Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Ostatnio na forum
zobacz pozostałe posty
R e k l a m a

Dom przyjazny dla alergika

 bezpieczny duży pokój dla dziecka z alergiąCzęść I : Bezpieczny „duży pokój” 

Salon to miejsce, gdzie gromadzi się cała rodzina. Jego charakter określają zarówno osoby, które w nim przebywają, jak również przedmioty otaczające domowników: dekoracje, pamiątki, zapachy, muzyka. Integracja „w kręgu domowego ogniska” - bardzo istotny element łączący pokolenia – najczęściej odbywa się właśnie w „dużym pokoju”. Duża przestrzeń, ciepłe kolory, przytulny wystrój wnętrza nie wystarczy, by zapewnić rodzinie zasłużony wypoczynek – szczególnie gdy przynajmniej jeden z domowników jest alergikiem. Aby zmniejszyć możliwość wystąpienia objawów alergicznych zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, należy już w momencie aranżacji salonu zastosować odpowiednie rozwiązania. PODŁOGA

Najlepiej zrezygnować z wykładziny, w której gromadzi się kurz i roztocze. W zamian położyć parkiet z litego drewna. Najlepszym zabezpieczeniem podłogi zamiast ciężkich, wełnianych dywanów jest położenie bawełnianych dywaników, które można prać w pralce.
 

Wypranie ich w odpowiedniej temperaturze (60ºC) oraz w hipoalergicznym proszku zagwarantuje usunięcie roztoczy oraz innych alergenów. Grube, wełniane dywany nie są rekomendowane do pomieszczeń, w których przebywają alergicy, gdyż można je prać jedynie na sucho, a rozpuszczalniki rozpryskiwane bezpośrednio na powierzchni zawierają jonizatory. Czasami w skład dostępnych na rynku środków do prania dywanów wchodzą także substancje optyczne, rozjaśniające i środki dezodoryzujące. Pranie na sucho niszczy roztocze, ale w przypadku niektórych uczuleniowców sam proces czyszczenia jest podrażniający.

SZAFY, SZAFKI

Należy wybierać meble drewniane laminowane plastikiem. Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie otwartych półek, na których może gromadzić się kurz. Można zabudować ściany szafkami od podłogi aż do sufitu. Regały na książki powinny być przeszklone – to zabezpieczy przed gromadzeniem się kurzu. Domownicy lubią zbierać pamiątki, ozdoby, bibeloty. Wszystkie te drobiazgi są „siedliskiem” alergizującego pyłu i utrudniają sprzątanie, dlatego także powinny znajdować się w szklanej gablotce.

KANAPY i FOTELE

Na kanapach i fotelach przesiadujemy godzinami oglądając telewizję, czytając gazety, rozmawiając z najbliższymi. Przy zakupie zestawów wypoczynkowych osoby z wrażliwą skórą powinny szczególnie zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Odpowiednie surowce to skóra oraz winyl. Jednak, gdy meble zrobione są z materiałów, w których mogą gromadzić się roztocza, warto na tapicerskie obicia nałożyć bawełniane powłoczki, które można prać w pralce. Wszystkie narzuty, którymi wyściełane są sofy i fotele, także powinny nadawać się do prania w pralce. Usunięcie alergizujących roztoczy z powłoczek i narzut zapewni systematyczne pranie (raz w tygodniu). Alergicy powinni pamiętać, żeby dodawać do prania wyłącznie bezpieczne środki, które jednocześnie uchronią kolory. Przykładem może być hipoalergiczny proszek do prania JELP Color.

PODUSZKI

omownicy uwielbiają wylegiwać się na kanapie w salonie przytulając głowę do poduszki. Aby zapobiec objawom alergicznym należy włożyć poduszki w poszwy przyjemne w dotyku, wykonane z flaneli lub delikatnej bawełny. Warto prać je raz w tygodniu w hipoalergicznym proszku JELP, w temperaturze co najmniej 60?C. W niższej temperaturze przeżyją roztocze, chociaż spiorą się alergeny i nieżywe osobniki.

OKNA

Należy przynajmniej raz dziennie wietrzyć pomieszczenie, poprzez uchylenie okna. Najlepiej założyć rolety, na których gromadzi się znacznie mniej kurzu niż na zasłonach lub żaluzjach poziomych. Jeśli instalowanie rolet nie pasuje do wystroju wnętrza można powiesić zasłony. Powinny być wykonane z lekkich materiałów, które można prać w pralce (bawełna lub muślin).

Rozważna aranżacja wnętrza „dużego pokoju”, a także systematyczne eliminowanie alergenów poprzez sprzątanie i pranie poszczególnych elementów, zapewni alergikom dobre samopoczucie podczas spotkań, rozmów oraz odpoczynku w salonie. 

 

* Na podstawie: Dom dla alergika, Dr Peter Howarth, Anita Reid, Wydawnictwo Arkady, 2002


Więcej informacji >> www.jelp.pl. Szukaj po słowach kluczowych: alergia  pokój  wnętrze  dom  pielęgnacja  dziecko  
Autor/dodał :
kasia
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet