Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Ciąża i poród
Warto także przeczytać
Jesteś w ciąży? Chcesz się dowiedzieć co dzieje się z Tobą i dzieckiem w każdym tygodniu ciąży? Wybierz tydzień!
jestem w ciąży.
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Czy kleszcze i próżniociąg są niebezpieczne dla mamy i dziecka?

kleszcze i próżnociąg przy porodzieCzasami dochodzi do sytuacji, że dziecko nie może opuścić twojego brzucha siłami natury. Wówczas dochodzi do interwencji chirurgicznej – cesarskiego cięcia bądź lekarze zmuszeni są użyć kleszczy lub próżnociągu. 

Cesarka jest dość popularna, mamy wiedzą  zazwyczaj na czym ona polega. A na jakiej zasadzie działają kleszcze czy właśnie próżnociąg?

Są to przyrządy używane przy około 5% porodów. Ich użycie jest konieczne, gdy główka dziecka jest na tyle nisko, że nie możliwe jest wykonanie cesarskiego cięcia, a poród naturalny nie przebiega prawidłowo.  Gdy kobieta jest już słaba i wyczerpana porodem bądź dalsze parcie pogłębiłoby jej choroby – neurologiczne, okulistyczne albo schorzenia kardiologiczne, wówczas także sięga się po owe „instrumenty”.

 

Kleszczy używa się, gdy główka dziecka jest już bardzo nisko, zaś gdy dopiero weszła w kanał rodny i jest zbyt daleko by ich użyć, sięga się po próżnociąg.

Jak wyglądają kleszcze i próżnociąg?


Kleszcze

To dwie metalowe łyżki, które zostają zaciśnięte na główce dziecka i pomagają podczas skurczu przyjść dziecku na świat. Zazwyczaj już po trzech takich „ruchach” dziecko jest na świecie. Kleszcze są pomocne również, gdy zachodzi potrzeba obrócenia główki dziecka.  Są niezbędne, gdy zachodzi ryzyko niedotlenienia.

Próżnociąg

Zwany także vacuum, działa na zasadzie podobnej do odkurzacza.  Do główki dziecka mocuje się specjalną przyssawkę i wówczas przy aktywnej współpracy matki z lekarzem (próżnociąg jest skuteczny przy skurczach partych) dochodzi do przyjścia maluszka na świat.

Należy pamiętać, że każde użycie jakiegokolwiek z owych „instrumentów” wymaga wcześniejszego powiadomienia rodzącej. Lekarz ma także obowiązek odpowiedzi na wszelkie pytania ciężarnej.

Zdarza się, że po użyciu próżnociągu czy kleszczy, dochodzi do otarć, siniaków czy innych obrażeń maluszka.  Może się zdarzyć również tak, że malec będzie wymagał rehabilitacji po użyciu owych przyrządów. Mimo tego, zarówno kleszcze jak i próżnociąg bardzo często ratują życie i zdrowie dziecka.

  Szukaj po słowach kluczowych: kleszcze  próżnociąg  vaccum  poród  
Autor/dodał :
kasia
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 
Przygotowanie do ciąży
Ciąża dzień po dniu
Problemy w ciąży
Poród
Połóg
Wracamy do formy

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet