Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Mama
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Reumatoidalne zapalenie stawów a inne problemy zdrowotne

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) samo w sobie jest chorobą ciężką i poważnie ograniczającą samodzielne funkcjonowanie. Nie jest to jednak tylko i wyłącznie choroba stawów. Wiąże się z nią wiele innych problemów zdrowotnych. Jakie dolegliwości mogą pojawić się w związku z tą chorobą? Choroby płuc
Chore stawy mogą spowodować poważne zmiany związane z pracą układu oddechowego. Tu najczęściej pojawiającym się problemem jest zapalenie opłucnej oraz ropniak opłucnej. Nie brak również przypadków, gdy w płucach osoby chorej na RZS pojawiają się guzki przypominające swą budową i charakterem typowe guzki reumatoidalne.

Choroby serca
Stan zapalny, który obejmuje stawy, może powodować szereg komplikacji związanych z układem krążenia i pracą serca, a jak wynika z medycznych statystyk u 30% pacjentów z RZS stwierdzono występowanie problemów kardiologicznych. Do najczęstszych dolegliwości zaliczyć tu można zapalenie osierdzia, któremu często towarzyszy ból pojawiający się w rejonie klatki piersiowej oraz problemy z oddychaniem. Innym poważnym, na szczęście niezbyt często występującym powikłaniem związanym z reumatoidalnym zapaleniem stawów, jest tamponada osierdzia.
Częstym problemem jest pojawienie się guzków w rejonie serca, co znacznie utrudnia pracę tego ważnego narządu. Dużym zagrożeniem są też stany zapalne przenoszące się ze stawów do naczyń krwionośnych.

Choroby nerek
Powikłania związane z zapaleniem stawów mogą negatywnie odbić się również na pracy nerek. Tu najczęściej pojawiającym się problemem jest amyloidoza, która rozwija się wskutek nasilającego się stanu zapalnego. Wytwarzane w przypadku ostrego zapalenia białko (a raczej włókna amyloidu) ma tendencję do odkładania się w różnych narządach, m.in. w nerkach. Skutkiem tego schorzenia może być niewydolność nerek oraz ich trwałe uszkodzenie. Problemy z nerkami, które dość często pojawiają się w przypadku RZS mogą mieć również swe źródło w niektórych lekach stosowanych podczas walki z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Problemy ze wzrokiem
Aż 30% osób chorych na reumatoidalne zapalenie stawów odczuwa poważne problemy ze wzrokiem. Zapalenie spojówki i rogówki, zmiany związane z owrzodzeniami rogówki oraz błony naczyniowej to najczęściej występujące problemy. Ze względu na ryzyko wystąpienia takich komplikacji, chorym na RZS zaleca się częste, kontrolne wizyty u okulisty, dzięki w porę można wykryć niepokojące zmiany.

Inne dolegliwości zdrowotne
Bardzo często reumatoidalne zapalenie stawów wiąże się z inną chorobą dotyczącą kości. Osteoporoza jest często wierną towarzyszką RZS, tym bardziej, że niedobory wapnia mają duże znacznie i w jednym, i w drugim przypadku. Kolejnym problemem jest depresja, która bardzo często dotyka osoby cierpiące na tę przewlekłą chorobę. Obniżenie fizycznej sprawności oraz brak zrozumienia ze strony najbliższego otoczenia sprawiają, że wielu chorych traci radość życia, a ich umysły zaczynają zaprzątać ponure wizje.
Autor/dodał :
admin
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet