Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Ciąża i poród
Jesteś w ciąży? Chcesz się dowiedzieć co dzieje się z Tobą i dzieckiem w każdym tygodniu ciąży? Wybierz tydzień!
jestem w ciąży.
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Podwójne szczęście

bliźnięta, jak powstająW momencie, kiedy na teście ciążowym zobaczyłaś dwie kreski, zapewne do głowy Ci nie przyszło, że na pierwszym badaniu USG zobaczysz dwie... fasolki. Niekoniecznie byłaś przygotowana na taką sytuację. Najpierw szok, potem radość ale i obawy.
Obecnie lekarze coraz częściej spotykają się z przypadkami ciąż mnogich. Po części jest to efekt praktykowanych zapłodnień pozaustrojowych oraz zażywanych przez kobiety leków, stymulujących owulację. Dowiedz się, z czym wiąże się ciąża bliźniacza i czego w obecnym stanie możesz się spodziewać. Jak powstają bliźnięta?
Momentem decydującym o tym, czy będziesz mieć jedno maleństwo czy dwa, jest chwila, w której plemnik dociera do komórki jajowej. Bliźnięta mogą być dwujajowe lub jednojajowe. Te pierwsze (około 80% przypadków) są efektem zapłodnienia w tym samym czasie dwóch komórek jajowych przez dwa plemniki, w wyniku czego w macicy zagnieżdżają się dwa zarodki. W przypadku bliźniąt dwujajowych, zarodki mogą być do siebie niepodobne i mieć różną płeć. O bliźniętach jednojajowych (20% przypadków) mówimy wtedy, jeśli komórka jajowa zostanie zapłodniona przez jeden plemnik a następnie podzieli się na dwie. Powstałe w ten sposób zarodki są zawsze tej samej płci i są identyczne, gdyż mają ten sam materiał genetyczny.

Specjalna opieka lekarska
Jeśli spodziewasz się aż dwóch maluszków, Twoja ciąża zostanie uznana za ciążę wysokiego ryzyka. To oznacza, że ryzyko powikłań jest większe niż w przypadku ciąży zwykłej. Częstym powikłaniem jest poród przedwczesny czy niewydolność szyjki macicy. Bardziej, niż w przypadku ciąży jednopłodowej, jesteś narażona na wysokie ciśnienie i nadmierny przyrost wagi. Dlatego, jako przyszła mama dwóch bobasów, musisz być pod szczególną opieką lekarską. Oznacza to, że częściej będziesz musiała odwiedzać swojego ginekologa oraz częściej będziesz musiała wykonywać badania.

Dodatkowy wypoczynek
Nie ma powodów by popadać w przesadę, ale rzeczywiście, teraz Twój organizm będzie potrzebował więcej odpoczynku. Zapewnij sobie: zbilansowaną dietę, spokój i relaks. Jeśli to możliwe, poproś partnera aby przejął większość obowiązków domowych. Jeśli w ciągu dnia masz ochotę na krótką drzemkę, kładź się do łóżka i wypoczywaj. Masz do tego szczególne prawo!
Dzięki relaksowi możesz uniknąć takich problemów jak żylaki czy bóle pleców. W Twoim przypadku dobrym sposobem na odprężenie się są łagodne ćwiczenia, spacery czy pływanie.

Dolegliwości
Jeśli oczekujesz dwóch maluszków, prawdopodobnie doświadczysz wszystkich typowych objawów ciąży. Jednak symptomy te zazwyczaj są bardziej nasilone i mogą pojawić się wcześniej.
Jednym z takich objawów, który może być szczególnie dokuczliwy, jest ból pleców. Ponieważ musisz dźwigać nie jedno maleństwo a dwa, Twój kręgosłup jest teraz bardziej obciążony. Zapytaj swojego lekarza, jakie ćwiczenia są dla Ciebie bezpieczne – regularne ich wykonywanie może przynieść ulgę obolałym plecom.
Możesz również odczuwać problemy z oddychaniem oraz bóle brzucha. Rosnąca macica uciska bowiem przeponę a serce pracuje ciężej, pompując większą ilość krwi. Dlatego możesz mieć wrażenie że brakuje Ci tchu, możesz też boleć Cię brzuch. W Twoim przypadku objawy te mogą być bardziej nasilone niż w przypadku ciąży jednopłodowej. Unikaj więc siedzenia przez dłuższy czas w jednej pozycji. Staraj się jeść mniej a częściej. To pomoże ograniczyć ryzyko częstego bólu brzucha.
Jeśli spodziewasz się dwóch maluszków, możesz mieć problemy z anemią. Ponieważ teraz jesteś narażona na niedobór żelaza, lekarz może zalecić Ci zażywanie dodatkowych witamin czy mikroelementów – głównie tych, związanych z krwiotworzeniem (żelazo i kwas foliowy).
Ze względu na dodatkowy ucisk na żyły, jesteś szczególnie narażona na wystąpienie żylaków czy hemoroidów. Unikaj więc długiego stania, wypoczywaj leżąc w nogami lekko uniesionymi do góry.
Na pewno Twój brzuch będzie większy niż w przypadku ciąży jednopłodowej. Taka sytuacja wiąże się nie tylko z faktem, że nosisz dwa maluszki. W Twojej macicy jest przecież dodatkowe lub większe niż zwykle łożysko, podwójna ilość płynu owodniowego, dodatkowe płyny ustrojowe. Gdzieś to się przecież musi zmieścić! Jednak nie obawiaj się, że Twoja macica lub brzuch zostaną uszkodzone. Jest to mało prawdopodobne. Macica rozciąga się najbardziej w końcowym etapie ciąży, a Ty najprawdopodobniej urodzisz troszkę wcześniej.
Zdrowie maluszków

Strona 1 z 2

« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 
Przygotowanie do ciąży
Ciąża dzień po dniu
Problemy w ciąży
Poród
Połóg
Wracamy do formy

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet