Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Ciąża i poród
Warto także przeczytać
Jesteś w ciąży? Chcesz się dowiedzieć co dzieje się z Tobą i dzieckiem w każdym tygodniu ciąży? Wybierz tydzień!
jestem w ciąży.
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Czym jest połóg?

jak dbać o siebie po porodzie, połógOkres połogu rozpoczyna się z chwilą wydalenia  łożyska i trwa przez 6 - 8 tygodni.  Jest to czas, gdy w Twoim organizmie zachodzi wiele zmian, ciało wraca do stanu sprzed ciąży, macica kurczy się, goi się rana krocza. Twoje samopoczucie w tym czasie bardzo zależy od tego, jaki styl życia wiodłaś przed porodem.  Rodzenie dziecka porównywalne jest do biegu w maratonie.

Jeśli dobrze się do niego przygotujesz (szkoła rodzenia, ćwiczenia, basen, odpowiednia dieta) na pewno późniejszy powrót do formy będzie dla Ciebie łatwiejszy i szybszy.  W okresie połogu, przez pierwsze dwa tygodnie występuje dość obfite (porównywalne z miesiączkowym) krwawienie.  Są to odchody połogowe, powstałe po odklejeniu się łożyska. To tak, jakby goiła się wielka rana w macicy.  Po tym okresie (pod koniec 2-go, początek 3-go tygodnia) krwawienie   stopniowo zanika, zmieniając swoją barwę na szarawą.  W tym czasie  powinnaś wyjątkowo dbać o higienę krocza. W odchodach połogowych jest wiele drobnoustrojów i bakterii, które mogą doprowadzić do poważnych infekcji.

Jak dbać o higienę krocza?

 Podczas tych sześciu ważnych tygodni powinnaś, jak już zostało wspomniane, wyjątkowo pielęgnować swoje ciało. Zrezygnuj z kąpieli w wannie, gdyż teraz ważne jest usuwanie bakterii, a nie umożliwianie im zainfekowania gojących się miejsc –kąpiel niestety temu sprzyja.  Miejsca intymne powinnaś myć po każdym załatwianiu się, używając do tego łagodnych środków. Nie stosuj żadnych perfumowanych i  bogatych w chemię mydeł, tylko te najprostsze, mogą być to mydła dla dzieci  (np.Bambino).  Poradź się lekarza, co proponuje – wciąż pojawiają się nowości – on na pewno fachowo Ci doradzi i dobierze łagodny i odpowiedni preparat. Dwa razy dziennie możesz także przemywać krocze znanym wszystkim mamom środkiem TANTUM ROSA.  Podmywając się, pamiętaj, by robić to od wzgórka w kierunku odbytu, by uniknąć  rozprzestrzeniania się bakterii i drobnoustrojów.

Jaką bieliznę nosić po porodzie?

Jeśli chodzi o ubranie, na pewno musisz w tym czasie zrezygnować z obcisłych rajstop, getrów a nawet i ścisłej bielizny. Najlepsze są zwykłe, bawełniane, przewiewne majtki , co prawda  niezbyt efektowne, ale ich noszenie na pewno przyspieszy okres powrotu do formy. Pamiętaj, że im więcej powietrza, tym lepsze gojenie krocza i tym mniej bakterii.  Zaopatrz się w duże, najprostsze podpaski  lub specjalne podkłady poporodowe i przy każdym myciu je wymieniaj (ABSOLUTNIE NIE UŻYWAJ TAMPONÓW!!). Lekarze radzą także, by podczas leżenia zdjąć w ogóle bieliznę, podłożyć sobie miękką tetrową pieluchę (osłonić oczywiście także  łóżko np. ceratowym podkładem – do kupienia w aptekach). Należy robić tak jak najczęściej. 

Jak dbać o piersi w połogu?

Okres połogu łączy się z okresem laktacji. Musisz zatem dbać także o piersi. Nie myj ich mydłem, gdyż wysusza ono brodawki, które potem mogą boleśnie pękać. Po każdym karmieniu pozostaw na nich trochę mleka, aż do wyschnięcia. Jest to naturalne nawilżenie. Możesz także robić sobie napary z nagietka i nim przemywać piersi, po czym delikatnie lecz dobrze je osuszyć. Podobnie jak z kroczem – wietrz jak najczęściej, staraj się unikać obcisłych biustonoszy  wykonanych ze sztucznych materiałów i ograniczaj stosowanie wkładek laktacyjnych, a jeśli już to robisz, często je wymieniaj.
Połóg to zjawisko naturalne. Przechodzi je każda z nas. To jednak w jaki sposób pokonamy te 6 tygodni, zależy od dbania o ciało, od higieny i troski o samą siebie. 
MAMO – PAMIĘTAJ: masz już w domu tę maleńką wyczekaną istotkę, ale nie możesz zapomnieć o sobie. Przestrzegaj wyżej wymienionych zasad, a na pewno szybko wrócisz do formy i będziesz cieszyć się w pełni tym, na co czekałaś przez 9 miesięcy… cudem macierzyństwa.  Szukaj po słowach kluczowych: połóg  higiena  higiena krocza  higiena piersi  jak wrócić do formy  
Autor/dodał :
kasia
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 
Przygotowanie do ciąży
Ciąża dzień po dniu
Problemy w ciąży
Poród
Połóg
Wracamy do formy

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet