Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Mama
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Jak rozpoznać wrzody żołądka?

Ból brzucha może mieć różnorodne przyczyny. Zwykle to następstwo niestrawności, zatrucia pokarmowego czy też miesiączki u kobiet. Dolegliwości mogą mieć jednak groźniejsze przyczyny, na przykład wrzody żołądka. Jak je rozpoznać? Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest związana z obecnością wrzodów trawiennych. Wrzody są ubytkami w błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Najczęściej występują one u mężczyzn i dotykają około 5-10 proc. całej populacji.
 
Przyczyny wrzodów żołądka
Najczęstszą przyczyną wrzodów żołądka jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori, ale również mogą powodować je niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty, dlatego należy zażywać je rozważnie. Także rozwojowi wrzodów żołądka sprzyjają czynniki genetyczne oraz palenie papierosów – zawarte w dymie tytoniowym składniki bezpośrednio oddziałują na ich powstawanie.
 
Przyczyną wrzodów w mniejszym stopniu jest zażywanie glikokortykosteroidów, nadczynność przytarczyc, choroba Leśniowskiego-Crohna, zakażenie wirusami HSV i CMV, sarkoidoza czy chemioterapia.
 
Badania naukowe nie udowodniły, że wrzody są wywoływane przez alkohol, sposób odżywiania się czy czynniki psychologiczne i stres, jednak mogą one zaostrzać przebieg istniejącej już choroby.
 
Jak rozpoznać chorobę?
Najczęściej wrzody na żołądku wiążą się z bólem umiejscowionym w nadbrzuszu, który może też przesuwać się na stronę prawą. Dolegliwości zwykle pojawiają się po 1-3 godzinach od posiłku przy wrzodach żołądka, także nad ranem czy w nocy na czczo przy wrzodach dwunastnicy. Inne objawy to zgaga, wymioty, nudności, niesmak w ustach, biegunki naprzemienne z zaparciami czy wzdęcia. U niektórych osób przebieg choroby jest bezobjawowy lub zaobserwowane objawy nie są dla niej charakterystyczne, co powoduje problemy z diagnozowaniem.
 
W przypadku niepokojących objawów warto zgłosić się do lekarza. W celach diagnostycznych wykonuje się między innymi test ureazowy na obecność bakterii Helicobacter pylori, także testy przeciwciał, również badania endoskopowe zwykle połączone z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego do wykluczenia innych schorzeń, na przykład nowotworu. 
 
Leczenie wrzodów żołądka
Najważniejsze w przypadku wrzodów jest zlikwidowanie ich przyczyny, czyli bakterii Helicobacter pylori – w tym celu stosuje się antybiotyki. Także zalecane jest stosowanie blokerów pompy protonowej i H2-blokerów, leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego i działających osłonowo. Kurację należy połączyć z prawidłową dietą bez produktów nasilających dolegliwości jak ciężkostrawne, smażone i tłuste potrawy, pikantne przyprawy, kawa, herbata. Także polecane jest rzucenie palenia i unikanie stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które utrudniają leczenie i zwiększają ryzyko nawrotu. Przy występowaniu dolegliwości bólowych najmniejsze ryzyko stanowi zażywanie paracetamolu. Szybką ulgę na wrzody na żołądku może dać także popularny lek rozkurczający No-spa. W skrajnych przypadkach przeprowadza się leczenie operacyjne.
 
Wobec tego odpowiednio wdrożone leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy jest w stanie przynieść ulgę i znacznie poprawić jakość życia. Nie warto lekceważyć objawów, im szybciej podejmie się kurację, tym łatwiej będzie uzyskać zadowalający efekt i pozbyć się problemu. 
Autor/dodał :
admin
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet