Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Dzieci 1-6 lat
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Kreatywne zabawy w domu zimową porą

 

Zimą wielu rodziców zastanawia się, jak zagospodarować czas swoim pociechom. Niskie temperatury i krótki dzień zmuszają do spędzania większości czasu w domu, który wydaje się mniej ciekawym miejscem do dziecięcych szaleństw niż pobliskie podwórko czy plac zabaw. Nie pozwólmy jednak, by pora roku ograniczała wyobraźnię maluchów – rozwiązaniem tych problemów może okazać się samodzielne robienie zabawek.

Ogromna oferta producentów oraz oszczędność czasu sprawiają, że rodzice często ograniczają się jedynie do kupowania dzieciom gotowych produktów. Zupełnie niepotrzebnie. Własnoręczne wykonywanie maskotek, figurek i innych stworzeń ma bardzo dużo zalet zarówno dla najmłodszych, jak i dla ich opiekunów. Takie zajęcia przede wszystkim integrują całą rodzinę i w naturalny sposób nakłaniają do wspólnego spędzania czasu. Ponadto, pomagają dorosłym w poznaniu potrzeb i pragnień ich pociech oraz w zrozumieniu, jak postrzegają one otaczający je świat. Dzięki temu zacieśnia się emocjonalna więź w rodzinie, a dzieci są bardziej skłonne do dzielenia się z rodzicami swoimi tajemnicami i chętniej szukają u nich pomocy w rozwiązaniu problemów. 

Kolejną zaletą samodzielnie wykonanych zabawek jest to, że maluchy przywiązują się do nich silniej niż do tych kupionych w sklepie, a uczucie to może być jeszcze mocniejsze, jeśli zaangażujemy dziecko już na etapie planowania i projektowania. Dlatego też domowej produkcji maskotka ma szansę stać się najlepszym przyjacielem naszego brzdąca i skarbem trzymanym przez lata, jako efekt pracy swojej i całej rodziny.

Jaka samodzielnie wykonana zabawka byłaby najlepsza? – Na to nie ma jednej recepty. Rodzice powinni jednak pamiętać, że najważniejszą jej funkcją ma być pobudzanie zmysłów dziecka i zachęcanie go do odkrywania świata. Te role powinny być spełniane zarówno na etapie tworzenia, jak i później – podczas beztroskich szaleństw – wyjaśnia Anna Gruszczyńska, pedagog i dyrektor niepublicznego przedszkola Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, ekspert Akademii Misia Haribo. Zabawa jest dla najmłodszych czymś zupełnie naturalnym, wręcz stałym elementem ich dnia. Pozwala bowiem odczuwać świat zmysłami, zrozumieć zachowania innych ludzi, rozwija emocje, ale też daje zwykłe poczucie szczęścia i radość. Z tego powodu wskazane jest, by przygotowana w domu zabawka w jak najszerszym zakresie spełniała wymienione zadania. Ważna jest również wspólna praca – nie wyręczajmy naszych dzieci, ale raczej próbujmy pomóc im w wykonaniu jedynie trudniejszych elementów. Z pewnością zachęci je to do dalszego działania i rozwinie ich umiejętności oraz kreatywność – dodaje Anna Gruszczyńska.

Poniżej znajdziesz kilka prostych pomysłów, które pomogą rozpocząć wspólną przygodę w domową produkcję zabawek. Pamiętaj jednak, że możliwości są nieograniczone, a przydatne mogą się okazać nawet najzwyklejsze rzeczy.

Figurki z masy plastycznej

Dzieci lubią fantazjować i wymyślać swój własny świat czy wyimaginowanych przyjaciół. Za pomocą dłoni i odrobiny wyobraźni można przekształcić te marzenia w rzeczywistość. Wykorzystaj do tego dostępne w sklepach gotowe masy, takie jak plastelina, modelina lub ciastolina (lub samodzielnie przygotuj masę solną) i razem ze swoim brzdącem ulepcie kolorową krainę jego fantazji. Możecie zacząć od wykonania figurek postaci ze znanych bajek, np. Plastusia. Ten sympatyczny stworek towarzyszy małym i dużym już od 80 lat! Figurka może też zachęcić do wspólnego czytania „Plastusiowego Pamiętnika” i rozwijania umiejętności przekształcania usłyszanych słów w żywe obrazy – ulepiony Plastuś może przecież odtwarzać książkowe przygody w Waszym domu. Możesz także opowiedzieć dziecku o swoich ulubionych zabawkach z czasów dzieciństwa – Twoja pociecha wysłucha Cię
z zaciekawieniem i jednocześnie poczuje, że doskonale rozumiesz jej świat.

Kolorowe pacynki

Zabawa w domowy teatrzyk z własnoręcznie wykonanymi laleczkami z pewnością zainteresuje Twoją pociechę. Pracę zacznijcie od poszukania niepotrzebnych lub nieco zniszczonych skarpetek (jeśli chcecie zrobić pacynki na dłoń) oraz rękawiczek (w przypadku pacynki do włożenia na palec). Do tego wyszperajcie kolorowe tasiemki, koraliki, włóczki, które przyozdobią zabawki i będą ich włosami, oczami, ubraniami etc. To, jak będą wyglądać pacynki, zależy wyłącznie od Was, a zatem – do dzieła! Kiedy laleczki będą już gotowe, możecie pokusić się o napisanie krótkiego scenariusza przedstawienia albo skorzystać z gotowych, które znajdziecie
w Internecie. Zabawki będą służyć Twojemu dziecku tak długo, jak długo będzie miało pomysły na kolejne inscenizacje.

Strona 1 z 2

« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet