Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Ciąża i poród
Warto także przeczytać
Jesteś w ciąży? Chcesz się dowiedzieć co dzieje się z Tobą i dzieckiem w każdym tygodniu ciąży? Wybierz tydzień!
jestem w ciąży.
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Cięcie cesarskie kiedy i jak?

cesarskie ciecieWpływ cesarskiego cięcia  na zdrowie kobiety i jej dziecka.
Wbrew pozorom nazwa „cięcie cesarskie” pochodzi nie od słowa „cesarz” (często w potocznych rozmowach przywołuje się tutaj Juliusza Cezara!), lecz od łacińskiego słowa caedo (rąbię, pruję).

Od czasów Numy Pompiliusza prawo nakazywało wykonanie cięcia cesarskiego na zmarłej ciężarnej. W średniowiecznej Europie cięcie cesarskie wykonywano tylko wyjątkowo. W Polsce pierwsze udokumentowane cięcie cesarskie na żywej kobiecie wykonał profesor Chirurgii Uniwersytetu Warszawskiego Franciszek Ksawery Dybek w roku 1821. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku cięcie cesarskie było operacją niebezpieczną, obciążoną znaczną śmiertelnością: w roku 1937 odsetek zgonów kobiet w związku z cięciem cesarskim wynosił aż 6% (umierała więc co 16 kobieta!). Gdy u kobiety ze zniekształconą miednicą odchodziły wody płodowe i występowały objawy zakażenia, położnik stawał wobec dramatycznej perspektywy pomniejszenia płodu… Pierwsze w Polsce cięcie cesarskie po odejściu wód płodowych wykonała pod osłoną antybiotyku prof. Bulska niedługo po 2. wojnie światowej.

Postępy w zakresie aseptyki i anestezjologii, rozwój techniki operacyjnej, a nade wszystko wprowadzenie banków krwi, zorganizowanie oddziałów intensywnej opieki i udoskonalenia antybiotykoterapii sprawiły, że ryzyko śmierci kobiety, rozwiązywanej drogą cięcia cesarskiego, zmniejszyło się prawie tysiąckrotnie (umieralność kobiet w związku z cięciem cesarskim wynosi teraz w krajach rozwiniętych mniej niż 1:10 000!).

Wzrost popularności „cesarskiego cięcia”

Można zadać sobie pytanie: po co w ogóle rodzić naturalni skoro w miarę bezpiecznie można urodzić dziecko cięciem brzusznym? Częściowej (podkreślam „częściowej”!) odpowiedzi na to pytanie mogą udzielić liczby wskazujące na istnienie takiej tendencji.
W Stanach Zjednoczonych w latach trzydziestych dwudziestego wieku odsetek ciąż zakończonych drogą cięcia cesarskiego wynosił 3%, zaś już pięćdziesiąt lat później cięcie cesarskie było najczęściej wykonywanym zabiegiem operacyjnym i dotyczyło 21% wszystkich kobiet w ciąży. Obecnie w krajach rozwiniętych drogą cięcia cesarskiego rodzi się od 20 do 30% dzieci!

Wzrostowi częstości wykonywania cięć cesarskich towarzyszy znacznie rzadsze wykonywanie takich zabiegów jak vacuum extractor, kleszcze i pomoc udzielana rodzącemu się przez pochwę dziecka w położeniu miednicowym. Częstsze rozwiązywanie ciąży u kobiet drogą cięcia cesarskiego nie pociągnęło niestety za sobą obniżenia częstości występowania deficytów neurologicznych u dzieci.

Wskazania do cesarskiego cięcia

Każdy zabieg chirurgiczny wykonywany jest z jakiegoś powodu, w języku medycznym powód ten określany jest mianem „wskazanie”. Lista takich wskazań jest w medycynie długa i tak np. zmieniony zapalnie i zropiały wyrostek robaczkowy jest wycinany, aby ratować życie człowieka zagrożone przez możliwość wystąpienia ropnego zapalenia otrzewnej. Cztery główne i najczęściej formułowane wskazania do cięcia cesarskiego to:

1. rozwiązanie poprzedniej ciąży drogą cięcia cesarskiego;
2. brak postępu porodu / poród przedłużony;
3. nieprawidłowe położenie płodu (np. miednicowe lub poprzeczne);
4. zagrożenie płodu niedotlenieniem.

Innymi wskazaniami do cięcia cesarskiego są: ciąża mnoga, łożysko przodujące, przedwczesne oddzielenie się łożyska, nowotwór złośliwy narządu rodnego ciężarnej i niektóre choroby płodu.

Ryzyko związane z cesarskim cięciem


Jak dotąd nie ma na tej długiej liście cięcia cesarskiego „na życzenie” Dlaczego?...

Zawsze należy zestawiać korzyści płynące z wykonania określonego zabiegu z ryzykiem towarzyszącym tej operacji. Cięcie cesarskie jest w XX wieku zabiegiem znacznie bezpieczniejszym niż sto czy nawet pięćdziesiąt lat temu. Świadczy o tym wspomniane uprzednio radykalne zmniejszenie umieralności kobiet wiążące się z wykonywanie tego zabiegu. Jednak istnieje bezpośrednie ryzyko operacyjne, a w tym możliwości wystąpienia zakażenia, niekiedy trzeba przetoczyć krew z wszystkimi konsekwencjami tego zabiegu, czasem dochodzi też do uszkodzenia narządów wewnętrznych, w tym dróg moczowych. Do rzadziej występujących powikłań należy choroba zakrzepowo-zatorowa, endometrioza i niedrożność jelit.

Wykonanie cięcia cesarskiego należy rozpatrywać także w kontekście reprodukcyjnej przyszłości kobiety: dobrze jest udokumentowane, że podczas przyszłych ciąż u kobiet, które zostały rozwiązane cięciem cesarskim częściej występują takie powikłania jak: poronienia, ciąża jajowodowa, łożysko przodujące, wrośnięcie łożyska, a także pęknięcie macicy w czasie ciąży lub porodu.

Wpływ carskiego cięcia na noworodka

Przebycie cięcia cesarskiego jest nieobojętne dla stanu noworodka. Wielokrotnie wykonuje się cięcie cesarskie, aby uratować dziecko zagrożone niedotlenieniem, ale sam fakt przyjścia na świat w sposób „nie naturalny” może w znaczący sposób wpłynąć na dalsze losy dziecka. Dziecko urodzone przez „otwór” w ścianie jamy brzusznej pozbawione jest błogosławionego wpływu przejścia przez dość ciasny kanał rodny na jego krążenie i oddychanie. Ten fizjologiczny ucisk na klatkę piersiową powoduje, że sprawnie zostanie wyciśnięty płyn z płuc noworodka, pęcherzyki płucne rozprężą się w naturalny sposób, a towarzyszyć temu będzie dokonana dokładnie i szybko ta fizjologiczna zmiana, jaką jest przejście z płodowego krążenia krwi przez noworodkowe na ostateczne (dojdzie tutaj do zamknięcia istotnych w życiu płodowym lecz niepotrzebnych w życiu „samodzielnym” połączeń między lewą, a prawą stroną serca oraz między aortą a tętnicą płucną – przewód Botalla).
Gdy dziecko rodzi się drogą cięcia cesarskiego mechanizm ten nie działa. Może to doprowadzić do dobrze znanego neonatologom zespołu tzw. mokrego płuca, objawiającego się m.in. przyśpieszeniem oddechu, dusznością, sinicą, obniżeniem stężenia tlenu i podwyższeniem stężenia dwutlenku węgla we krwi. Brak tego fizjologicznego ucisku klatki piersiowej może pociągnąć za sobą wystąpienie zaburzeń w adaptacji układu krążenia do warunków życia pozałonowego – wspomniane wyżej fizjologiczne zmiany w krążeniu występują oporniej, a przewód Botalla może się nie zamknąć, co wymaga interwencji operacyjnej. U dziecka urodzonego drogą cięcia cesarskiego występują wymioty i ulewania pokarmu.
Są doniesienia wskazujące na to, że dzieci po cięciu cesarskim są później bardziej podatne na choroby układu oddechowego. Na koniec tej listy: błędne określenie czasu trwania ciąży (zdarzające się mimo postępu diagnostyki!) sprawić może, że w wyniku cięcia cesarskiego „na życzenie” dziecko urodzi się przedwcześnie, z wszystkimi konsekwencjami tego stanu.

Jak więc odnieść się do problemu „cięć cesarskich na życzenie”, niekiedy wychwalanych w tzw. prasie kobiecej. Rozsądny położnik jeszcze w czasie ciąży przedstawi pacjentce wszystkie dane za i przeciw tej metodzie („na życzenie”) kończenia ciąży. Zwróci on uwagę na to, że chociaż rozwiązanie cięciem cesarskim może zapobiec wystąpieniu niektórych powikłań, to sam zabieg przez się (per se) jest nie pozbawiony pewnego ryzyka – tak dla mamy jak i jej dziecka. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ryzyko wystąpienia powikłań (zwłaszcza dla noworodka – chodzi tu np. o porażenie splotu barkowego) tolerowane w przeszłości i skłaniające do unikania cięcia cesarskiego może być współcześnie nie do przyjęcia dla niektórych kobiet i odsetek cięć cesarskich będzie nadal wzrastać.

Należy życzyć sobie jednak, aby zachowany był zdrowy rozsądek, a odsetek powikłań dotyczących mam i ich dzieci był jak najmniejszy i to bez względu na sposób zakończenia ciąży! Szukaj po słowach kluczowych: poród  ciąża  cesarskie cięcie  zdrowie  mama  kobieta  
Autor/dodał :
kasia
 

Komentarze (1)

...
Urszu-la
u mnie zostało wykonane cięcie ze względu na wadę wzroku
Urszu-la , marzec 11, 2011

Napisz Komentarz


busy
 
Przygotowanie do ciąży
Ciąża dzień po dniu
Problemy w ciąży
Poród
Połóg
Wracamy do formy

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet