Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Jak zachęcić dziecko do słuchania muzyki?

muzyka i jej oddziaływanie na dzieciMuzyka silnie oddziałuje na emocje, aktywizuje, a także synchronizuje pracę umysłu i ciała oraz ułatwia okazywanie uczuć. Znakomicie wspomaga dziecięcą potrzebę ekspresji. Dzieci obcujące ze sztuką muzyczną szybciej się rozwijają i łatwiej pokonują trudności. Nawyk, potrzebę kontaktu z muzyką kształtują przede wszystkim rodzice. Mogą wprowadzać pociechę w magiczny świat dźwięków nawet jeszcze przed jej narodzinami. Udowodniono, że dziecko będące jeszcze w brzuchu mamy żywo reaguje na słuchaną przez nią muzykę. Jeden z pierwszych, a z pewnością najczulszych kontaktów ze sztuką muzyczną ma miejsce za przyczyną matczynego nucenia, śpiewania piosenek, kołysanek. Ulubionym instrumentem małego człowieka jest głos mamy lub taty. Dziecko reaguje na śpiew radosnym pobudzeniem bądź wyciszeniem, od początku spontanicznie poddaje się nastrojom niesionym przez muzykę. Sztuka muzyczna powinna być obecna w codziennym życiu jako sposób na zabawę, tło rozmaitych czynności lub podkreślenie uroczystego charakteru zdarzeń. Wspólne śpiewanie – najpierw z rodzicami, potem w przedszkolu – jest najprostszą formą obcowania z muzyką. Zabawy muzyczne, np. „Kółko graniaste”, „Mam chusteczkę haftowaną”, „Chodź do mnie” ze względu na posiadaną fabułę są dla dzieci atrakcyjne. Innym sposobem zachęcenia małego człowieka do słuchania jest muzykowanie za pomocą prostych instrumentów perkusyjnych. Może to być zabawa oparta na zasadzie echa (powtarzanie pewnej sekwencji rytmicznej) lub improwizowanie do piosenki, a także poszukiwanie źródeł dźwięku wokół siebie. Są to zadania, które pozwalają małemu człowiekowi na aktywność, a jednocześnie wymagają skoncentrowania na tym, co słyszy. Ze starszym dzieckiem można pielęgnować tradycje związane z muzyką (np. kolędowanie), poznawać utwory odnoszące się do konkretnych wydarzeń (np. piosenki powstańcze). Natomiast przyczynkiem do pełnego i świadomego odbioru muzyki jest niewątpliwie nauka gry na instrumencie. Wykonując nawet proste utwory, dziecko styka się ze wszystkimi elementami dzieła muzycznego, dostrzega ich powiązania i znaczenie, a także koncentruje się na jednoczesnej realizacji. Skuteczną formą inspirowania do muzycznych wędrówek i odkryć będzie także rozmowa, zachęcanie do wyrażania własnych spostrzeżeń, opinii, nazywania stanów oraz uczuć, jakie towarzyszyły słuchaniu utworu.
Otwierając przed dzieckiem bogaty świat muzyki, należy dbać o to, by materiał był atrakcyjny i dostosowany do jego możliwości percepcyjnych. Zachęcony i zainteresowany sztuką muzyczną mały człowiek będzie z niej czerpać bez przeszkód i odnajdywać wciąż nowe brzmienia, poruszające nieznane dotąd struny w jego sercu.

Tekst opracowała Małgorzata Podlewska, ekspert Akademii Misia Haribo.

 

Pomysł Misia Haribo na wykonanie z dzieckiem prostego instrumentu muzycznego:

Cele: kształcenie kreatywności i zdolności manualnych, a także rozwijanie poczucia rytmu

Materiały: jednorazowe kubeczki z papieru lub plastiku, taśma samoprzylepna, ziarna grochu, kaszy lub soczewicy, kolorowy papier, cekiny itp.

Zadanie: razem z dzieckiem stwórz marakasy. Do kubeczka wsypcie trochę ziarenek soczewicy, przykryjcie go drugim kubeczkiem, a połączenie sklejcie taśmą. Wasze marakasy możecie ozdobić papierem kolorowym, cekinami, a także zabawnymi ilustracjami z Misiem Haribo ( do pobrania na www.haribo.com w zakładce Filharmonia Misia Haribo). Sprawdźcie, jaki dźwięk wydają marakasy z innym rodzajem ziaren – inaczej będą brzmieć te z grochem, a inaczej te z drobną kaszą. Potrząsając marakasami spróbujcie powtarzać proste rytmy.

Więcej porad dla rodziców i scenariuszy zabaw znaleźć można na stronie www.haribo.com w zakładce Akademia Misia Haribo.

 

Akademia Misia Haribo to długofalowy program edukacyjny, którego celem jest wspieranie edukacji dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Do Akademii przystąpić mogą przedszkola i szkoły z całego kraju, rodzice dbający o prawidłowy rozwój swoich pociech oraz oczywiście dzieci. Patronem honorowym Akademii Misia Haribo jest Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, stowarzyszenie pożytku publicznego działające na rzecz dzieci od ponad 85 lat. Działania Akademii wspiera także Rada Programowa, do której zaproszeni zostali pedagog i nauczyciel plastyki, psycholog-logopeda, lekarz pediatra, specjalista nauczania zintegrowanego oraz przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Eksperci brali udział w merytorycznym przygotowaniu zasad funkcjonowania Akademii oraz opracowaniu przyjaznych i dostosowanych do potrzeb różnych grup wiekowych zeszytów ćwiczeń. Maskotką programu jest Miś Haribo – od ponad 85 lat przyjaciel dzieci na całym świecie. Szukaj po słowach kluczowych: muzyka  dziecko  niemowlę  oddziaływanie  zmysły  
Autor/dodał :
kasia
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet