Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Noworodki i niemowlaki
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Notice: Undefined index: view in /_pl/pm/components/com_content/views/article/view.html.php on line 156

Notice: Undefined index: view in /_pl/pm/components/com_content/views/article/view.html.php on line 158

Sposoby na spokojny sen u dziecka

ile śpi niemowlęNoworodki na samym początku większą cześć czasu spędzają śpiąc. Budzą się zazwyczaj na karmienie, a okresy ich czuwania są bardzo krótkie - wynoszą ok. 20 minut. Należy jednak pamiętać, że każdy noworodek jest inny i tak naprawdę nie ma ściśle określonej normy ile niemowlę potrzebuje snu. Długość snu jest sprawą indywidualną. Niektóre dzieci są prawdziwymi śpiochami i potrafią przespać 20 godzin, innym natomiast w zupełności wystarczy tylko 14 godzin snu. W drugim miesiącu życia dziecka sytuacja nie co się zmienia i okres czuwania znacznie się wydłuża, nawet o 2-3 godzin. Maleństwo po prostu zaczyna interesować się wszystkim dokoła i jest bardzo aktywne. Sen jednak nadal odgrywa dużą rolę w jego życiu i jest niezbędny do prawidłowego rozwoju. Kiedy dziecko wypoczywa w jego organizmie dochodzi do wielu istotnych procesów. Nie powinnaś się przejmować jeżeli Twoje dziecko za mało śpi, zwłaszcza gdy widzisz, że jest wesołe i wygląda na wypoczęte. Niektórym dzieciom do zregenerowania sił wystarczy jedynie 40 minut, a innym 2 godziny. Obie te sytuacje są normalne i wszystko zależy od indywidualnej potrzeby młodego organizmu.
Z czasem sen dziecka się ureguluje i będzie miało ono stałe pory na wypoczynek w ciągu dnia.  Również sen w czasie nocy się wydłuży, półroczny malec zazwyczaj potrafi przespać całą noc.  Ale to nie jest norma i usypianie dzieci bywa niekiedy wielkim problem dla rodziców. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn może być wiele, ważne jest aby zapewnić dziecku odpowiednie warunki, w których będzie spało spokojnie do czasu aż samo się  obudzi.  Sen służy zregenerowaniu sił, dlatego należy postarać się, aby był on efektywniejszy.

Stwarzamy odpowiednie warunki do snu

Odpowiednie warunki do snu to takie w jakich sami dobrze byśmy spali. Sen powinien być spokojny i niczym nie zakłócony. Wszelkie nadmierne hałasy i wybudzanie maleństwa tylko go rozdrażnią i sprawią, że będzie marudne. Sen powinien tak długi, aby dziecko w pełni mogło zregenerować siły. Krótka i nerwowa drzemka to najgorsze co może przydarzyć się dziecku i oczywiście rodzicom, na których zły humor niedospanego niemowlęcia  się odbije. Oto kilka podstawowych zasad, które ułatwia usypianie i sprawia, ze sen będzie dla was obojga przyjemnością.

Naucz maluszka odróżniać dzień od nocy

Większość maluchów tak naprawdę nie odróżnia dnia od nocy. Jest im zupełnie obojętne czy za oknem świeci słonce czy tez księżyc. Budzą się kiedy maja na to ochotę, mimo iż rodzicom nie sprawia to ogromnej radości.  Kilkumiesięczne niemowlę powinno już umieć odróżniać poszczególne pory. Zanim nadejdzie upragniona noc, którą prześpicie oboje bez wstawania musisz go nauczyć, ze noc służy do spania a dzień do brykania. Jak to zrobić?
W ciągu dnia pokazuj mu swoją aktywność: baw się z nim i mów do niego. Maluszek z czasem pojmie, że w dzień dzieje się wiele ciekawych rzeczy. Kiedy zapadnie w popołudniową drzemkę nie musisz zachowywać się zupełnie cicho, większość maluchów nawet lubi gdy w czasie snu dobiegają go odgłosy – czuje się wówczas bezpieczny. Zbytnia cisza może tez przeszkadzać , dom powinien po prostu tętnić swoim życiem. Ale oczywiście bez przesady, nadmiar może obciążyć jego układ odpornościowy. We wszystkim należy zachować umiar.
Usypianie nocą dziecka powinno wyglądać zupełnie inaczej. Przede wszystkim ważna jest tu cisza, aby nic nie zakłócało snu. W pokoju powinno być zgaszone światło, pamiętaj ze śpiewanie kołysanek maleństwu do ucha ułatwi mu zasypianie. Nie denerwuj się, gdy przez pierwsze dni twoje prośby nie przyniosą oczekiwanego rezultatu.  Z czasem maluch wyczuje wieczorna atmosferę i zrozumie, ze noc jest do spania. Rytm jego aktywności się unormuje.

Strona 1 z 2

« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy

 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet