Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Ciąża i poród
Jesteś w ciąży? Chcesz się dowiedzieć co dzieje się z Tobą i dzieckiem w każdym tygodniu ciąży? Wybierz tydzień!
jestem w ciąży.
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Niespodzianki po porodzie

problemy i dolegliwości po porodzie„Szczęśliwą, ale obolała i zmęczona- oto najlepszy opis mamy tuż po narodzinach dziecka. Przez pierwsze dni po porodzie możesz czuć się jak bokser po dwunastu rundach walki-wygranej! Nie ma w tym nic dziwnego- twoja ciało ma za sobą ogromny wysiłek.”- pisze Kasia Cichopek w swoim najnowszym poradniku pt. „Sexy Mama”
Na łamach książki wypowiada się znany dr n. med. Tomasz Rutkowski- specjalista ginekolog-położnik, który radzi jak złagodzić dolegliwości po porodzie.

Ból piersi: Karmienie na początku nie zawsze jest przyjemne: brodawki sutkowe mogą pękać, a nawet krwawić. Do tego mniej więcej w trzeciej dobie po porodzie pojawia się nawał pokarmu: piersi stają się nabrzmiałe, twarde i tkliwe. W tych dniach karm dziecko jak najczęściej (nawet co godzinę), aby nie dopuścić do zastoju mleka w piersi.

Kłopoty łazience: Wiele młodych mam tuż po porodzie odczuwa trudności z wypróżnianiem. Częstą przyczyną kłopotów jest obawa przed bólem gojącego się krocza i rozerwaniem szwów. Trzeba jednak ten strach przezwyciężyć. Pomoże w tym picie dużej ilości płynów i jedzenie suszonych śliwek, otrębów, pełnoziarnistego pieczywa.

Skurcze w dole brzucha: Są spowodowane podkurczaniem się macicy. Najczęściej pojawiają się w pierwszych dniach po porodzie, szczególnie podczas karmienia piersią. To efekt działania hormonu zwanego oksytocyną. Nie są objawem czego niepokojącego i ustępują po kilku dniach.

Uderzenia gorąca: Fale gorąca albo zimna są spowodowane burzą hormonalną w organizmie młodej mamy. Mijają kilka dni po porodzie.

Ćwiczenia: Choć z rozpoczęciem gimnastyki lepiej poczekać około sześciu tygodni, to już po porodzie można wykonywać ćwiczenia oddechowe i wrócić do ćwiczeń mięśni Kegla. Wykonuj je tak samo jak przed porodem: zaciśnij mięśnie pochwy tak, jakby chciała powstrzymać strumień moczu i po chwili rozluźnij. Powtórz to kilkanaście razy. Taką serię wykonuj kilka razy dziennie.

Brzuszek po cięciu: Kobietom po cięciu cesarskim często towarzyszy strach, iż w trakcie nawet umiarkowanych ćwiczeń grozi im pęknięcie szwów i rozejście się rany. Nie martw się tym. Współczesna technika operacyjna oraz biomateriały wykorzystywane podczas tego rodzaju operacji praktycznie to uniemożliwiają. To, jak ostatecznie wygląda blizna, w dużej mierze zależy od zdolności tkanki łącznej do gojenia. A z tym jest różnie. Warto jednak pamiętać, że infekcje rany po cięciu pogarszają wygląd blizny. Jej zaczerwienienie, bolesność, wysięk, opuchlizna, podwyższona temperatura to objawy, które wymagają konsultacji lekarskiej. Czasami ważna jest antybiotykoterapia. Warto również używać specjalnych preparatów zawierających wyciąg z cebuli oraz heparynę. Preparaty te pobudzają tkankę łączną do efektywniejszego gojenia i mniejszego odczynu bliznowego. Pamiętaj również o tym, że uczucie zdrętwienia skóry wokół rany po cięciu cesarskim może utrzymywać się przez kilka tygodni. To zupełnie normalne.

Fragmenty pochodzą z najnowszej książki Kasi Cichopek pt. „Sexy Mama”.

 

  Szukaj po słowach kluczowych: poród  dziecko  zdrowie  powrót do formy po porodzie  
Autor/dodał :
admin
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 
Przygotowanie do ciąży
Ciąża dzień po dniu
Problemy w ciąży
Poród
Połóg
Wracamy do formy

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet