Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Bezpieczne opalanie

 

 krem do opalaniaDobór odpowiedniego filtra

Największym problemem młodych mam jest odpowiedni dobór filtra do cery danego dziecka. Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi na ten problem. Można jednakże posłużyć sie poniższą tabelą i pewnym zbiorem zasad ogólnych aby uniknąć poparzenia skóry dziecka. Podstawą do określenia wysokości filtra jest karnacja dziecka - im jaśniejsza, tym wybieramy wyższe filtry (patrz tabela).

Cera

Bardzo jasna

Jasna

Śniada

Ciemna

Filtr

50 lub więcej

40

30

25

Włosy

Blond

Rude

Jasny brąz

ciemny brąz lub czarne

Filtr

50 lub więcej

40-50

30

25

Piegi

Tak, dużo

Tak, średnio

Mało lub w ogóle

 

Filtr

50 lub więcej

40

30

 

Alergia skórna

Często

Czasami

Brak

 

Filtr

50 lub więcej

40

25

 

Drugie kryterium to kolor włosów - dzieci rude i blondyni wymagają zdecydowanie wyższej ochrony niż dzieci o włosach ciemnych. Inna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę to obecność piegów i znamion - jeśli występują - zwiększamy filtr.

Aby odpowiednio wybrać filtr skorzystajmy z tabelki. Zsumujmy filtry z każdego pytania i podzielmy przez 4. Oszacujemy wówczas filtr jaki powinniśmy zastosować dla naszego dziecka w pierwszych dniach opalania. Po kilku dniach adaptacji skóry na działanie promieni słonecznych, filtr ten można obniżyć o około 20-30% (np z początkowego SPF 50 można zejść do SPF 35)


Przykład: Gdy dziecko na cerę jasną (SPF 40), włosy blond (SPF 50) nie ma piegów (SPF 30) i czasem występują alergie skórne (SPF 40) to najlepszym filtrem dla niego jest filtr około SPF 40. Gdy wyjeżdżamy na plaże Egiptu lub Tunezji warto zastanowić się nad wyższym filtrem, np. SPF 50.
 
 

Bezpieczne opalanie to nasmarowanie skóry całego ciała kremem z filtrem już na 20 minut przed wyjściem na słońce - najlepiej jeszcze w pokoju, w którym mieszkamy na urlopie. Szczególnie dokładnie smarujemy twarz, szyję, ramiona, nos i czubki uszu. Nie zapominamy również o smarowaniu dziecka co jakiś czas, najlepiej co 2-3 godziny (więcej w dziale "Jak długo działa krem ochronny") oraz po kąpieli w wodzie (dział - "Wodoodporne filtry"). W pierwszych dniach urlopu radzimy zastosować wyższy filtr i zmniejszyć go po kilku dniach, kiedy skóra dziecka przyzwyczai się do słońca.

 
 

Jak długo działa krem ochronny?

 
Każdy krem ochronny ma swój czas działania - nie można posmarować się raz i uznać, że posiadamy całodzienną ochronę. Długość działania kremu uzależniona jest głównie od miejsca w którym spędzamy urlop. Ogólnie, dla plaż Bałtyku przyjmuje się specjalny wskaźnik równy 10. Mnożąc wysokość filtra przez 10, otrzymujemy czas (w minutach), na jaki zabezpiecza nas dany kosmetyk (np. stosujemy filtr 12 nad Bałtykiem, jesteśmy więc zabezpieczeni na 120 minut). Dla plaż basenu morza Śródziemnego, wartość tego wskaźnika wynosi 5 (ten sam filtr SPF 12 np w Grecji lub Włoszech zabezpieczy nas tylko na 60 minut).
 

W przypadku opalania dzieci współczynniki te należy jeszcze zmniejszyć - dziecko jest bardzo ruchliwe, często kąpie się w wodzie, bawiąc się w piasku ściera warstwę kremu itp. Radzimy więc aby skórę dziecka smarować co około 2-3 godziny, nawet przy użyciu wysokich filtrów przeciwsłonecznych.

 
 

Kosmetyki wodoodporne - fakty i mity

 
Jak wszyscy wiemy jedną z największych atrakcji podczas pobytu nad morzem lub jeziorem są wspólne kąpiele. Dlatego też najczęściej kupujemy wodoodporne kosmetyki do opalania. Pojęcie to jednak jest często mylnie interpretowane i uznaje się, że po kąpieli w wodzie nie trzeba dosmarować kremów. Prawda o ich odporności na wodę jest jednak inna.
 

Aby kosmetyk został zakwalifikowany jako wodoodporny, przeprowadza się specjalny test. Po nałożeniu na skórę i dwukrotnym, 20-minutowym pobycie w wodzie, aktywność kosmetyku nie może spaść poniżej 75% aktywności wyjściowej. W teście tym nie uwzględnia się jednak tego, że podczas kąpieli w wodzie dzieci szaleją, pływają, przewracają się nawzajem, nurkują. Takie zabawy powodują dodatkowe zmywanie kosmetyków z ich skóry. W związku z tym, aby uniknąć poparzeń i innych groźnych dla zdrowia sytuacji, smarujmy dzieci po wyjściu z wody. Okazać się bowiem może, że po dłuższej kąpieli połączonej z szaleństwami w wodzie, aktywność kosmetyku spada nawet o połowę.

 
 

Podsumowanie

 
Wyjeżdżając na upragniony urlop z dzieckiem kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Zaopatrzmy się w kremy do opalania, zadbajmy o nakrycia głowy, unikajmy słońca w godzinach południowych, w odpowiednim czasie dosmarowujmy kosmetyki. Pamiętajmy, że najlepszym miejscem zaopatrzenia się w kosmetyki do opalania dla dzieci jest apteka . Tylko tu mamy pewność że otrzymamy kosmetyki nie przeterminowane i odpowiednio przechowywane. W ten sposób urlop stanie się dla nas zdrowym, bezpiecznym czasem pełnym radości i pożytku. Pamiętajmy, jak wiele dobrego dla naszego dziecka może zdziałać umiejętne eksponowanie na promienie słoneczne.
Miłych wakacji !

Zapraszamy do I części artykułu "Bezpieczne opalanie naszych dzieci - część I" a w nim: Opalanie się małych dzieci, skóra niemowlaka, zasady opalania. Zapraszamy

Szukasz dobrych kosmetyków dla dziecka i siebie? - kliknij tutaj Szukaj po słowach kluczowych: bezpieczne opalanie  dziecko  filtr  UV  krem ochronny  Kosmetyki wodoodporne  
Autor/dodał :
admin
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet