Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Noworodki i niemowlaki
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Karmienie naturalne a witaminy D i K

Przygotowania do roli mamy trwają co najmniej dziewięć miesięcy. Kobietę w ciąży zazwyczaj nurtuje mnóstwo pytań dotyczących opieki nad oczekiwaną pociechą. Jest to moment, kiedy pojawiają się wątpliwości dotyczące pielęgnacji, wychowania, karmienia dziecka.

Większości młodych mam nie trzeba przekonywać o słuszności karmienia piersią. W mleku kobiety znajdują się wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Eksperci są zgodni w tym zakresie. Rezolucja z 1994 roku, wydana przez Światową Organizację Zdrowia zaleca, aby niemowlęta były karmione wyłącznie mlekiem matki
do szóstego miesiąca życia.

Skład mleka kobiecego został już wielokrotnie zbadany. Okazuje się, że jedynymi elementami, które mogą być niewystarczające do pokrycia dziennego zapotrzebowania niemowlęcia to witamina D i witamina K. Występują one w śladowych ilościach w pokarmie kobiecym. Dlatego u niemowląt, karmionych w pierwszych miesiącach życia wyłącznie piersią, zaleca się codzienne doustne uzupełnianie witaminy D i K 
w ściśle określonych dawkach.

                                                              VITA D – Informacje o produkcie

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości i zębów. Ponadto, odpowiada za szereg innych reakcji zachodzących w organizmie. Jej brak może prowadzić do krzywicy i innych zaburzeń mineralizacji tkanki kostnej. Dla prawidłowego rozwoju dziecka, witamina D powinna być dostarczana już w okresie płodowym, szczególnie od drugiego trymestru ciąży. Moment rozpoczęcia podawania witaminy D noworodkowi jest uzależniony od tego, czy mama w ciąży przyjmowała tę witaminę. Jeśli tak, podaż u dziecka zaczyna się w trzecim tygodniu życia. Jeśli nie, witaminę D podaje się już od pierwszej doby życia dziecka.

Zgodnie z zaleceniami Zespołu Ekspertów w Dziedzinie Pediatrii z 2004 roku, każde niemowlę karmione piersią powinno otrzymywać witaminę D w dawce 400 j.m. (jednostek międzynarodowych) na dobę. Taka ilość odpowiada jednej kapsułce otwieranej typu „twist-off” preparatu VITA D.

Noworodki i niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym, spożywające (na dobę) wystarczającą objętość mleka do zapewnienia dobowego zapotrzebowania na witaminę D, nie wymagają dodatkowej suplementacji tej witaminy. Przy karmieniu mieszanym lekarz ustala dawkę indywidualnie, obliczając zawartość witaminy D w podawanym mleku modyfikowanym.

Nie bez znaczenia jest forma podawania witaminy D. Większość preparatów dostępnych na rynku, to produkty lecznicze o wyższym niż zalecane dla niemowląt stężeniu witaminy. Podanie jednej, czy dwóch kropel preparatu robi ogromną różnicę, a mamy nieraz nie są
w stanie ocenić ile kropelek już trafiło do buzi dziecka.

Preparat VITA D jest pierwszym profilaktycznym preparatem zawierającym witaminę D
w rekomendowanej dawce 400 j.m. w jednej kapsułce otwieranej „twist-off”. VITA D jest bezpieczny dla niemowląt już od pierwszego dnia życia. Preparat można stosować bez obawy przed przedawkowaniem. Sposób stosowania jest prosty i higieniczny.

  • Zawartość opakowania: kapsułki otwierane twist-off - 30 sztuk
  • Sposób użycia: należy przekręcić i oderwać główkę kapsułki, a następnie wycisnąć zawartość do ust dziecka lub ściągniętego pokarmu matki

 Cena: ok. 15,00 PLN

 

                                                            VITA – K – Informacje o produkcie

 

Witamina K odgrywa istotną rolę w procesie tworzenia białek, m.in. krzepnięcia krwi. Jej ograniczona podaż w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka może prowadzić do wystąpienia „krwawienia z niedoboru witaminy K” (VKDB).

Szczególnie narażone na niedobory są noworodki, m.in. ze względu na ograniczone przechodzenie witaminy K przez łożysko w czasie ciąży. Ponadto noworodek zużywa zapas nagromadzonej witaminy K już w pierwszych 24 godzinach po porodzie. Na niedobory witaminy K są także narażone niemowlęta karmione piersią, ponieważ pokarm matki zawiera zbyt małe ilości tego składnika. Dodatkową barierą jest fakt, że w jelicie grubym niemowląt znajdują się bifidobakterie, które nie produkują witaminy K.

Zgodnie z zaleceniami Krajowego Konsultanta oraz Zespołu Ekspertów w Dziedzinie Pediatrii z 2007 roku, wszystkim noworodkom tuż po urodzeniu podaje się domięśniowo jednorazową makrodawkę witaminy K w szpitalu (0,5 mg). Niemowlętom karmionym piersią zalecane jest codzienne doustne uzupełnianie witaminy K w mikrodawkach od 8 doby życia do ukończenia trzeciego miesiąca życia, w ilości 25 µg na dobę.

 

 

       
 

W SZPITALU

 

Wszystkie noworodki

Jednorazowe podanie makrodawki witaminy K po urodzeniu drogą domięśniową lub doustną

 
 

W DOMU

 

Niemowlęta karmione piersią

Codzienna podaż witaminy K
w mikrodawkach drogą doustną

 
 

Ponieważ w składzie mleka zastępczego występuje witamina K, u dzieci karmionych sztucznie, poza jednorazową dawką otrzymaną w szpitalu, nie wymaga się dalszego podawania tej witaminy.

VITA K jest pierwszą na rynku witaminą K w mikrodawkach, przeznaczoną do podawania doustnego dla niemowląt karmionych piersią. Forma kapsułek otwieranych typu „twist-off“ ułatwia podaż odpowiedniej dawki witaminy K. Preparat można stosować bez obawy przed przedawkowaniem. Sposób podawania jest prosty i higieniczny.

   

  • Zawartość opakowania: kapsułki otwierane twist-off 30 sztuk
  • Sposób użycia: należy przekręcić i oderwać główkę kapsułki, a następnie wycisnąć zawartość do ust dziecka lub ściągniętego pokarmu matki

     Cena: ok. 32.00 PLNBender DA, Bender AE. Nutrition a reference book. Composition of breast milk and standards for breast milk substitutes. Oxford University Press Inc., New York, 1997.Autor/dodał :
kasia
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet