego urlopu. Reszta wolnego może niejako przekazać na rzecz ojca. Niezbędnym warunkiem uzyskania takiego urlopu przez ojca jest złożenie przez niego odpowiedniego wniosku do pracodawcy nie później niż siedem dni przed skorzystaniem z niego. Również w tym przypadku pracodawca ma obowiązek wniosek taki uwzględnić.
Omawiana nowelizacja jest niewątpliwie korzystna dla ojców nowonarodzonych dzieci. Mogą oni dzięki temu oficjalnie skorzystać z możliwości spędzenia czasu z potomstwem bez konieczności wykorzystywania do tego celu urlopu wypoczynkowego. Zaznaczyć należy również, że zdarzają się takie sytuacje, gdy dziecko wymaga opieki obojga rodziców. Wskażmy też fakt, ze decyzja o przyznaniu takiego urlopu w zasadzie jest niezależna od pracodawcy – w przypadku złożenia odpowiedniego wniosku musi on wyrazić zgodę na taki urlop.
Ciekawym zagadnieniem może być fakt narodzin bliźniąt, gdyż w takiej sytuacji wydaje się, że ojciec po skorzystaniu z jednotygodniowego urlopu na jedno dziecko będzie mógł od razu wziąć następny tydzień na następne dziecko – wszak korzystać z tego prawa może do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia, zatem w takiej sytuacji wydaje się to całkowicie zgodne z prawem.

Wojciech Pacewicz
Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Pałucki Trusiński Hermelin
  Szukaj po słowach kluczowych: urlop macierzyński  urlop ojcowski  dziecko  poród  opieka  
Autor/dodał :
kasia
 

Komentarze (2)

...
0
my nie możemy z tego skorzystać ponieważ nasz syn ma 2 lata.A urlop przysługuje tatusiowi którego dziecko nie skonczyło 1 roku życia
Aniolek2309 , marzec 25, 2010
pech?
annaszura
Mój mąż zdążył wybrać tylko 3 dni z przysługującego mu tygodnia. Za późno dowiedzieliśmy się o tej możliwości.
annaszura , styczeń 24, 2010

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet