Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Ciąża i poród
Warto także przeczytać
Jesteś w ciąży? Chcesz się dowiedzieć co dzieje się z Tobą i dzieckiem w każdym tygodniu ciąży? Wybierz tydzień!
jestem w ciąży.
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Baby blues

Przez dziewięć długich miesięcy z utęsknieniem czekałaś na chwilę kiedy weźmiesz swoje maleństwo w ramiona. Po kilku dniach euforii jednak twój entuzjazm nagle opada, a ty zamiast cieszyć się, że masz zdrowe dziecko ciągle płaczesz i masz wszystkiego dosyć. Taka huśtawka nastrojów to efekt przestrojenia hormonalnego organizmu  zwany  baby blues.

Baby blues jest bardzo częstym zjawiskiem i dotyka ok. 80% kobiet po porodzie.  Nie jest on jednak procesem długotrwałym. Pojawia się najczęściej miedzy 3, a 5 dniem po porodzie i utrzymuje się przez kilka a czasem kilkanaście dni. Takie zjawisko jest dość powszechne i nie należy się tego wstydzić. Niestety wiele kobiet boi się przyznać, że doznało rozbicia emocjonalnego. Swoje złe samopoczucie zrzuca na spadek formy lub przemęczenie, które niewątpliwie również towarzyszy pierwszym dniom po porodzie.
 

W czasie baby blues możesz:

  • mieć problemy ze snem.
  • być przygnębiona,  smutna i odczuwać bezsilność,
  • mieć huśtawkę nastrojów,
  • odczuwać obawy co do dalszej opieki nad dzieckiem
  • być rozdrażniona

Przyczyn baby blues jest wiele:

Większość z nich związana jest z przybyciem nowych obowiązków, na które w pełni kobiety nie są przygotowane. Mogą to być problemy z karmieniem piersią, nieumiejętność radzenia sobie z niemowlakiem, poczucie odpowiedzialności za nowo narodzoną istotkę itp.
Do tego dochodzi również burza hormonów: spada poziom estrogenów i progesteronu a wzrasta prolaktyna odpowiedzialna za wytwarzanie pokarmu.
Brak akceptacji siebie. Niektórym kobietom trudno pogodzić się ze zmianami jakie w nich zaszły. Obserwując inne kobiety dochodzą do wniosku, że na ich tle wypadają blado..
Trudny poród oraz dochodzenie do formy fizycznej: .bolące krocze, trudno gojąca się rana po cesarskim cieciu i towarzyszący temu dyskomfort. To  również może wpłynąć na złą psychikę mamy.
Samotne radzenie sobie z nowymi obowiązkami, brak wsparcia ze strony męża lub innych członków rodziny. Nawet kobiety otoczone bliskimi mogą czuć się osamotnione. Uwaga skupiona jest głównie na dziecko, co powoduje jakby ona sama została odsunięta na drugi plan.
Presja otoczenia na to jak ma opiekować się dzieckiem. Ciągłe pouczenia: „rób to tak” lub „ nie rób tego w ten sposób” mogą stać się  przyczyna obniżenia samooceny świeżo upieczonej mamy, która w końcu dochodzi do wniosku, że jest kiepską matką.
Zmęczenie, które odgrywa dużą rolę. Kobiety po porodzie mają prawo być osłabione. Emocje towarzyszące temu wydarzeniu wpływają na problemy ze snem. Do tego dochodzą nowe obowiązki związane z maluszkiem.

Strona 1 z 2

« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Komentarze (1)

oj wiem co to znaczy....
robert
moja żona po porodzie przechodziła niezły baby blues a my razem z nią - panowie trzymajcie się!!!
robert , październik 08, 2009

Napisz Komentarz


busy
 
Przygotowanie do ciąży
Ciąża dzień po dniu
Problemy w ciąży
Poród
Połóg
Wracamy do formy

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet