Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Tata
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Po co dzieciom tata?

Po co dzieciom tata? | Będę tatą | Tata- PoradnikMamy.pl

po co dzieciom tata?„Jestem w ciąży” – mówi ONA do NIEGO…

„Zostanę ojcem” - myśli ON ocierając łzy… radości, spełnienia, satysfakcji i szczęścia.
W momencie wypowiedzenia tych trzech słów, życie mężczyzny zmienia się diametralnie.

Myśli o zabawie, beztrosce odlatują gdzieś w nieznane, natomiast pojawiają się rozważania: „ Czy podołam? Czy utrzymam rodzinę? Jak odnajdę się w roli TATY –w ogóle jak mam nim być? Co będę robić z NIM lub NIĄ kiedy się narodzi?” Radość powoli zostaje przyćmiona przez pulsacyjnie napływające niepewności, które dręczą i nie pozwalają mężczyźnie spokojnie czekać na wielkie nadejście małej istotki.

Bycie tatą to nie tylko zwiększony wysiłek fizyczny, więcej godzin w pracy, by utrzymać dom, rodzinę, dziecko. Bycie tatą to cel w życiu, to misja, która musi być dobrze i systematycznie spełniana, żeby uwieńczona została sukcesem. Jak to robić? Po co jest potrzebny tata? Co powinien dawać dziecku?

Bezpieczeństwo

Nie ma takiej rzeczy na ziemi, która zastąpiłaby wtulenie się w ramiona taty, gdy jest źle. Dziecko to bardzo krucha istota. Nawet najbardziej przyziemne problemy i (w naszych oczach) małe porażki przeżywa ze zdwojoną siłą. Kto inny jak nie ojciec powinien wtedy otoczyć malucha ochronnym płaszczem uczuć i pozytywnych emocji, dać mu do zrozumienia, że zawsze jest po jego stronie i razem z mamą dopinguje swoją pociechę? Ramiona taty to doskonałe miejsce, gdzie dziecko może wypłakać się i urosnąć w siłę. Ojciec, to ktoś jak super bohater, który przez (z pozoru) zwykłe przytulenie, przekazuje zniechęconemu maluchowi mnóstwo pozytywnej energii, daje mu wiarę we własne możliwości.
 

Miłość i wzór

„Kocham Cię” . Tych słów nie powinno zabraknąć w ustach żadnego mężczyzny będącego głową rodziny. Każdy ojciec musi dawać dziecku miłość, sprawiać by malec czuł, że jest kochany. Antoni Kępiński rzekł niegdyś, że: „Koloryt naszego świata wywodzi się ze stosunku do matki, a jego forma ze stosunku do ojca”. To zatem, jaki przykład i wzór daje mężczyzna dziecku, kształtuje jego całe późniejsze życie i sposób postrzegania rzeczywistości. Maluch, który będzie świadkiem tego, jak rodzice zwracają się do siebie, w taki sam sposób będzie w przyszłości odnosił się do innych ludzi. Jeśli ojciec obdarzy rodzinę szacunkiem, sprawi, że dziecko z domu na pewno ten szacunek wyniesie i stworzy taką rodzinę, w jakiej samo się wychowywało. Czy miłość to jednak tylko słowa i gesty? Nie. Kochający tata potrzebny jest także dziecku, by pójść do dentysty i potrzymać za rękę na „tym okropnym fotelu”, by pograć w piłkę i pozwolić pokazać kolegom, że „Mój tata to też fajny kumpel”, by zabawić się w wodzireja i na urodzinach pociechy zorganizować czas maluchom. Potrzebny jest, by robić wszystko to, o co prosi dziecko. Ono najlepiej wie, co najfajniej robić z tatkiem.

Uzupełnienie roli mamy

Po co dziecku tata? Do… innego spędzania czasu. Z mamą maluch idzie na spacer, karmi kaczki, rysuje, lepi, śpiewa. A z drugim rodzicem? Gania się po całym mieszkaniu, lata jak samolot, rzuca poduchami i tarza po dywanie. Tak, tak, właśnie od tego jest tata, by dać upust tej energii, która siedzi w dziecku i rwie się na wolność. By beztrosko szaleć i śmiać się podczas zabaw. Ojciec uzupełnia rolę mamy dając dziecku tę dozę wigoru. Maluch, który właśnie tak bawi się z tatą, pod koniec dnia z utęsknieniem czeka na jego powrót z pracy, by ich wspólnej tradycji stało się zadość. By znów, jak co dzień mogli się razem „po swojemu” pobawić.

Ojciec to także często „encyklopedia” to on ma w rodzinie największy autorytet w zakresie wiedzy uniwersalnej. W oczach dziecka wie wszystko – powinien zatem znać odpowiedzi na pytania: ile jest wody na świecie, jaki kraj jest po drugiej stronie kuli ziemskiej i dlaczego psycholog nie leczy psów?

„Jeden ojciec znaczy więcej niż stu nauczycieli”

George Herbert

Ojciec to bardzo ważna osoba w życiu każdego dziecka. Jest potrzebny do wtulania się, do kochania i zabawy. To połówka, bez której nie ma pojęcia: „rodzice”. Jest autorytetem, przyjacielem, uosobieniem mądrości oraz nauczycielem. Jest bliski, nawet jeśli jest daleko. I co najważniejsze – ma podobnie jak mama najdłuższe ramię na świecie – to na nim dziecko opiera całe swoje życie…

 

  Szukaj po słowach kluczowych: tata  więź z dzieckiem  miłość  
Autor/dodał :
kasia
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet