Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Noworodki i niemowlaki
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Notice: Undefined index: view in /_pl/pm/components/com_content/views/article/view.html.php on line 156

Notice: Undefined index: view in /_pl/pm/components/com_content/views/article/view.html.php on line 158

Kolka u niemowląt

Kolka u dzieci, jak ją przetrwać mniej boleśnieKolka przychodzi nagle i nie wiadomo skąd. Dziecko wpada w atak histerii, a rodzice rozkładają ręce, bo nie wiedza, jak pomóc dziecku. Każdy rodzic, który przeszedł te ataki wie, jak ciężko jest przetrwać ten okres, mimo iż lekarz utwierdza w przekonaniu, że to  minie z czasem. Zrozpaczonym rodzicom jednak wydaje się, że trwa to wieczność i końca nie widać. Jak w tym czasie pomóc dziecku oraz sobie?

Czym jest kolka?

Kolka to napad ostrych bólów brzuszka, która nie jest do końca zdefiniowana. Jest kilka teorii skąd się ona bierze:

 • zaburzenia motoryki jelit
 • refluksem żołądkowo -przełykowym
 • gromadzeniu się w jelitach dużej ilości gazów przez łykanie powietrza w czasie jedzenia
 • uwarunkowanie genetyczne
 • alergia
 • wpływ pokarmów jakie spożywa matka karmiąca piersią
 • zanik mechanizmu wyłączania się, zbyt wiele bodźców zewnętrznych powoduje napniecie u malucha
 • jeszcze inna teoria głosi ze przyczyna może być zbytnie napięcie nerwowe matki


Jedyne, co możemy w zupełności o niej powiedzieć to, to że z czasem ustępuje samoistnie. Pojawia się nagle około 2-3 tyg. życia i trwa do około 4 miesiąca. Bóle te są na tyle intensywne ze wywołują płacz, a raczej wrzask u dziecka, które trudno uspokoić. Zazwyczaj występuje w godzinach wieczornych i ciągnie się przez parę długich godzin. Średnio, co piąte niemowlę cierpi na tą  przypadłość  i dotyczy ona dzieci karmionych piersią, jak i sztucznie.

Po czym poznać, że to kolka?

Przede wszystkim na kolkę może wskazywać płacz dziecka. Różni się on od zwykłego płaczu, przypomina raczej atak histerii, a dziecko trudno uspokoić. Taki stan może utrzymywać się przez parę godzin. Również cykliczne powtarzanie się ataków płaczu mniej więcej o tej samej porze może nakierować rodzica na to, że właśnie problem kolki dotknął jego rodzinę. Innymi charakterystycznymi zachowaniami dziecka w czasie bólów brzuszka są:

 • zaciśnięte piąstki
 • podwyższona aktywność, podenerwowanie
 • podkulanie nóżek lub całkowite ich prostowanie
 • marszczenie brwi
 • głośne wydalanie gazów ( zazwyczaj występuje w fazie końcowej)
 • nerwowe szukanie piersi lub smoczka, ssanie to naturalny odruch dziecka który go uspakaja

Jak przetrwać kolkę?

Małe dziecko to mnóstwo obowiązków, kiedy dochodzi do tego kolka to trudno dać sobie ze wszystkim rade. Tak naprawdę te godziny płaczu to wyrwany czas z twojego życiorysu. Jedyne, co najlepszego można wtedy zrobić to zachować spokój, choć jest to bardzo trudne. Mało, który rodzic może spokojnie patrzeć, jak dziecko cierpi a on nie może mu pomóc Myśl, że kiedyś to przejdzie wcale go nie uspakaja. Ale twoje opanowanie naprawdę może wpłynąć na malca. Tulenie, kołysanie go i głaskanie daje mu potrzebne poczucie bezpieczeństwa. Bez twojej pomocy trudno byłoby mu przetrwać z tym związane emocje.
Istnieją domowe sposoby walki z kolką. Są to ciepłe okłady, niekiedy pomaga ciepła kąpiel. Masaż brzuszka też dobrze robi, możesz go wykonać na dwa sposoby:

 

 • uciskająca delikatnie brzuszek kolankami
 • zataczając kółeczka na brzuszku według kierunku ruchu wskazówek zegara


Staraj się również ograniczać dziecku zbyt wielu wrażeń: nowe osoby, żywe kolory, głośna muzyka. Co za dużo to niezdrowo – do nowych rzeczy przyzwyczajamy stopniowo. Tak naprawdę trzeba przejść przez wiele etapów, aby nauczyć się radzić z tym problemem. Prawie każdy rodzic ma swój sprawdzony patent, aby choć trochę ulżyć maluchowi. Niestety są też trudne przypadki, kiedy nic nie skutkuje. Zwróć się o pomoc do lekarza pediatry, który spróbuje jakoś złagodzić bóle brzuszka przepisując środek anty kolkowy.
Na rynku istnieje obecnie wiele leków, które maja na celu złagodzić przykre dolegliwości związane z kolka. Niestety nie ma jednego uniwersalnego środka, dzieci są różne i na każde może podziałać coś innego. Dlatego należy wypróbować wiele z nich zanim znajdzie się ten odpowiedni. Nie należy jednak tych środków traktować jako lekarstwo, które zupełnie wyleczy maleństwo z kolki, w większości łagodzą one tylko objawy. Pamiętaj mimo, ze w aptece można większość tych specyfików kupić bez recepty to jednak warto w tej kwestii poradzić się lekarza.

Pomóż też sobie

Niestety płacz dziecka może z równowagi wyprowadzić nawet najbardziej cierpliwego rodzica zwłaszcza, gdy trwa on kilka godzin. Przebywanie sam na sam z krzyczącym dzieckiem wywołuje złość, a niekiedy agresję. Dobro dziecka jest najważniejsze, ale warto pomyśleć w tym wszystkim o sobie. Najlepiej, jeżeli w tych trudnych chwilach ktoś ci pomoże, będziesz mogła się wymieniać z tą osobą. Warto, choć na chwile gdzieś wyjść i odciąć się od tego, nabrać sił na kolejne starcie. Nie należy jednak dziecka zostawiać zupełnie samego. Nie jest ono niczemu winne, a płacz to sposób jego komunikowania się. Po prostu chce opowiedzieć ci jak bardzo mu jest źle. Musi być przy nim ktoś kto go wysłucha.
Nie rób sobie też wyrzutów sumienia, że jesteś złą matką, kiedy już tego nie wytrzymujesz. Jesteś człowiekiem i naturalne, że płacz może w końcu wywołać frustracje, złość a nawet migreny. Ważne, aby w tym wszystkim zadbać o komfort psychiczny, załamanie może być groźne w skutkach i niebezpieczne dla ciebie i dziecka. Nie bój się poprosić kogoś o pomoc.

Inni domownicy, a kolka

Płacz dziecka może odbić się na każdym z domowników a niekiedy pociągnąć do awantur i obwiniania się nawzajem. Jedyne, co musicie zrobić to zachować spokój, który dobrze wpłynie na maluszka. Napięta atmosfera może tylko pobudzić go i sprawić ze dolegliwości staną się bardziej uciążliwe. A co zrobić, gdy w domu jest starszy braciszek lub siostrzyczka?
Choć trudno ogarnąć wszystko, to jednak warto znaleźć czas, aby ta sytuacje wytłumaczyć strasznemu rodzeństwu. Mogę czuć się bardzo nie komfortowo w nowej sytuacji, a niekiedy wystraszyć. Dlatego wytłumaczcie, co to jest kolka, że takie ataki czasem się zdążają i musicie cierpliwie czekać aż miną. Drugie dziecko w żądnym wypadku nie powinno czuć się wtedy odrzucone, ani obwiniać za płacz niemowlaka. Czasem dzieci potrafią sobie wytłumaczyć, że dzieje się tak, bo były niegrzeczne. Starajcie się wynagrodzić te chwile dziecku rezerwując czas tylko dla niego, wtedy będziecie mieli możliwość powiedzenia mu, jak bardzo go kochacie i że jest tak samo ważny dla was, jak jego młodszy braciszek lub siostrzyczka.

Na pocieszenie

Nie traktuj kolek jako czegoś bardzo złego. Tak naprawdę to dobry okres, który zbliży ciebie i dziecko. Masz możliwość je poznać, sprawdzić co działa na nie kojąco - a ono utwierdzi się w przekonaniu, że mama to ta osoba, która pomoże i znajdzie sposób na wszystko. Może te słowa nie przekonają rodziców przechodzących w tym czasie problem kolki. Ale w końcu przekonają się o ich słuszności. Kolki w końcu miną wy po takiej próbie zostaniecie najlepszymi kumplami.

  Szukaj po słowach kluczowych: kolka  bóle brzucha  dziecko  choroba  jelita  skurcze  
Autor/dodał :
kasia
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet