Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Mama
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Zmiany na paznokciach u stóp – to może być grzybica!

Po czym rozpoznać infekcję grzybiczą na paznokciach u stóp? Niepokój powinien wzbudzić zmieniony wygląd płytki – zmiana koloru, zmatowienie, zgrubienie i zwiększona kruchość. Stopniowo zmiany rozprzestrzeniają się na sąsiednie paznokcie. Dotykanie skóry wokół sprawia ból, z czasem pojawia się dyskomfort przy chodzeniu w ciaśniejszym obuwiu. Dlatego reaguj od razu, gdy tylko zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany na paznokciach u nóg.
 
Zakażony grzybicą paznokieć zmienia się powoli. Najpierw skóra wokół niego zaczyna swędzieć i piec, pojawia się też zaczerwienienie. Tworzą się przebarwienia – kolor płytki zmienia się z białego na żółtawy, a następnie brązowy. Paznokieć staje się pofałdowany, rozwarstwiony, zaczyna się łamać i odstawać, co może z czasem doprowadzić do jego całkowitej utraty. Trwale zniszczonych paznokci nie da się potem przywrócić do poprzedniego stanu. Towarzysząca zaawansowanej infekcji ropna wydzielina powoduje nieprzyjemny zapach. Ból odczuwa się praktycznie cały czas, nie tylko przy dotyku. Normalne chodzenie staje się niemożliwe. Nie dopuść do takiego stanu i zacznij działać jak najszybciej.
 
Przyczyny grzybicy paznokci
 
Najczęstszą przyczyną stanów zapalnych płytki paznokcia są chorobotwórcze grzyby. Żywią się keratyną, podstawowym składnikiem, z którego zbudowany jest paznokieć, niszcząc tym samym jego strukturę. Namnażaniu grzybów i postępowaniu wywołanych przez nie chorób sprzyja duża wilgotność i wysoka temperatura.
 
Jak można zarazić się grzybicą?
 
Infekcję można złapać, chodząc bez klapek na basenie, w szatni, w hotelowej łazience, saunie i siłowni, przymierzając w sklepie obuwie na bosą stopę, zakładając cudze buty, a także używając cudzych akcesoriów do pielęgnacji stóp lub pożyczając je komuś. Zakażeniu sprzyjają też choroby krążenia, osłabienie systemu odpornościowego organizmu, palenie papierosów czy przechodzenie kuracji antybiotykowej.
Leczenie grzybicy paznokci
 
Na infekcję trzeba reagować szybko, dlatego najlepiej od razu udać się do apteki po dostępne bez recepty preparaty na grzybicę paznokci. Aby skutecznie pozbyć się dolegliwości, należy stosować lek na wszystkie paznokcie, a nie tylko na te, na których widoczne są objawy choroby. Wraz z rozpoczęciem leczenia pozbądź się używanych dotąd rajstop, a skarpetki upierz w jak najwyższej temperaturze. Buty trzeba dokładnie zdezynfekować specjalnym środkiem w sprayu.
 
Na grzybicę może także pomóc dieta. Warto dodawać do potraw czosnek, który walczy z obecnymi w organizmie grzybami, oraz ograniczyć spożycie cukru będącego dla nich pożywką.
 
Po zaobserwowaniu niepokojących objawów na stopach, umów się na wizytę u dermatologa. Oprócz grzybicy zmiany na paznokciach u nóg mogą także oznaczać łuszczycę lub liszaj. Lekarz może zlecić wykonanie badań mikologicznych, by rozpoznać konkretny szczep bakterii, który zaatakował paznokcie i dobrać odpowiednie leki.
Autor/dodał :
admin
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet