Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Noworodki i niemowlaki
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Notice: Undefined index: view in /_pl/pm/components/com_content/views/article/view.html.php on line 156

Notice: Undefined index: view in /_pl/pm/components/com_content/views/article/view.html.php on line 158

Chrzciny – najważniejszy dzień w życiu dziecka i rodziny

chrzest wielkie wydarzenie w życiu dziecka, noworodkaCeremonia chrztu to wielkie wydarzenie w życiu każdej rodziny. Wymaga specjalnych przygotowań i podjęcia szeregu decyzji. Od nich zależy naprawdę wiele. Mnogość pytań, jakie sobie stawiamy i wyborów, których musimy dokonać, bywa przytłaczająca. To trudne i nerwowe chwile, zwłaszcza dla osób przeżywających je po raz pierwszy.

Wybór daty

W naszej szerokości geograficznej najwięcej dzieci rodzi się wraz z nadejściem wiosny. Najpopularniejsze daty na chrzest to Boże Narodzenie i Nowy Rok oraz Święta Wielkanocne. Jeżeli zależy nam na którejś z nich, warto zająć się tym znacznie szybciej. Dobrym pomysłem jest ochrzczenie dziecka, kiedy jest już ciepło za oknem. Odpadną nam wówczas problemy z ubiorem, ale i obawy przed przeziębieniem maleństwa.

Wybór miejsca

Wiele osób zadaje sobie pytanie, gdzie zorganizować tę uroczystość. Coraz częściej odchodzi się od robienia tego w domowym zaciszu. Mają na to wpływ różne względy. Część z nas nie ma odpowiednich warunków lokalowych, część nie potrafi gotować, części się zwyczajnie nie chce. Polska, tradycyjna gościnność nakazuje przygotować na tę okoliczność okazały obiad. Nie zawsze jednak, nasze prywatne możliwości idą z tym w parze. Każde rozwiązanie, na które zdecydujemy się przy małym dziecku, ma swoje plusy i minusy. Trzeba oszacować, które ma tych „za” najwięcej. Organizując przyjęcie w domu, mamy na miejscu, wszystkie akcesoria niezbędne do pielęgnacji dziecka. Zdając się jednak na organizację imprezy poza nim, a wybierając lokal przyjazny dzieciom, liczyć możemy na podobny komfort. – Z niekłamaną przyjemnością organizujemy przyjęcia z okazji chrzcin. Nie ukrywam jednak, że musieliśmy się do tego odpowiednio przygotować. Dysponujemy np. specjalną kameralną salą, w której zarówno goście, a przede wszystkim niemowlę, będą się czuli dobrze. I nikt nie będzie zakłócał prawdziwie rodzinnej atmosfery – mówi Karolina Kocyłowska, dyrektor Hotelu The Granary i restauracji Mennicza Fusion.

Spotkanie z rodziną, w domu podczas uroczystości chrzcielnej, wymaga sporego poświęcenia od gospodyni. Większość nie jest mu w stanie sprostać. To w końcu zarówno młode mamy, jak i stażem gospodynie. Można poprosić o pomoc, ale znane porzekadło mówi: jak masz liczyć na kogoś, licz na siebie. Ciężko jednak zajmować się gotowaniem i dzieckiem jednocześnie. Z tego też względu warto przyjęcie zaplanować w lokalu. Musi to być jednak dobrze przemyślana decyzja. To wariant, który ma niewątpliwie sporą zaletę: gotowaniem posiłku, przygotowywaniem stołu, a potem sprzątaniem zajmie się ktoś inny. – Planując chrzciny w lokalu, warto zrobić rezerwację przynajmniej miesiąc, a niekiedy nawet dwa, wcześniej. Wybierając miejsce proponuję kierować się nie jedynie ceną czy efektownym menu, ale przede wszystkim dobrem dziecka. Polecam wybrać się tam wcześniej i sprawdzić, czy będzie tam miejsce, by je przewinąć, swobodnie nakarmić, a nawet ukołysać maluszka do snu – dodaje Karolina Kocyłowska.

Wybór rodziców chrzestnych

To niewątpliwie kwestia najważniejsza, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Zastanowić się na spokojnie, jakie osoby są nam najbliższe, z którymi wiemy, że zawsze łączyć nas będą bliskie kontakty. Najlepszym wyjściem jest wybór kogoś z rodziny, ale gdy nie ma takiej możliwości, poszukajmy wśród najbliższych przyjaciół. Niech będą to ludzie, których wielokrotnie sprawdziliśmy w trudnych chwilach, na których mogliśmy liczyć. Wybierzmy takich, którzy podejdą do tematu poważnie, dla których będzie to wyróżnienie. Nie decydujmy pochopnie. Dobry rodzic chrzestny, to nie ten, który przywozi drogie prezenty na urodziny czy dzień dziecka, a ten który jest obecny w jego życiu, który chce w tym życiu czynnie uczestniczyć. Często o tym zapominamy, kierując się różnymi dziwnymi pobudkami.

Wybór niezbędnych akcesoriów

Ceremonia chrztu to chrześcijański obrządek, wymagający specjalnych akcesoriów, które musimy zakupić. Należą do nich bez wątpienia świeca chrzcielna i biała szatka. Musimy pamiętać także o odpowiednim ubraniu dla dziecka, które tego dnia jest najważniejsze. Sporo osób zapomina o wygodzie. Dziecko to nie lalka, która ma tylko pięknie wyglądać. Musi dobrze się czuć, w przeciwnym razie będzie niespokojne, płaczliwe i uprzykrzy nam ten piękny dzień. Biały kolor bez wątpienia jest tym najwłaściwszym. Kojarzy się z czystością i niewinnością, więc idealnie pasuje do takiego maleństwa.

Wybór prezentu

Ma to być pamiątka chrztu. W obecnych czasach istnieją firmy specjalizujące się w takich gadżetach. Są bardzo piękne, gustowne i będą niewątpliwie pamiątką na długie lata. Możemy wybierać wśród srebrnych puzderek na pierwszy ząbek czy kosmyk włosów, łyżeczek, smoczków, grzebyczków, lusterek czy szczotek. Dochodzą do tego tradycyjne dewocjonalia w postaci krzyżyków czy medalików. Spotykamy także tuby na akt urodzenia, chrztu czy misternie wykonane skarbonki. Pomysłów jest wiele, wszystko zależy od naszego gustu, preferencji, a przede wszystkim zasobności portfela. Nie zapominajmy jednak w szale zakupowym, że najważniejsze na chrzest, to podarować dziecku miłość, uczucia, zainteresowanie jego osobą i otoczyć opieką na wszystkie lata jego życia.

  Szukaj po słowach kluczowych: chrzciny  dziecko  przyjęcie  kościół  
Autor/dodał :
kasia
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet