Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Ostatnio na forum
zobacz pozostałe posty
R e k l a m a

Okresy porodu, czyli jak przebiega poród?

przygotowanie do poroduPoród – narodziny dziecka to upragniony czas każdej ciężarnej kobiety. To uwieńczenie 9 miesięcy noszenia pod sercem istoty, którą tak bardzo chcemy już zobaczyć. 

Jedno słowo – poród – 5 liter, dwie sylaby – a tyle pod nim się kryje. Zanim jednak na świat przyjdzie nasze ukochane  maleństwo warto byłoby się dowiedzieć, jak wygląda poród i z czym zwykle się wiąże przyjazd na salę porodową.

Poród składa się z różnych faz:

1 faza porodu:

Zaczyna się delikatnymi, choć wyczuwalnymi  skurczami macicy. Pierwsze z nich są w miarę regularne i pojawiają się co 10  a nawet 30 minut  i trwają około 40 sekund każdy.  Czasami już w tym okresie, na samym początku  dochodzi do odejścia wód płodowych.

Podczas tej fazy skurcze nasilają się – są coraz bardziej bolesne oraz częstsze, pod koniec tego etapu trwają już około 90 sekund i pojawiają się co 2 lub 3 minuty. Etap ten ma doprowadzić do tzw. rozwarcia – rozszerzenia się macicy u dołu – na średnicę około 10cm. Podczas pierwszej  fazy kobieta przechodzi często zmiany nastroju, jest zła, płacze, krzyczy – jest to związane najczęściej z nieświadomością tego, co się dzieje ale i po prostu stanowi normalną, ludzką reakcję na silny ból.  Najlepszym sposobem na przyspieszenie tej fazy (najdłuższej podczas całego porodu) jest utrzymanie się w ruchu tak długo, jak jest się w stanie chodzić.

2 faza porodu

Podczas tego etapu dziecko jest wypychane z brzucha matki przez kanał rodny.  Pomaga mu w tym parcie matki, oraz skurcze macicy.  Etap ten u pierworódki może trwać nawet do 2 godzin, a u matek, które już posiadają dzieci, najczęściej trwa około 30 minut.  Faza ta jest najbardziej niebezpieczna dla dziecka i najbardziej bolesna dla matki. Tuż po przyjściu dziecka na świat ocenia się jego parametry życiowe w skali Apgar która oparta jest na pięciu punktach: kolor skóry, puls, reakcja na bodźce, napięcie mięśni, oddychanie.  W Polsce oceny dokonuje się zwykle natychmiast po odcięciu pępowiny, a później po 15 minutach i po godzinie od porodu.

Strona 1 z 2

« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet