Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Ciąża i poród
Jesteś w ciąży? Chcesz się dowiedzieć co dzieje się z Tobą i dzieckiem w każdym tygodniu ciąży? Wybierz tydzień!
jestem w ciąży.
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Konflikt serologiczny

Konflikt serologiczny | Problemy z ciążą | Ciąża i poród- PoradnikMamy.pl

grupa krwi, co to jest konflikt serologicznyKażdy człowiek ma określoną grupę krwi: 0, A, B lub AB. Większość  ludzi ma  też we krwi dodatkowy czynnik Rh i taka krew oznacza się jako Rh+.
W razie jego braku oznaczamy ją jako Rh-. Kobiety z cechą Rh- oczekujące potomstwa często obawiają się tzw. konfliktu serologicznego i związanych z nim skutków ubocznych, czyli chorobą cytotoksyczną noworodków. Najczęstszą przyczyną występowania jego jest niezgodność w zakresie czynnika Rh. Obawy te niekiedy są zbyt wielkie. Dziś rzadko już dochodzi do poważnych powikłań z powodu konfliktu serologicznego, ponieważ zasadnicze wiadomości na temat tego schorzenia pozwolą matkom z cechą krwi Rh(-) ujemną spokojniej oczekiwać potomstwa.
Konflikt serologiczny może wystąpić tylko wtedy, gdy matka jest Rh-, ojciec Rh +, a dziecko odziedziczy po nim czynnik Rh. Zagrożenie nie dotyczy zwykle pierwszej ciąży. W kolejnej jednak ryzyko jest większe (jeśli dziecko jest znowu Rh+). Wytworzone wcześniej przeciwciała podczas pierwszego porodu (gdy łożysko oddziela się od ściany macicy), mogą przedostać się do krwi kolejnego dziecka niszcząc czerwone krwinki płodu z dodatnim czynnikiem Rh. Może to prowadzić w konsekwencji do silnej niedokrwistości, zahamowanie rozwoju płodu, poważnej anemii, żółtaczki a niekiedy nawet do poronienia. Obecnie medycyna nawet w przypadku wystąpienia konfliktu potrafi uratować dziecko. ale przede wszystkim stara się do niego nie do puścić, zapobiegając powstaniu przeciwciał

Strona 1 z 2

« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 
Przygotowanie do ciąży
Ciąża dzień po dniu
Problemy w ciąży
Poród
Połóg
Wracamy do formy

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet