Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Warto także przeczytać
Jesteś w ciąży? Chcesz się dowiedzieć co dzieje się z Tobą i dzieckiem w każdym tygodniu ciąży? Wybierz tydzień!
jestem w ciąży.
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Ciąża tydzień po tygodniu- Trymestr trzeci

ciąża tydzień po tygodniu trymestr trzeciTydzień 26
Maluszek nadal gromadzi tkankę tłuszczową, wazy już ok. 900 g i ok. 33 cm długości. W jego płucach zachodzi bardzo istotna zmiana. Pojawia się w nich substancja przygotowująca je do oddychania. Płuca jednak nie sa jeszcze do końca rozwinięte. Maluszek otwiera już oczka.

Mama: 
Dno macicy jest wyczuwalne ok. 6cm nad pępkiem, a jej wysokość mierzona od spojenia łonowego wynosi ok. 26cm. . Jeżeli z twoich piersi zacznie wypływać pierwsze mleko nie denerwuj się jest to zupełnie normalne. Nie wyciskaj go ponieważ pobudzi to tylko gruczoły ido wytwarzania się większej ilości pokarmu. Aby uniknąć mokrych niespodzianek zaopatrz się w wkładki laktacyjne. Twoja waga od początku ciąży powinna wzrosnąć o ok. 7-10kg.
Zalecenia/porady:
Wykorzystaj ten czas jak najlepiej. Może powinnaś wyjść z mężem do kina lub restauracji. Poświećcie sobie dużo uwagi, ponieważ w pierwszych miesiącach kiedy pojawi się maluszek będzie trudno wam znaleźć chwile tylko dla siebie.
 
Tydzień 27
Dziecko:
Dzidziuś rośnie w szybkim tempie. Wazy już ok. 1  kg i mierzy ok. 34 cm. Na szczycie główki mogą pojawić się pierwsze włoski a na buzi widać rzęsy i brwi. Malec już potrafi otwierać oczka, a jego tęczówka ma kolor niebieski. Kształtuje się tez u niego siatkówka, która odpowiedzialna jest za odbieranie bodźców świetlnych i przekazywanie ich do już pofałdowanego mózgu. Potrafi  już reagować na zmiany światła dochodzące poprzez brzuch mamy
Mama:
Możesz czuć się naprawdę ciężka, twój brzuszek jest już  imponujący. Zachodzą zmiany w wyglądzie Twoich piersi U niektórych kobiet pojawia się inna przykra dolegliwość czyli nie trzymanie moczu – nie jest to jednak powód do wstydu. Zacznij wykonywać ćwiczenia Kegla, wzmocnią one mięśnie  na pewno przyspiesza powrót do formy po porodzie. Gdy dyskomfort związany z ta przypadłości jest duży kup specjalne podpaski w aptece. Jeżeli dokuczają ci zaparcia zwiększ ilość spożywania pieczywa grubo ziarnistego, kaszy i ryżu. Nie tylko pomagają zaparciom ale również dostarczają witaminy z grupy B i pokrywają rosnące zapotrzebowanie na kalorie.
Zalecenia/porady:
W swoim stanie jesteś osobą uprzywilejowaną. W każdej chwili możesz poprosić o ustąpienie miejsca w autobusie lub przepuszczenie w kolejce. Nikt z tego powodu nie będzie robił ci wyrzutów. Masz do tego prawo i korzystaj z niego. Postaraj się wyrobić w sobie nawyk liczenia ruchów płodu. Jeżeli coś będzie cię niepokoić zwróć się do lekarza. W czasie aktywności powinnaś czuć co najmniej 10 ruch ów na godzinę.

28 tydzień
Dziecko:
W płucach zaczynają się wytwarzać naczynia krwionośne. Dzieciątko potrafi  już reagować na zmiany światła dochodzące poprzez brzuch mamy. Jeżeli światło go razi, potrafi zasłonić rączkami oczka.  Mózg zaczyna zwiększać swoją objętość Maluszek lubi wsłuchiwać się w odgłosy dochodzące go z twojego wnętrza, twoje bicie serca uspakaja go Obecna długość wynosi około 35 cm i waga osiąga 1100 gram.
Mama:
Możesz coraz bardziej odczuwać jakby brakowało ci oddechu lub nieprzyjemny ucisk na zebra. To nic groźnego. Dno macicy znajduje się obecnie ok. 7 cm powyżej pępka i stąd te dolegliwości. Staraj sobie robić czesterze odpoczynki i zmieniać pozycje w czasie leżenia. Blisko 2/3 kobiet obserwuje u siebie rumień dłoni. Ten objaw jest spowodowany najprawdopodobniej z działaniem estrogenów.
Zalecenia/porady:
Jeśli badania krwi wykazały, że masz grupę Rh-, dostaniesz w tym tygodniu zastrzyk RhoGAM, na wypadek, gdyby dziecko miało grupę Rh+. Dzięki niemu twój organizm nie będzie wytwarzać przeciwciał w obecności komórek krwi dziecka, które mogły przekraść się do twojego krwioobiegu. Zaraz po urodzeniu zostanie zbadana krew Twojego bobasa. Jeżeli ma Rh+, dostaniesz kolejny zastrzyk RhoGAM. Jeżeli macie chwilkę czasu z mężem to odwiedzicie wybrany przez was szpital. Będziecie mogli zobaczyć jaka atmosfera tam panuje, jak wyglądają sale.

29 tydzień
Dziecko:
W korze mózgowej powstają ośrodki węchu, mowy, słuchu i czucia. Obecnie układ nerwowy jest już rozwinięty. Obecna długość wynosi około 38 cm i dziecko waży około 1200 gram, maluszkowi robi się pomału ciasna w brzuszku. Przyjmuje wygodną pozycje embrionalna, krzyżując ręce i podkurczając nóżki Kiedy próbuje się wyprostować na twoim brzuszku widać wyraźną wypukłość.
Mama:
Mogą pojawić się skurcze łydek. Porozmawiaj o ewentualnej suplementacji wapnia i potasu ze swoim lekarzem. Twój kręgosłup jest przeciążony. Możesz odczuwać silniejsze bole pleców. Zwróć uwagę na jakim materacu spisz. Nie powinien on być ani za miękki ani za twardy. Twoja skora może stać się teraz bardziej wysuszona. Stosuj kremy nawilżające i wybierz się do kosmetyczki. Taka wizyta na pewno pomoże się  zrelaksować.
Zalecenia/porady:
Twój lekarz może od tego momentu zarządzić wizyty co dwa tygodnie Standardowo wykonaj morfologię krwi i badanie moczu. Kontroluj co jakiś czas swoje ciśnienie krwi Możesz zauważyć obrzęki na nogach i rekach, które są kolejną ciążowa atrakcją. Kiedy odpoczywasz staraj się trzymać stopy powyżej linii bioder.
 
30 tydzień
Dziecko:
Mózg rozwija się cały czas. Pojawiają się coraz większe fałdy zwane zwojami. Kończy się tworzenie krwi w wątrobie i śledzionie. Miejscem produkcji krwi będzie teraz szpik kostny. Maluch intensywnie przygotowuje się do oddychania poza ciałem matki. Przez skórę nie widać już siateczki naczyń krwionośnych. W tym czasie niektóre maluchy ustawiają się główką w dół i tak już zostają, aż do momentu przyjścia na świat. Wcale nie czują związanego z tym dyskomfortu. Wręcz przeciwnie, w tej pozycji jest im bardzo wygodnie. Obecna długość wynosi około 40 cm i waży około 1300 gram.
Mama:
Jeżeli ułożenie twojego dziecka jest nie typowe nie martw się, może się ono jeszcze  zmienić przed porodem. Ma jeszcze trochę czasu aby prawidłowo się ułożyć.  Obrzęki nóg i rak mogą być coraz bardziej widoczne, Jest to zupełnie normalny stan. Jeżeli jednak opuchlizna jest bardzo duża, pojawia się na twarzy, towarzyszą temu zawroty głowy, mdłości i zaburzenia widzenia skontaktuj się pilnie ze swoim lekarzem
Zalecenia/porady:
Jak większość mam mimo zmęczenia rozpiera cie energia. Z zapałem przygotowujesz dom na przyjęcie małego człowieczka. Powinnaś przystopować trochę bo takie szaleństwo może skończyć się wcześniejszą wizyta na porodówce. Teraz odpoczywaj i dużo mów do maluszka, twój spokój jest mu teraz potrzebny.

31 tydzień
Dziecko:
Dziecko niezwykle intensywnie przybiera na wadze. Obecna długość wynosi około 42 cm wazy około 1700 gram. Nieustannie pije płyn owodniowy. Dostarcza mu to około 40 kalorii dziennie. Między innymi w ten sposób ćwiczy przewód pokarmowy. W tym tygodniu również doskonalą się płuca Maluch uczy się otaczającego świata. Zapamiętuje bicie twojego serca oraz glos mamy. Twój samopoczucie wpływa na rozwój maluszka który wyczuwa twoje emocje.
Mama:
Chodząc charakterystycznie kołyszesz się na boki. To efekt rozluźnienia więzadeł w miednicy. Czujesz się naprawdę ociężała i najchętniej spędzałabyś czas w domu. Należy ci się zasłużony odpoczynek, ale dla utrzymania dobrej formy nie rezygnuj z ćwiczeń. Chociaż trudno podjąć wysiłek to jednak warto. Pływanie lub spacery dobrze robią nie tylko na kondycje fizyczna ale również na samopoczucie. Jeżeli miewasz skórcze nóg, nie zapominaj aby w twojej diecie nie zabrakło orzechów, fasoli i kaszy, które są bardzo bogate w magnez. Wapnia dostarczą ci ryby, nabiał kapusta i warzywa strączkowe. Powinnaś tez polubić sok pomidorowy który jest bogactwem potasu.
Zalecenia/porady:
Zastanówcie się jak zaplanować pierwsze dni po porodzie. Kto z Tobą będzie wtedy w domu i kto pomoże ci przy dziecku. Może mąż ma możliwość wziąć sobie wtedy wolne. Warto pamiętać o tym, ze mąż może wziąć sobie 14 dni wolnego gdy jego zona po porodzie wymaga opieki.

32 tydzień
Dziecko:
Ruchy już nie są takie gwałtowne. Nie ma miejsca na podskoki oraz wygibasy. Oczywiście maluch wcale z nich tak łatwo nie zrezygnuje i teraz  jego ruchy mogą być dla ciebie nie przyjemne, a nawet bolesne. Trwa budowa systemu odpornościowego. Płuca to ostatni organ, którego rozwój przygotowuje malucha do funkcjonowania na świecie. Są one już rozwinięte w pełni. Na tym etapie jeżeli dzidziuś przyszedł by na świat, to prawdopodobnie mógłby już sam oddychać.  Obecna długość wynosi około 43 cm i waga wynosi około 1800 gram.
Mama:
Może pojawić się nadmiar białej wydzieliny z dróg rodnych,  jest to zupełnie to naturalne na tym etapie ciąży. Czop śluzowy zamykający wejście do macicy może przepuszczać trochę śluzu. Jeżeli jednak wydzieliny jest naprawdę dużo i ma nie przyjemny zapach zgłoś się do lekarza. To może być infekcja grzybicza, która warto wyleczyć przed porodem.

33 tydzień 
Dziecko:
Dzidziuś w brzuszku robi się gładkimi pulchniutkim bobaskiem. Tkanka tłuszczowa stanowi 4- 8 procent jego wagi  Teraz bardziej przybiera na wadze w porównaniu z wzrostem. Pojawiają się odruchy zwężania i rozszerzania źrenic pod wpływem światła, serduszko ma już swój unormowany rytm bicia. Udoskonala się również słuch. Rozwijający się organizm przyjmuje w znacznej ilości przeciwciała mamy, które ochronią jego organizm przed zagrożeniami po porodzie. Obecna długość wynosi około 43 cm i waży około 200 gram.
Mama:
Twoja waga od początku ciąży wzrosła o ok. 10-13k, a macica powiększyła się 500-krotnie. Wraz z uciskiem rosnącej macicy na żołądek może coraz częściej dokuczać ci zgaga. Aby się jej pozbyć jedz częściej ale w mniejszych ilościach, pij dużo wody nie gazowanej. Staraj się nie kłaść od razu po posiłku. Jeżeli zauważysz ze masz wodniste upławy, o zielonkawym kolorze lub twój śluz jest podbarwiony krwią natychmiast jedz do szpitala.
Z płaczu przechodzisz w śmiech? Możesz być teraz bardziej drażliwa. Wszystkie emocje jakich teraz doznajesz wpływają na twoje samopoczucie. Zbliżający się dużymi krokami poród wywołuje u ciebie strach.  Nie ma się jednak czego bać, najlepiej się komuś wygadać z spędzających sen z powiek obaw.

34 tydzień
Dziecko:
Rozwój dziecka ulega spowolnieniu, gdyż jego ciało jest już niemal całkowicie ukształtowane. Teraz organizm głównie rośnie i nabiera na wadze. Rozwinęły się gruczoły nadnerczowe. Dziecko zamyka oczy kiedy śpi i otwiera je kiedy jest aktywne. Jego skóra nabiera ładnej różowej barwy. Przygotowując się do życia poza brzuchem mamy intensywnie ćwiczy spędzając większość czasu na wdychaniu i wydychaniu wód płodowych Zanika tez meszek pokrywający ciało, który jest zastąpiony gruba warstwa mazi płodowej. Jeżeli pod sercem nosisz kawalera to jego jadra zajęły wreszcie właściwe miejsce, zstępując z brzuszka do moszny. Obecna długość bobasa wynosi ok. 44 cm długości a waga ok. 2250g.
Mama:
Możesz teraz przybierać na wadze szybciej niż wcześniej  Na tym etapie często pojawiają się bole w dole brzucha, związany z coraz większym naciskiem malca na okolice rodne. Mogą tez zacząć występować skurcze Braxtona–Hicksa, które tez nie sa groźne ale wywołują niepokój u mama. Jeżeli jednak będziesz odczuwać bardzo silny ból w dole brzucha tak  jak przed znana Ci dobrze miesiączką natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
Organizmy – dziecka i Twój – szczególnie teraz potrzebują żelaza i witamin. Ochroni to Was przed niedokrwistością, a maluszek będzie mógł zgromadzić zasoby żelaza, które bardzo mu się przydadzą w pierwszych miesiącach życia. Nie zapominaj o łykaniu preparatów witaminowych, które zalecił Ci lekarz.

35 tydzień
Dziecko:
Mały szkrab więcej czasu śpi, az 60 procent jego snu zajmują marzenia senne. Prawdopodobnie nie śnią mu się obrazy, tylko wrażenia zmysłowe tj. ruch, dotyk, słuch. Ruchy są rzadsze ale bardziej wyczuwalne. Codziennie maluch potrafi wysiusiać pół litra moczu, a wraz z nim produkty przemiany materii, które są filtrowane przez łożysko i przesyłane krwiobiegiem do nerek mamy. Nic wiec dziwnego, ze musisz częściej teraz korzystać z toalety. Obecna długość wynosi około 45 cm i około 2500 gram wagi
Mama:
Bobas całkowicie wypełnia twój brzuch. Pora na kolejne USG, lekarz powie ci jak jest ułożone dziecko. Często masz trudności w oddychaniu, bo maluszek coraz mocniej uciska twoją przeponę. Czujesz się ciężka, wciąż chodzisz do ubikacji i trudno ci spać. Już niedługo, przed Tobą ostatni miesiąc ciąży. Mogą pojawić się krwawienia dziąseł
Zalecenia/porady:
Myślisz ciągle o porodzie. Boisz się ze zaczniesz przed wcześnie rodzic. Próbujesz wiec pozałatwiać wszystkie sprawy, pakujesz się już do szpitala. Spokojnie, nerwy i nadmiar pracy mogą rzeczywiście sprawić ze zaczniesz wcześniej rodzic.
 
36 tydzień
Dziecko:
Głęboko, wokół narządów, znajduje się brązowa tkanka tłuszczowa, odpowiedzialna za dostarczanie ciepła. Pod skora natomiast jest gruba warstwa tkanki białej, która utrzymuje ciepło. Dziecko połyka wraz z wodami płodowymi zrzucony meszek i martwe komórki mazi, które osądzają się w jelitach. Zostaną one wydalone w postaci smółki zaraz po porodzie. Dzieciątko powoli zaczyna ustawiać się do porodu  Obecna długość wynosi około 47 cm i waży około 2800 gram.
Mama:
Dno macicy, które stale się przesuwało ku górze, kilka tygodni przed porodem obniża się, gdy główka dziecka ustawia się w górnym odcinku kanału rodnego. Teraz powinno być ci łatwiej oddychać. Mogą jednak pojawić się inne problemy np. częstsze oddawanie moczu, trudności w chodzeniu. Nie staraj się jednak ograniczać spoczywania napojów, to na pewno nie zmniejszy twoich wizyt w toalecie a tylko może przyczynić się do odwodnienia.
Zalecenia/porady:
Na pewno odliczasz już dni do porodu. Pamiętaj jednak ze poród może nastać 2 tygodnie przed lub po wyznaczonym terminie. Odwiedź swojego okulistę. Jeżeli masz wadę wzroku weź od niego zaświadczenie które powinnaś mieć przy sobie w szpitalu.

37 tydzień
Dziecko:
Płuca są już dobrze przygotowane do oddychania. powietrzem atmosferycznym. Cały czas rozwija się główka i mózg. Unika bodźców które go denerwują, ceni sobie spokój który panuje w brzuszku mamy. Pod koniec tego tygodnia będzie już określane mianem donoszonego, Obecna długość wynosi około 47 cm i waży około 2900 gram.
Mama:
Lekarz prowadzący może teraz badać cię wewnętrznie przy każdej cotygodniowej wizycie. Będzie sprawdzać, czy szyjka się już otwiera lub skraca.. U wielu kobiet szyjka zaczyna się rozszerzać i skracać na kilka tygodni przed porodem, u innych zaś oznaki porodu pojawiają się dopiero wtedy, gdy pora już jechać do szpitala. Czop wyślizguje się podczas rozwierania się szyjki macicy. Takie zjawisko może wystąpić na kilka tygodni przed rozwiązaniem,  ale też kilka dni lub nawet godzin przed porodem.
Zalecenia/porady:
Jeżeli możesz chodzić to jest to dobry moment aby wybrać się na zakupy po które nie chciałabyś wysyłać męża. Nie chodzi tu o szaleństwo zakupowe. Zastanów się na spokojnie czy czegoś ci jeszcze nie brakuje.

38 tydzień
Dziecko:
Maluszek jest już prawie gotowy do porodu. Jego nastrój zależy w dużej mierze od ciebie. W raz z krwią dostarczasz mu hormonów, które w czasie silnych emocji sa intensywnie wydzielane. Nie rośnie już, ale za to jego waga się zwiększa. Czas porodu zbliża się dużymi krokami. Obecnie waży około 3200 gram a długość dochodzi do 50 cm
Mama:
Uczucie narastającego ucisku  w podbrzuszu to znak, ze malec konsekwentnie wstawia się do kanału miednicy. Jest to bardzo trudny okres dla ciebie, ponieważ mimo wyznaczonego terminu nie wiesz kiedy zaczniesz rodzic. Jeżeli zauważysz sączenie się wód płodowych skontaktuj się z lekarzem lub położną.
Teraz możesz zaobserwować zmienne nastroje u męża który bardziej nerwowy i niespokojny. Postaraj się z nim porozmawiać, cala ta sytuacja i dla nie go jest stresująca, na pewno boi się o ciebie i dziecko. Powinniście się teraz nawzajem wspierać.

39 tydzień
Dziecko:
Już wszystkie układy są wykształcone. Niektóre jeszcze są nieaktywne, ale zaczną pracować zaraz po porodzie. Dziecku staje się już niewygodnie w brzuszku. Właściwie jest to już czas na finał ale zupełnie prawidłowa ciąża może potrwać jeszcze nawet trzy tygodnie. Maluszek oczekuje na poród ćwicząc oddychanie poprzez naprzemienne wchłanianie i wydalanie płynu do płuc. Waga wzrosła już do około 3300 gram i Przybylo mu cm wzrostu.
Mama:
Możesz już wyczekiwać tej wielkiej chwili. Zwykle poród zapowiada odejście z pochwy czopa śluzowego, czyli gęstej wydzieliny, wtedy poród powinien nastąpić po paru dniach. Jeżeli jest on podbarwiony krwią powinnaś udać się do szpitala.
Ustal z rodziną sprawę odwiedzin w szpitalu i w domu po powrocie ze szpitala. W tych pierwszych dniach będzie potrzebny wam przede wszystkim spokój. Na pochwalenie się maluszkiem przyjdzie jeszcze czas.

40 tydzień
Dziecko:
Nadszedł czas porodu. Urodzony noworodek w tym czasie ma ponad 50 cm długości i wazy 3,5 kg. Gratulacje!!!
Mama:
Jeżeli nie zaczęłaś jeszcze rodzi nie denerwuj się i na ciebie przyjdzie pora. Twój stan oceni lekarz, który czuwa nad przebiegiem ciąży. Po ukończeniu 40 tygodnia zaleca robić codziennie KTG, może zapaść również decyzja o pozostawieniu cię w szpitalu. Jeżeli wszystko odbywa się w terminie i poczujesz pierwsze skórcze nie musisz od razu do szpitala. Ocen ich długość i odstępy miedzy nimi. Kiedy skurcze zaczynają pojawiać się regularnie co 10 minut i nabierają na sile możesz wyruszyć w drogę.
Zalecenia/porady:
Jadąc do szpitala miej nie zapomnij aby przede wszystkim wziąć:  dowód osobisty, legitymacja ubezpieczeniowa z aktualnym wpisem, karta ciąży, wszystkie wyniki wykonywanych w ciąży badań. Autor/dodał :
kasia
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet