Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Tata
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Przyszywany tata… blaski i cienie

Wpisany przez <a href='/spolecznosc/admin/Profil.html'>Ewelina Niestrawska Mazur</a>   

Idealna rodzina to rodzina pełna. Taki jest stereotyp, praktyka, powszechna opinia.

Żyjemy w czasach jednak, gdy liczy się przede wszystkim dobro dziecka.  Na pewno każdy przyzna rację stwierdzeniu, że niejednokrotnie rodzic samotnie wychowujący dziecko da mu więcej ciepła i miłości, niż maluch otrzymałby żyjąc w rodzinie 2+1 (z wielu  powodów).

 Życie pisze jednak różne scenariusze,  odsetek rozwodów, rozstań jest ogromny. Załóżmy, że to właśnie rozwód był przyczyną, która rozdzieliła rodziców. Dziecko zostało przy mamie, ojciec  odszedł, nie ma kontaktu z rodziną.

Po jakimś czasie mama poznaje nowego mężczyznę. Dziecko musi się zmierzyć z nową sytuacją… Nie bardzo lubi „nowego tatusia”, ciężko mu się przyzwyczaić. Co wtedy? Jak się zachowywać?

  • Porozmawiaj z dzieckiem - Rzeczą najważniejszą w takiej sytuacji jest rozmowa. Absolutnie nie wolno krzyczeć na dziecko, skutki mogłyby być odwrotne, a antypatia do partnera jeszcze większa. Tu ważna jest cierpliwość i przede wszystkim umiejętność słuchania.
  • Wspólne spędzanie czasu - Staraj się, by na początku czas spędzany był wspólnie. Chodźcie razem  (we trojkę) do kina, na spacery, na basen etc.  Zadbaj, by twoje dziecko poczuło, że to wszystko robicie dla niego.  „Wyróbcie” sobie jakiś rytuał, który potem mógłby być kontynuowany tylko przez ojczyma i dziecko.  (Np. cotygodniowe wypady na rower itd. ). Daj maluchowi czas, by przyzwyczaił się do nowej sytuacji.
  • Dyscyplina - Pilnuj, by początkowo należała do ciebie. Nawet jeśli dziecko zwróci się nieodpowiednio do „nowego taty” , postaraj się, by zwracanie uwagi, dyscyplinowanie należało początkowo do ciebie. Oczywiście posłuż się rozmową, nie krzykiem lub awanturą.
  • Kocham Cię...-  Mów to zdanie dziecku i tłumacz mu, że jest ono dla ciebie najważniejsze i nikt, nic, nigdy tego nie zmieni.
  • Jeszcze nie „TATA”…- Jeśli sytuacja w waszym domu jest jasna i wiesz, że twój nowy partner zastąpi ojca twojemu dziecku, nie wymagaj początkowo, by malec od razu mówił do niego  - „tato”.  To przyjdzie z czasem, ale nie wolno tego przyspieszać.  Najlepiej niech dziecko samo podejmie decyzję,  jak będzie go tytułować.
  • Pomoc specjalisty - Jeśli twoja pociecha (zwłaszcza gdy jest to starsze dziecko) ma trudności w zaakceptowaniu nowej sytuacji,  z dozą buntu przechodzi wszystkie zmiany zachodzące w waszym domu, skorzystaj z pomocy psychologa. Nie bój się tego kroku, może on naprawdę wiele pomóc. Zwłaszcza wówczas, gdy wszelkie powyższe metody nie dały oczekiwanego przez ciebie skutku przez dłuższy czas.  Spróbuj również skontaktować się z innymi mamami, którym życie narysowało podobną ścieżkę.

 

  Szukaj po słowach kluczowych: adopcja  dziecko  przysposobienie  
Autor/dodał :
admin
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet