Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Ciąża i poród
Jesteś w ciąży? Chcesz się dowiedzieć co dzieje się z Tobą i dzieckiem w każdym tygodniu ciąży? Wybierz tydzień!
jestem w ciąży.
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Być matką i nie zwariować

być mamą i nie zwariować, czyli jak sobie radzić z macierzyństwem„…Bardzo dobrze pamiętam te dni, kiedy z utęsknieniem czekałam na przyjście na świat mojej pociechy. Czule głaskałam brzuszek, rozmawiałam z nim oraz solidnie przygotowywałam się do roli bycia mamą. Kolorowe gazety, porady znajomych oraz szal zakupów. I w końcu nadszedł ten dzień, kiedy pojawiła się mała istotka oczekiwana z niecierpliwością przez 9 miesięcy. Nie mogłam się doczekać powrotu ze szpitala, chciałam w końcu znaleźć się w domu i móc cieszyć się tym szczęściem: pierwsze samodzielne przewiniecie, kąpiel, wspólne zabawy... Tak było jak byłam w szpitalu, ale jak wróciłam do domu to bardzo szybko chciałam powrotem do szpitala. Skończył się mój czas ochronny, kiedy byłam w ciąży. Teraz zamiast mnie dziecko było na pierwszym miejscu. Wszyscy podziwiali i gratulowali ślicznego, zdrowego dzidziusia. Ale nikt nie zapytał się od tak zwyczajnie, co u mnie. Bardzo źle się czułam z myślą, że jestem zazdrosna o pierwszeństwo mojego dziecka. Przecież obraz nieskazitelnej „Matki Polki” nie dopuszcza, aby matka kierowała się egoizmem. Macierzyństwo to przecież okres szczęścia i spełnienia. Oczywiście ja takiego stanu nie doświadczyłam, płacz dziecka przez pierwsze dwa tygodnie towarzyszył mi ciągle i doprowadzał do frustracji.

Porady z podręczników nie dawały skutku wręcz przeciwnie, wywoływały we mnie uczucie bezsilności. Z dnia na dzień wydawało mi się ze jestem złą matką a moje dziecko wcale nie jest szczęśliwym i uśmiechniętym, bobaskiem jakie widziałam w gazetach na zdjęciu. Mój instynkt macierzyński zawodził na każdy kroku. Wtedy zaczęłam zdawać sobie sprawę ze tak naprawdę jestem mało uśmiechniętą mamą, która nie radzi sobie z niczym..”

Podobnych historii do tej jest niewątpliwie bardzo dużo, choć nie każda mama przyznaje się do tego, ze takich stanów emocjonalnych doświadczyła.. W żadnym wypadku nie powinna się z tego powodu czuć gorsza od innych mam. Problem ten zwany Baby Blues jest bardzo powszechny i dotyka około 80% mam, nawet tych, które nie doświadczyły tego przy wcześniejszych dzieciach. To uczucie bezsilności pojawia się z momentem przybycia nowych obowiązków, na które w pełni kobiety nie były przygotowane. Kobiety domknięte Baby blues są niecierpliwe, płaczliwe i rozkojarzone, łatwo też tracą panowanie nad sobą. Pojawiają się kłopoty ze snem i odczuwalne jest stałe zmęczenie, któremu towarzyszy brak ochoty na zajmowanie się dzieckiem, zadbanie o siebie i dom. Stan ten wywołują wahania hormonalne i wiele innych czynników, które może wpływać na źle samopoczucie. Najczęściej depresja poporodowa jest jednorazowym epizodem depresyjnym i ustępuje samoistnie po kilku tygodniach, ale może również przeciągnąć się nawet do 6 miesięcy.

Nie powinno się jednak tego problemu lekceważyć, ponieważ może okazać się niebezpieczny w skutkach. Poczucie ciągłej beznadziejności sytuacji oraz poczucie winy może tą depresje pogłębić, co spotyka 1 na ok. 500-1000 kobiet po porodzie. Niestety żyjemy w społeczeństwie, gdzie za wzór stawia się obraz wszechstronnie uzdolnionej „Matki Polki”, która godzi prace, obowiązki domowe i opiekę nad dzieckiem z uśmiechem na twarzy. W życiu żony i matki nie ma miejsca na słabości i użalanie się nad sobą, godzenie wszystkiego wynika z naturalnych predyspozycji kobiety. Takie pojmowanie macierzyństwa pogarsza tylko sytuacje kobiet i pogłębia ich przekonanie ze nie podołają roli matki

Przede wszystkim każda kobieta powinna zdać sobie sprawę, ze teraz najważniejsze jest dobro jej samej i dziecka. Maluszek pozbawiony jej troski oraz odpowiedzi na jego potrzeby ma zaburzone poczucie bezpieczeństwa. Złe samopoczucie na pewno wpływa na jego zachowanie, które instynktownie czuje, ze matka zajmuje się nim ze złością, niechęcią niekiedy rozładowuje na nim swoją frustrację. Dlatego tak ważne jest, aby zadbała o swój komfort psychiczny i nie wstydziła się poprosić o pomocy, pogłębiająca się depresja może wywołać zachowania agresywne i być bardzo niebezpieczna.

 

Ciągłe karmienie, uspakajanie maluszka, zaległe pranie i przypalający się obiad. Z tym obrazem należy skończyć bardzo szybko i zrobić porządny bilans tego, co jest ważne, ważniejsze…tego, co można odłożyć na później i tego, co tak naprawdę wcale nie musi się robić. Masz prawo odpocząć, wyspać się i nabrać sił. Zaangażuj do pomocy swoja rodzinę, niech odciążą cię abyś mogła w końcu zrobić coś dla siebie. A co począć, gdy wokół nie ma rodziny? Mąż w pracy, mama na drugim końcu Polski…

Najlepszym rozwiązaniem będzie, kiedy zaczniesz wychodzić i wszystkie problemy, choć na chwilę zostawisz w domu. Nie unikaj kontaktu z ludźmi, często wychodź na spacery i spotykaj się z innymi mamami, aby wspólnie z nimi rozwiązywać dręczące was problemy. Kto bardziej cię zrozumie niż druga mama? Takie grupy wsparcia koleżeńskiego mam dotkniętych baby blues są naprawdę pomocne. Naprawdę nie jesteś osamotniona w tym problemie i jeżeli rozejrzysz się do dokoła to zobaczysz ze jest więcej takich mam Rozmowa z kimś i uzewnętrznienie swojego złego samopoczucia na pewno przyniesie ulgę. Gnębienie się i obarczanie poczuciem winy może źle odbić się na całej rodzinie a przede wszystkim na twoim zdrowiu..

A przede wszystkim uwierz w to ze jesteś świetną mamą, która upora się szybko z przejściowymi problemami. Zobacz jak chętnie twój maluszek przytula się do ciebie i jak bezpiecznie zasypia w twoich ramionach. Jesteś po prostu dla niego SUPER!!!

  Szukaj po słowach kluczowych: baby blues  nie zwariować  problemy po porodzie  dziecko  
Autor/dodał :
admin
 

Komentarze (1)

...
0
Żeby to jeszcze było takie prostesmilies/wink.gif Ale wszystko się udaje kiedy rodzice się kochają i wzajemnie szanująsmilies/wink.gif
Annka88 , lipiec 26, 2014

Napisz Komentarz


busy
 
Przygotowanie do ciąży
Ciąża dzień po dniu
Problemy w ciąży
Poród
Połóg
Wracamy do formy

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet