Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Mama
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Nie jesteś już nastolatką, a nie możesz zapomnieć o trądziku? Jest na to rada!

Trądzik jest chorobą skóry, która objawia się głównie wykwitami skórnymi. Choć w większości przypadków dotyczy ona nastolatków, niekiedy zmiany trądzikowe mogą stać się utrapieniem nawet dla osób dorosłych. Jak z nimi walczyć?
Trądzik jest schorzeniem o charakterze przewlekłym, z którym zmaga się nawet 60-80 proc. młodzieży w okresie dojrzewania. Jednak nie tak rzadkie są przypadki, w których zmiany trądzikowe utrzymują się znacznie dłużej, nawet po ukończeniu 30. roku życia.
 
Przyczyny powstawania trądziku
 
Za powstawaniem trądziku kryje się głównie zwiększona produkcja androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, łojotok oraz nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że stopień nasilenia zmian trądzikowych może być również uzależniony od rozmaitych czynników zewnętrznych.
 
Zaostrzenie przebiegu trądziku może być spowodowane między innymi zażywaniem leków czy stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków, a u części osób także zbyt dużą ekspozycją na promienie słoneczne i spożywaniem niektórych produktów.
 
Najczęstsze objawy trądziku
 
Wśród najczęstszych objawów trądziku wymienia się przede wszystkim łojotok, a ponadto zaskórniki oraz pojawiające się wykwity zapalne, w tym grudki i krosty. U części chorych zmagających się z trądzikiem dochodzi też do powstawania głębszych zmian w skórze i tkance podskórnej, które mogą pozostawiać nieestetyczne blizny.
 
Zmiany trądzikowe zazwyczaj, bo aż w 99 proc. przypadków, pojawiają się na twarzy. Równie często wykwity obserwowane są także na plecach i klatce piersiowej, a nieco rzadziej – na barkach, ramionach i pośladkach oraz w dołach pachowych i pachwinach.
 
Czasami zmianom trądzikowym towarzyszą też przebarwienia skórne. Możemy im jednak skutecznie przeciwdziałać, stosując aktywne kremy punktowe rozjaśniające przebarwienia i delikatnie złuszczające naskórek, takie jak Iwostin, które swoim działaniem doskonale uzupełnią zalecane niekiedy leki na trądzik.
 
Jak leczyć trądzik?
 
Trądzik, ze względu na swój przewlekły charakter, wymaga długotrwałego leczenia, trwającego zwykle wiele miesięcy, a nawet lat. Wybór metody leczenia powstałych zmian zależy głównie od postaci klinicznej trądziku oraz stopnia nasilenia choroby.
 
Leczenie antybiotykami, które przeciętnie trwa od 3 do 6 miesięcy, wskazane jest przede wszystkim przy średnio lub bardzo nasilonym trądziku. Z kolei formą leczenia przyczynowego jest stosowanie izotretinoiny, czyli leku przeciwdziałającego większości, poza hormonalnym, mechanizmów przyczyniających się do rozwoju trądziku.
 
Pielęgnacja skóry trądzikowej
 
Ale podstawą każdej terapii jest właściwa codzienna pielęgnacja skóry, która przynosi zadowalające i wystarczające rezultaty u nawet 60 proc. pacjentów. By jednak móc się nimi cieszyć, należy sięgnąć po odpowiednio dobrane do typu skóry preparaty.
 
Najlepszymi kompanami w walce z trądzikiem są łagodne produkty oczyszczające, przykładowo żele lub pianki myjące, które usuwają martwe komórki naskórka i działają przeciwbakteryjnie, a ponadto preparaty tonizujące oraz kremy. Regularne nawilżanie skóry odgrywa ogromną rolę w pielęgnacji cery trądzikowej, ponieważ pomaga zapobiegać nadmiernemu przesuszaniu oraz złuszczaniu się naskórka.
Autor/dodał :
admin
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet