Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Mama
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Jak bezpiecznie pomnażać nasze oszczędności?

Dysponujemy dodatkową gotówką i nie wiemy jak ją pomnożyć? Trzymanie pieniędzy „w skarpecie” zdecydowanie nie przyniesie nam żadnych zysków. Warto zatem pomyśleć o dodatkowych instrumentach finansowych proponowanych przez banki, aby nasze pieniądze zyskiwały na wartości.

Możliwości na pomnażanie naszej gotówki jest bardzo wiele. Możemy kupić polisę, inwestować w fundusze bankowe czy nieruchomości. Jednak zazwyczaj najważniejszym aspektem jaki bierzemy pod uwagę chcąc pomnożyć swoje pieniądze jest bezpieczeństwo. Dlatego też największą popularnością obecnie cieszą się lokaty bankowe. Zawdzięczyć to można zapewne ochronie przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jest on podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę kapitału w przypadkach m.in. zagrożenia upadłością banku. Daje nam on gwarancję zwrotu zdeponowanej przez nas gotówki w przeciągu 20 dni od utraty dostępu do depozytu. Mamy możliwość otrzymania zwrotu aż do 100 tysięcy euro.  Zakładając lokatę bank zawiera z nami umowę. Powierzamy mu pewną kwotę na umówiony czas, a bank gwarantuje nam jej zwrot wraz z odsetkami po upływie umówionego terminu. To oznacza, że na lokacie nie można stracić, chyba, że wcześniej ją zlikwidujemy. Jeżeli okaże się, że zerwiemy umowę przed upływem terminu to musimy zapłacić umowną karę oraz nie otrzymamy uzyskanych do tej pory odsetek.
 
Oprocentowanie stałe czy zmienne?

Oprocentowanie lokat możemy podzielić można na oprocentowanie stałe i oprocentowanie zmienne. Oprocentowanie stałe oferowane jest głównie dla depozytów krótkoterminowych i charakteryzuje się stałą, niezmienną w okresie trwania lokaty stopą procentową, na podstawie której nalicza się odsetki od zdeponowanej kwoty.  Lokata o stałym oprocentowaniu daje nam większy komfort - już w momencie jej założenia możemy co do grosza wyliczyć należne odsetki. Natomiast oprocentowanie zmienne może być na różna na przestrzeni czasu trwania lokaty, ponieważ zależy od różnych czynników. Jednym z nich jest WIBID, czyli stawka po której banki przyjmują pieniądze w depozyt i który to czynnik ma również wpływ na wysokość oprocentowania lokat. Tak więc decydując się na lokatę z oprocentowaniem zmiennym, musisz liczyć się z faktem, iż wpływ na posiadane prze Ciebie oprocentowanie ma wiele czynników zewnętrznych w tym często trudne do przewidzenia zachowania rynku.
 
Jak zdecydować odpowiednio?

Analitycy, którzy na bieżąco obserwują sytuację gospodarczą są w stanie przewidzieć, jakie będą decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Jeżeli na horyzoncie widzą wzrost gospodarczy i rosnącą inflację, mogą przewidywać, że RPP będzie chciała nieco schłodzić rynkowe emocje podnosząc stopy procentowe. W obliczu takich prognoz warto zdecydować się na lokatę ze zmiennym oprocentowaniem, jest bowiem szansa, że będzie ono podwyższone. Natomiast jeżeli w momencie zakładania lokaty, stawki oprocentowania na rynku są dość atrakcyjne, a oczekujemy spowolnienia gospodarczego, to możemy się spodziewać spadków oprocentowania. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszym wyborem będzie wybór lokaty o charakterze stałym.
Autor/dodał :
admin
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet