Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Ciąża i poród
Jesteś w ciąży? Chcesz się dowiedzieć co dzieje się z Tobą i dzieckiem w każdym tygodniu ciąży? Wybierz tydzień!
jestem w ciąży.
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Czy kobieta w czasie ciąży może brać leki?

 czy kobieta w ciąży może brać leki

Przed nami jesienne słoty i ochłodzenie, sezon zwiększonej zapadalności na zakażenia górnych dróg oddechowych. Niestosowny ubiór, zbyt cienka kurtka i przeziębienie gotowe! Nie zawsze da się ustrzeć przed zachorowaniem. Warto jednak unikać miejsc, w których przebywa wiele przeziębionych już osób, gdzie o kropelkowe zakażenie bardzo łatwo.Zwykłe przeziębienie nie jest jeszcze tragedią, gorzej, gdy mamy do czynienia z grypą lub zapaleniem płuc. Przeziębiona, kaszląca i kichająca przyszła mama z bólem głowy i podwyższoną temperaturą, powinna zostać w domu, dużo pić i leżeć. Należy się jej odpoczynek. Sprzątać może tylko w szufladzie z guzikami!
Kobiety ciężarne mogą przyjmować leki przeciwzapalne i obniżające gorączkę (np.: paracetamol). Przez 3-4 dni należy dać swemu organizmowi szanse na przezwyciężenie choroby. Jeżeli stan zdrowia nie polepszy się, konieczny jest kontakt z lekarzem.

 

Jak najlepiej zapobiegać grypie?
Zaleca się, aby kobiety, które planują zajść w ciążę, odpowiednio wcześnie zaszczepiły się przeciw grypie. Panie pragnące mieć dziecko, a jednocześnie obciążone takimi przewlekłymi chorobami jak cukrzyca, astma oskrzelowa, choroby płuc, nadciśnienie samoistne czy AIDS, powinny być zaszczepione przeciw pneumokokowemu zapaleniu płuc. W leczeniu zapalenia płuc u kobiet ciężarnych stosuje się zwykle pochodne penicyliny, pacjentki uczulone na penicylinę mogą otrzymać np. erytromycynę.

Podczas ciąży należy stosować leki z ściśle określonych wskazań – tylko tam gdzie jest to konieczne.

Bezpieczne w użyciu są leki bazujące na paracetamolu. Przy sporadycznym stosowaniu dobrą opinię zyskują także inne niesterydowe leki przeciwzapalne oparte na takich substancjach, jak ibuprofen, naproksen, idometacyna (jednak przy długotrwałym stosowaniu mogą niekorzystnie wpływać na układ krążenia płodu).

Ostrożności nigdy nie za dużo!
Istnieje kilka „znaków ostrzegawczych” w przyjmowaniu leków u kobiet w ciąży. Tak np. przyjęcie więcej niż 15 000 jednostek witaminy A dziennie wiąże się ze zwiększeniem ryzyka powstawania wad wrodzonych płodu. Talidomid, leki przeciwnowotworowe, niektóre leki hormonalne (androgeny, dwuetylostilbestrol, danazol) i pewne środki obniżające krzepliwość krwi (pochodne kumaryny – hemaryna jest bezpieczna) mogą wywołać u dziecka defekty anatomiczne. Antybiotyki z grupy tetracyklin niekorzystnie wpływają na kościec i uzębienie płodu, zaś gentamycyna może upośledzić jego słuch.
Kobiety ciężarne cierpiące na padaczkę powinny być prowadzone pod ścisłym nadzorem specjalistycznym.

Ogólne zasady przyjmowania leków w czasie ciąży:

  • Należy unikać przyjmowania leków w pierwszym trymestrze ciąży.
  • Lek powinien być stosowany tylko wtedy, gdy korzyści z jego przyjmowania przeważają nad ryzykiem (zwłaszcza dla płodu).
  • Nie wolno stosować leków nowych i eksperymentalnych.
  • Trzeba korzystać z możliwie najmniejszych dawek leku.
  • Powinno się unikać przyjmowania „naparów ziołowych”.


 Szukaj po słowach kluczowych: lekarstwa  antybiotyki  przeziębienie  zdrowa ciąża  
Autor/dodał :
kasia
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 
Przygotowanie do ciąży
Ciąża dzień po dniu
Problemy w ciąży
Poród
Połóg
Wracamy do formy

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet