Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Dzieci 1-6 lat
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Gaz rozweselający w stomatologii dziecięcej, czyli bezbolesne i bezpieczne znieczulenie

Rozmowa o szczegółach i zaletach jego stosowania z doktorem Sebastianem Łapińskim z Kliniki Dentystycznej NOVA ESTETICA.

Redakcja: Panie doktorze, dlaczego zdecydował się Pan wykorzystać w swojej klinice gaz rozweselający jako metodę znieczulania?

Dr Sebastian Łapiński: Zdarza się, że w wyjątkowych sytuacjach dziecko odczuwa wręcz paniczny lęk przed wizytą u dentysty. Nowoczesnym i niezwykle pomocnym w takim przypadku rozwiązaniem jest znieczulenie dziecka gazem rozweselającym. Dzięki temu mały pacjent zachowuje same pozytywne wspomnienia z pobytu u dentysty, a wizyta jest wówczas bezstresowa dla dziecka i rodzica.

Redakcja: Na czym polega ta metoda znieczulenia?

Dr Sebastian Łapiński: Jest to podanie podtlenku azotu, który wprowadza dziecko w stan przyjemnego rozluźnienia i zniesienia uczucia bólu. Staje się ono spokojne i zobojętniałe na wszystko, co się dzieje wokół niego. Jednocześnie cały czas jest utrzymywany kontakt z małym pacjentem. Możliwe jest wówczas przeprowadzenie drobnych zabiegów stomatologicznych (np. leczenie próchnicy powierzchownej), jak i podanie silniej działającego znieczulenia, niezbędnego do przeprowadzenia bardziej złożonego zabiegu. Bardzo często (szczególnie dzieci i młodzież) zaczynają śnić o bajecznych przygodach związanych z reguły z pływaniem, lataniem w powietrzu lub w kosmosie. Śniąc pacjent nie pamięta tego, co działo się w gabinecie.
Działanie gazu rozweselającego ustępuje po około 5 minutach od zakończenia inhalacji. Wtedy dziecko odzyskuje całkowitą świadomość.

Redakcja: Dla jakich pacjentów polecany jest ten rodzaj znieczulenia?

 

Dr Sebastian Łapiński:  Gaz rozweselający z powodzeniem można stosować u dzieci powyżej 3 roku życia, które łatwo nawiązują kontakt i współpracują z lekarzem. Do aplikacji podtlenku azotu niezbędne jest nałożenie na nos specjalnej maseczki. Nie może się to odbywać na siłę, gdyż zmniejsza to skuteczność znieczulenia. Pozwala to również uniknąć sytuacji, w której dziecko dozna urazu psychicznego po wizycie u dentysty. Sam zabieg jest bezpieczny dla zdrowia maluchów. Szczególnie polecany jest dla małych pacjentów wykazujących silny stres i lęk przed leczeniem, jak również u dzieci z nadpobudliwością nerwową, ADHD czy reagującymi wymiotami na ból i stres. Pomocna jest również w przypadku zabiegów stomatologicznych u dzieci z astmą. Dzięki podaniu gazu rozweselającego spada ryzyko ataku spowodowanego stresem. Podobne działanie gaz wykazuje w przypadku dzieci z padaczką. Podanie gazu rozweselającego zwiększa także bezpieczeństwo zabiegu u dziecka z hemofilią, chorobami serca czy nadciśnieniem, zmniejszając lęk i stres oraz - co najważniejsze - nie powodując wzrostu ciśnienia krwi.

Gaz rozweselający z powodzeniem może być stosowany również u pacjentów dorosłych.

Redakcja: Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania znieczulenia gazem rozweselającym?

 

Dr Sebastian Łapiński:  Niestety tak, choć jest ich stosunkowo niewiele. Na pewno wyklucza je przeziębienie, przerost migdałków gardłowych - czyli wszystkie niedrożności górnych dróg oddechowych. Niewskazane jest stosowanie sedacji podtlenkiem azotu w I trymestrze ciąży, w przypadku alkoholizmu, braku współpracy z pacjentem czy chorób psychicznych i takich jak stwardnienie rozsiane, porfiria i miastenia gravis.

Redakcja: Jakie ma Pan zalecenia dla osób chcących poddać się znieczuleniu gazem rozweselającym?

Strona 1 z 2

« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet