Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Mama
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Stopy - od nich się wiele zaczyna

Niektórzy twierdzą, że jeśli dobrze chronimy stopy to unikniemy większości poważnych chorób. Ne każdy jednak przykłada do tego wagę, pomijając już zrogowacenie pięt, lub grzybice, ale też pod względem estetycznym. Stopy to dla niektórych sprawa drugoplanowa, mniej ważna od dłoni. Natomiast jest przeciwnie - nieprzypadkowo wymyślono akupresurę (badanie zdrowia na podstawie linii i kształtu stóp) i pedicure. Pokaż mi swoje stopy a powiem ci kim jesteś...


Niestety nie jest rzadkim obrazkiem na plaży osoba z pożółkłymi i podwiniętymi paznokciami u stóp i zrogowaciałymi (także pożółkłymi) piętami. Na dodatek wiele z tych osób ma między palcami stóp ropiejące, brzydko pachnące, pęknięcia.

Okazuje się bowiem, że ponad 40 procent populacji dotyka grzybica stóp. Jest jej zresztą kilka rodzajów: wspomniana międzypalcowa (dotyka najczęściej sportowców), potnicowa (jej objawem są m.in. małe pęcherzyki na podeszwach) i złuszczająca (sprowadza się do łuszczenia i rogowacenia naskórka stopy). Tym dolegliwościom bardzo często towarzyszy swędzenie stóp.

Bardzo trudna do wyleczenia jest grzybica paznokci. Na dobrą sprawę, by ją wyleczyć należałoby usunąć cały paznokieć. Ale najpierw należy sprawdzić rodzaj grzyba, by zastosować inne środki, choćby doustne (z doustnych może być m.in. itrakonazol podawany na ogół przez trzy miesiące). Trzeba udać się do dermatologa, który pobierze wymaz z paznokcia. Oprócz leków doustnych coraz częściej stosowane są lakiery lecznicze zawierające cyklopiroks lub amorolfinę. Używając ich pamiętajmy o dokładnym wyczyszczeniu paznokcia.

Grzybica paznokci jest na ogół następstwem grzybicy stóp, co z kolei najczęściej jest efektem zaniedbania higieny osobistej, choćby niezbyt częstego mycia stóp, korzystania z cudzych laczków, cudzych ręczników i cudzego obuwia, nawet narciarskiego.

W trakcie leczenia grzybicy stóp pamiętajmy o odkażeniu obuwia i skarpet (najlepiej jest się tego w ogóle pozbyć). 

Terapia wymaga cierpliwości, nierzadko kilku miesięcy, warto pamiętać, że grzybica nierzadko nawraca. 

Leki przeciwgrzybiczne w większości można dostać bez recepty w aptekach. Wśród nich najpopularniejsze: hamujący rozwój grzybów drożdżaków - flutrimazol, ketokonazol (w tym Nizoral), grzybobójczy chlorowodorek terbinafiny, zwalczający bakterie chorobotwórcze - dizetionian heksamidyny oraz klotrymazol i azotan mikonazolu. Dostępne są już aerozole antygrzybiczne oraz zasypki, choćby zasypka Proftin. Można też dostać mydła przeciwgrzybiczne. Do leczenia stosuje się również leki antyseptyczne i przeciwysiękowe, jak kwasy - salicylowy, borny i taniowy.

Dostępne są też mydła przeciwgrzybiczne, aerozole antygrzybiczne oraz zasypki - i tu godna polecenia jest zasypka Proftin. 

Mimo to, mimo coraz większego postępu w leczeniu grzybicy stóp pamiętajmy przede wszystkim o profilaktyce, a jest nią higiena osobista.

Autor/dodał :
admin
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet