Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Ciąża i poród
Warto także przeczytać
Jesteś w ciąży? Chcesz się dowiedzieć co dzieje się z Tobą i dzieckiem w każdym tygodniu ciąży? Wybierz tydzień!
jestem w ciąży.
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Psychologia ciąży, czyli rozmowy z własnym brzuszkiem

rozmowa z dzieckiem w brzuchuCiąża to bardzo szczególny czas zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Czas wielu zmian. Kształtowania życia i jego przebudowy.

Czas intensywnego rozwoju i zmian fizycznych. To również czas silnie doświadczanych emocji u kobiety (radości, ekscytacji, smutku, złości, lęku, obaw, tęsknoty, miłości) i pierwszych życiowych doświadczeń u dziecka. 40 tygodni to także okres, w którym matka poznaje maleństwo (jego stany snu i czuwania, sposób w jaki się porusza, siłę z jaką kopie), a maleństwo uczy się mamy (jej bicia serca, oddechu, rytmu, głosu). Jest to więc także czas budowania więzi.

 

Ciążą w trzech odsłonach

Każdy dzień ciąży przynosi nowości i to zarówno w organizmie rozwijającego się maleństwa, jak i w organizmie dostosowującej się mamy.

I TRYMESTR ma ogromne znaczenie dla dziecka. W tym okresie kształtują się jego naczynia krwionośne, rdzeń kręgowy, mózg i serce. Organizm mamy przechodzi zaś przestrojenie hormonalne i przygotowuje się tak, by stworzyć rozwijającemu się dziecku jak najlepsze warunki. Dla niektórych kobiet pierwsze trzy miesiące bywają trudnym okresem. Zmieniający się układ hormonalny wpływa na nastroje i gorsze samopoczucie fizyczne. Dodatkowo jest to czas pierwszej konfrontacji z wielką zmianą – wejściem w nową rolę życiową – rolę mamy.

 

W II TRYMESTRZE dziecko ma już za sobą okres najbardziej intensywnego rozwoju. Teraz rośnie, a jego organy dojrzewają do pełnienia swoich funkcji. Zaczyna również być bardziej „wyraźne” dla mamy - rusza się, połyka wody płodowe, miewa czkawkę, a ponadto słyszy. Na badaniu USG można najczęściej określić jego płeć. Dla kobiet to szczególny czas. Z jednej strony mogą realnie poczuć dziecko, z drugiej zaś stabilizujące się hormony i odnalezienie się w roli ciężarnej dają poczucie większej równowagi. To wszystko sprawia, że łatwiej cieszyć się maleństwem.

 

W III TRYMESTRZE wszystkie organy dziecka są już rozwinięte, zaś cała energia idzie na przybieranie na wadze i rośnięcie. Dla kobiet III trymestr bywa trudniejszy. Z jednej strony z powodu gorszego samopoczucia fizycznego (powiększający się brzuch i zmiany w organizmie przygotowujące do porodu mogą powodować różne dolegliwości fizyczne), z drugiej zaś przyszła mama może doświadczać lęków i niepokojów związanych z porodem, zdrowiem dziecka, a także odnalezieniem się w roli mamy.

Umacnianie więzi

W ciąży kobieta wraz ze swoim maleństwem wspólnie przeżywa każdy dzień i każdą noc przez wiele miesięcy, bez przerwy. W tym okresie mama może świadomie pielęgnować relację ze swoim dzieckiem. Sposobów na to jest kilka:

Strona 1 z 2

« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 
Przygotowanie do ciąży
Ciąża dzień po dniu
Problemy w ciąży
Poród
Połóg
Wracamy do formy

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet