Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Noworodki i niemowlaki
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Notice: Undefined index: view in /_pl/pm/components/com_content/views/article/view.html.php on line 156

Notice: Undefined index: view in /_pl/pm/components/com_content/views/article/view.html.php on line 158

Sen to zdrowie

sen u dzieci i niemowlątKilka słów o spokojnym śnie dziecka i jego znaczeniu dla prawidłowego rozwoju.
Marta Żysko – Pałuba, psycholog dziecięcy, ekspert Instytutu Pampers  Dobę dzielimy na dzień i noc. Takiego rytmu jesteśmy uczeni od urodzenia. Jako dorośli doskonale odnajdujemy się w takim porządku, dostosowując do niego swoje codzienne aktywności. Zmiany tego rytmu - spowodowane np. przemieszczeniem się w inną strefę czasową - wywołują u nas złe samopoczucie, zmęczenie, a nawet rozdrażnienie. Dzięki takim doświadczeniom odczuwamy jak ogromną moc ma w sobie głęboki, niczym niezakłócony nocny odpoczynek. Sen jest bowiem niezbędnym elementem życia każdego człowieka. Reguła ta dotyczy także dzieci, dla których spokojny sen jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju.

Dlaczego sen jest taki ważny?

Dla małych dzieci sen jest jedną z głównych czynności. W pierwszych dniach po porodzie maluch potrafi przesypiać nawet 20 godzin na dobę. Pomiędzy  1. a  3. miesiącem życia ta liczba ulega zmniejszeniu do ok. 16 - 18 godzin i z czasem stopniowo maleje – 6-miesięczne dzieci są w stanie nieprzerwanie przespać już ok. 10 godzin.

Dlaczego maluchy tak bardzo lubią spać?

Podczas snu w organizmie dziecka dochodzi bowiem do wielu procesów. W ich mózgach powstają nowe komórki niezbędne dla prawidłowego rozwoju umysłowego, emocjonalnego i fizycznego oraz produkowany jest hormon wzrostu, który odpowiada za budowę nowych komórek. Odpoczywa także układ nerwowy, który regeneruje się po licznych wrażeniach i bodźcach doświadczonych w ciągu dnia.

Podczas nocnego odpoczynku organizm czerpie także energię do podejmowania nowych wyzwań. Wyspane dziecko potrafi się lepiej skoncentrować i czerpać radość z każdego dnia. Taki stan sprzyja z kolei lepszemu i szybszemu uczeniu się, które jest kolejną dominującą czynnością w życiu małych dzieci. Spokojny sen to także lepsza sprawność fizyczna, a więc sukcesy w zakresie rozwoju psychoruchowego. Poprawie ulega także fantazja, kreatywność
 i samopoczucie. Wyspane dzieci są radosne, częściej mają dobry humor i chęć do zabawy. Są zrelaksowane, nie mają problemów z regularnym przyjmowaniem pokarmów i chętniej nawiązują kontakty z innymi ludźmi.

Strona 1 z 2

« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet