Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Warto także przeczytać
Jesteś w ciąży? Chcesz się dowiedzieć co dzieje się z Tobą i dzieckiem w każdym tygodniu ciąży? Wybierz tydzień!
jestem w ciąży.
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Ciąża tydzień po tygodniu- Trymestr Pierwszy

Tydzień 1
Na razie dziecko istnieje w twoich marzeniach, ale głowa do góry. Właśnie zaczął się cykl, który sprzyja temu abyś została mamą. Mimo, ze jeszcze nie doszło do zapłodnienia ten tydzień będzie wliczany do twojej ciąży,  ponieważ zwykle termin  porodu jest obliczany od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Mama: 
Miesiączkujesz i jak na razie w Twoim organizmie nie zachodzą istotne zmiany. Mimo, że  nie miałaś jeszcze owulacji i żadne jajeczko nie zostało zapłodnione, to twoja ciąża będzie liczona właśnie od tego tygodnia ponieważ  za każdym razem, kiedy jesteś w okresie menstruacji twój organizm przygotowuje się do ciąży. Już za kilkanaście dni może dojść do połączenia się komórki jajowej z plemnikiem  Na razie macica oczyszcza się z przezroczystej śluzówki. Jeżeli w tym cyklu dojdzie do zapłodnienia błona śluzowa zacznie zmieniać się. w ciągu najbliższych tygodni zacznie przybierać coraz bardziej gąbczastą formę aby stać się dla zarodka bezpiecznym i miękkim schronieniem

 

Zalecenia:
Kiedy planujemy dziecko warto zmienić swój styl życia na zdrowszy. Najlepiej jeszcze przed zajściem w ciążę zrezygnować ze wszelkiego rodzaju używek jak papierosy czy alkohol. Powinnaś również zażywać kwas foliowy który ma duże znaczenie w zapobieganiu wad wrodzonych u dziecka. Zadbaj o siebie, odwiedź lekarza aby sprawdził stan twojego zdrowia. Warto byłoby wybrać się tez do dentysty ponieważ bardzo istotne jest aby wyleczyć wszelkie stany zapalne – nawet te w jamie ustnej.

Tydzień 2:

Dziecko:
Jeszcze musicie poczekać na swoje maleństwo. Na razie dojrzewa w twoim jajniku komórka jajowa, która podczas zapłodnienia da początek nowemu życiu. W tym czasie waza się losy waszej rodziny. Pora na miłość. Jesteście bardzo blisko aby zostać rodzicami!!! . Jeżeli wasze próby dojdą do upragnionego skutku z zapłodnionego jaja tworzy się dwu a później czterokomórkowa zygota, która przemieszcza się wzdłuż jajowodu w kierunku jamy macicy.
Mama: 
W twoim organizmie zmienia się poziom estrogenów, masz coraz większą ochotę na seks. Jest to sygnał, że zbliżają się dni płodne. Twój śluz robi się rzadki, rozciągliwy i przezroczysty aby ułatwić plemnikom drogę do komórki jajowej. Pozwala im tez przetrwać w drogach rodnych do 6 dni, dlatego możecie śmiało zacząć się starać o dzidziusia – wasze zbliżenia maja coraz większą szanse powodzenia.
Zalecenia:
Zacznij już zadbać o odpowiednią dietę. Powinna być ona urozmaicona, lekkostrawna i dostarczać odpowiednich składników odżywczych twojemu organizmowi. Jedz dużo warzyw i owoców, ryb i chudego miesza. Staraj się jednak zrezygnować z serów kozich, pleśniowych, surowych ryb i mięsa oraz niepasteryzowanego mleka i soków. Powinnaś pamiętać że przez cały okres ciąży te produkty mogą doprowadzić do zakażenia listerią lub toxoplazmozą,  groźną bakterią dla kobiet spodziewających się dziecka. Mogą spowodować powstawanie wad rozwojowych u maluszka , a nawet poronienie!

Tydzień 3

Dziecko:
Wasze próby nie poszły na marne. Komórka jajowa została zapłodniona, z niej tworzy się dwu a później czterokomórkowa zygota, która przemieszcza się wzdłuż jajowodu w kierunku jamy macicy. Po kilku dniach dociera do macicy i jako blastocysta ma już ok. 100 komórek. Gratulacje, będziecie rodzicami!!!. Wasz dzidziuś jest wielkości kropki na końcu zdania.  Za wcześnie jednak na test ciążowy- jego wynik staje się bardziej wiarygodny im bliżej do kolejnej spodziewanej miesiączki.
Mama:
W czasie owulacji jesteś w szczytowej formie, pełna energii, kwitnąca i bardzo atrakcyjna dla swego partnera. Możesz jednak odczuwać lekki ból w czasie jajeczkowania albo zauważyć lekkie plamienie. Dojrzała komórka zostaje uwolniona z pęcherzyka Graffa i wędruje jajowodem do macicy – do jej zapłodnienia dochodzi właśnie w jajowodzie.
Zalecenia:
W ciąży nie można robić zdjęć RTG ani tomografii komputerowej. Dopuszczalne badania diagnostyczne to USG i wyjątkowo rezonans magnetyczny. Chociaż twoje przypuszczenia ze będziesz mama nie sa jeszcze potwierdzone to jednak przestrzegaj  pewnych zasad, tak jakbyś była. Zażywaj kwas foliowy, odzywaj się racjonalnie i wysypiaj, chodź na długie spacery. Ruch dobrze wam zrobi. Nie przemęczaj się jednak.

Tydzień 4

Dziecko:
Zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w endometrium czyli tzw. wyściółce macicy. Zarodek wysuwają w głąb wyściółki macicy wypustki, dzięki którym możliwa jest wymiana składników odżywczych. Na razie niczym nie jest podobny do dziecka, raczej wygląda jak przeźroczysta galaretka, ale zmiany zachodzą z godziny na godzinę Komórki zarodka na razie grupują się w trzech tzw. listkach zarodkowych z których wykształcają się rożne narządy i tkanki. Z jednego listka szkielet, tkanka łączna, mięsnie, układ moczowo płciowy oraz układ krwionośny; z drugiego układ nerwowy, mozg oraz skóra; z trzeciego natomiast układ pokarmowy, wątroba, trzustka i tarczyca.
Mama:
W twoim organizmie zachodzą ogromne zmiany. W tym okresie możesz czuć się nie najlepiej. Możesz być rozkojarzona, drażliwa i miewać zmienne wahania nastrojów, które niewątpliwie potęguję wyczekiwanie na pozytywny wynik testu. Również twoja cera może ulec pogorszeniu, za co jest odpowiedzialny progesteron, którego stężenie we krwi rośnie w początkowych dniach ciąży . Możesz czuć się tak jak przed okresem.
Zalecenia:
Ze względu na tworzenie kształtowania się narządów u dziecka w twojej diecie nie powinno zabraknąć kwasu foliowego (powinnaś go zażywać do końca 3 miesiąca ciąży). Mimo iż zażywasz go w tabletkach to jednak urozmaić swoją dietę o zielone warzyw np. szparagi. Dostarczaj organizmowi dużą ilość płynów i staraj się jeść jak najmniej słodyczy. Choć dużo na spacery i unikaj stresu.

Tydzień 5

Dziecko:
W tym tygodniu ciąży w  rozwoju maluszka dochodzi do wielu bardzo istotnych zmian W tym właśnie okresie rozwija się u niego cewa nerwowa, która  dają początek tworzeniu się rdzenia kręgowego, mózgu oraz serduszka. Widoczny jest już mały zawiązek główki. Maluszek ma ok. 2mm.
Mama:
Większość kobiet w początkowych tygodniach ciąży cierpi na przykra przypadłość jaką są nudności. Wbrew temu co często się mówi wcale nie musza one pojawiać się rano. Wiele kobiet jest wówczas  lekko podenerwowanych, odczuwacz zmęczenie oraz bóle głowy Można również zaobserwować częstsze oddawanie moczu.
Zalecenia:
Wybierz się do lekarza ginekologa który potwierdzi twoje przypuszczenia, ze zostaniesz mamą. Na pewno przepisze odpowiedni preparat witaminowy przeznaczony dla kobiet w ciąży.  Nie stosuj zadanych lekarstw na klasną rękę, nawet jeżeli dostępne są bez recepty. Prowadź tryb życia jak dotychczas ale zrezygnuj z kontaktu z osobami chorymi i postaraj się unikać ciężkiego wysiłku fizycznego. Przez cały okres ciąży regularnie się odżywiaj W tym czasie zwracaj szczególnie uwagę na spożywanie pokarmów z dużą zawartością żelaza.

6 tydzień

Dziecko:
Maluch rośnie jak na drożdżach. Ma on ogonek i dużą główkę poniżej której  pojawiają się u  zawiązki ramion a potem nóżek. Małe serduszko składające się w tej chwili z dwóch zrośniętych rurek już tętni życiem i zaczyna pompować krew W szóstym tygodniu ciąży u płodu zaczynają się kształtować narządy jamy brzusznej (jelita, wątroba), a także powstaje pranercze, z którego w przyszłości wykształcą się nerki. Maluch już ma 4 mm długości, przypomina wielkością pestkę dyni.
Mama:
Jeżeli chce ci się ciągłe spać, nie martw się tym. Rob sobie popołudniowe drzemki i choć wcześnie spać. Na początku możesz traci na wadze ze względu na towarzyszące ci ciągle nudności. Jeżeli natomiast masz zwiększony apetyt nie przejadaj się.. Możesz również odczuwać ze twoje piersi sa bardziej wrażliwe i nieco powiększyły się. Choć samopoczucie może być nie najlepsze nie martw się, za kilka tygodni wrócisz do formy i poczujesz przypływ energii.
Zalecenia:
Kontroluj Swoje ciśnienie tętnicze i wagę. Lekarz prowadzący twoja ciąże zleci na pewno wiele badań, choć regularnie na wizyty i trzymaj się jego zaleceń.. Pomyśl także o konsultacji internistycznej i stomatologicznej. Nie zapominaj że od twojego stanu zdrowia zależy prawidłowy rozwój dziecka.  Dużo wypoczywaj i choć wcześnie spać. Jedz mniejsze ilości ale częściej.

Tydzień 7

Dziecko:
Jeżeli mogłabyś podejrzeć małego szkraba na pewno byłabyś zaskoczona w jakim tępię rozwija się. Wprawdzie nie jest większy niż ziarenko grochu ale  powstają już nóżki  i rączki z rozszerzeniami na końcu, które z czasem przekształcą się w paluszki. Jego mozg rośnie bardzo szybko, a na twarzy można już dojrzeć zarys nosa i ust. Gromadzi się tęczówka w oczach, które teraz przypominają dwie kropki po bokach główki. Potrzeba jednak jeszcze sporo czasu aby  oczy przesunęły się na przód twarzy Również zaczynają powstawać narządy wewnętrzne (przewód pokarmowy łącznie z jelitem grubym), które już na tym etapie zaczynają funkcjonować.  Rośnie pępowina łącząca łożysko z płodem.  Na tym etapie powstają też zalążki narządów płciowych, ale jeszcze minie sporo czasu zanim poznasz płeć swojego dziecka.  Maluszek ma ok. 10  mm wzrostu i waży ok. 1 grama!
Mama:
Często biegasz  do łazienki? Częste oddawanie moczu to jeden z objawów wczesnej ciąży. Mogą cię również męczyć nudności, jak i uczucie ciągłego zmęczenia. W otworze zewnętrznym kanału szyjki macicy powstaje czop śluzowy, który zamyka ujście mając za zadanie chronić macicę wraz z rozwijającym się zarodkiem. Może zmienić się również wydzielina pochwowa i jej zapach, staje się ona bardziej gęstsza i suchość pochwy może utrudniać współżycie.
Zalecenia:
Jedz pięć razy dziennie. Sięgaj po owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Na początku ciąży zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne wzrasta o 185 procent. Pamiętaj jednak ze twoja dieta powinna być racjonalna. Jeszcze teraz dla dwojga a nie za dwóch. Pij dużo płynów, ok. 1,5 – 2 l dziennie. Zrezygnuj ze sportów wyczynowych i siłowych jeżeli takie uprawiasz, aby zminimalizować ryzyko poronienia. Nie rezygnuj jednak całkowicie z aktywnego trybu życia, ruch przyda się zarówno tobie jak i dziecku.

Tydzień 8

Dziecko:
Maluch jest wielkości fasolki, jego długość wacha się w granicach 16 – 20 mm. W tym tygodniu rozpoczyna się intensywny rozwój mózgu. Następuje tez proces kostnienia, który jest procesem długotrwałym i będzie trwał jeszcze długo po narodzinach. Po bokach  szyi pojawiają się struktury uszu, kształtują się tez oczka i powieki, a w buzi zalążki ząbków mlecznych. W serduszku wykształcają się zastawki: aorty i tętnicy płucnej, małe serduszko bije z prędkością około 140 uderzeń na minutę. Zaczynają rozwijać się rączki i nóżki, w których można zaobserwować zalążki: ramienia, przedramienia, dłoni, uda, przedudzia i stopy.
Mama:
Twoja macica się powiększa i możesz zacząć przybierać na wadze. jako pierwsza obserwujesz zmianę rozmiaru swoich ubrań choć dla otoczenia twój stan jeszcze nie jest widoczny. Niektóre kobiety w tym czasie maja zwiększony apetyt i różne zachcianki. Uleganie małym pokusom na cos słodkiego czy kwaśnego nie jest wcale niczym złym, ale pamiętaj o umiarze.
Zalecenia:
Musisz dbać o siebie. Jeżeli pracujesz i jesteś ciągle przemęczona staraj się częściej odpoczywać. W tym okresie mogą dręczyć cię niepokoje, nie bój rozmawiać o swoich emocjach się ze swoim partnerem Dla niego to też bardzo duże przeżycie i wspólne przeżywanie tego okresu przybliży was do siebie. Unikaj styczności z chemikaliami, których intensywny zapach może ci zaszkodzić. Jeżeli w domu masz kotka to obowiązek czyszczenia jego kuwety powierz komuś innemu. Styczność z odchodami zwierząt może być przyczyna toxoplazmozą, która jest niebezpieczna dla prawidłowego rozwoju twojego maleństwa.

Tydzień 9

Dziecko:
Mimo ze narządy płciowe u dziewczynki i chłopczyka wyglądają na razie tak samo to właśnie teraz wykształcają się komórki jajowe lub jądra i pęcherzyki nasienne, w zależności od płci. Rozpoznawalne są już rysy twarzy maluszka. Można dostrzec już nosek, uszka i wargę, ale jeszcze trochę czasu musi minąć żeby nas bobasek nabrał ślicznego wyglądu. pomału zaczynają się kształtować ośrodki w brzuszku, które później przerodzą się w śledzionę, wątrobę i woreczek żółciowy. Powstaje odbyt i następuje dalszy rozwój układu pokarmowego. Maluszek wciąż rośnie, ok. 30 mm  długości i waży ok. 4 g.
Mama:
Wahania nastrojów mogą cię często dopadać. Z stanu radości możesz popadać w stan przygnębienia. Nie martw się, jest to zupełnie normalny stan, który w końcu minie. Na razie musisz się z nim oswoić Powiększająca się macica naciąga więzadła. Może to powodować pewien ból w podbrzuszu, zupełnie jak przed okresem. Jeżeli jest on naprawdę uciążliwy, skontaktuj się z lekarzem, który może przepisać ci bezpieczne środki rozkurczowe. Może się również zmienić twoja skóra. Niestety nie ma na to reguły. Niektórym kobietom się ona poprawia a niektórym pogarsza.
Zalecenia:
Możesz już pomyśleć o stosowaniu specjalnych środków na rozstępy, żeby już teraz przygotować skórę na rozciągnięcie. Noś luźniejsze i przewiewne ubrania, które nie będą uciskać ci brzuszka. Wygoda jest teraz najważniejsza. Zresztą zbyt obcisłe spodnie mogą sprzyjać infekcjom intymnym. Nadal zwracaj uwagę na to co jesz i w jakich ilościach. Fast food na pewno nie dostarczy twojemu organizmowi odpowiednich wartości odżywczych. Pamiętaj o wizytach u lekarza.

Tydzień 10

Dziecko:
Zanika ogonek, tułów wydłuża się i coraz bardziej nasz maluszek przypomina człowieczka Od tego miesiąca zarodek zaczyna nosić zaszczytne miano płodu. W tym okresie nie ma już zagrożenia, że pojawią się wady rozwojowe. Zakończył się rozwój wszystkich struktur organizmu teraz narządy maluszka będą rosnąć i udoskonalać swoje funkcje aż do porodu. Maluszek dzięki wytworzonym kubkom smakowym ma już teraz możliwość odróżniania różnych smaków. Jego powieki zakrywają całkowicie oczka. Jego waga sięga ok. 5 g a wzrost wydłużył się do ok. 4 cm.
Mama:
Dolegliwości związane z ciążą wciąż dają się we znaki nie tylko tobie ale i twoim najbliższym. Już niedługo skończy się pierwszy trymestr a tobie przybędzie więcej sił i lepszego samopoczucia. Jeżeli dalej chodzisz zmęczona weź parę dni urlopu, wyjedz gdzieś z mężem na weekend aby w spokoju odpocząć od codziennych obowiązków. Unikaj jednak słońca w nadmiarze. Skóra w ciąży jest podatna na przebarwienia.
Zalecenia:
Odpowiednia dawka wapnia w tym okresie ciąży to 100 mg. Aby nie narazić się na odwapnienie pij codziennie mleko lub jogurty, jedz sery, migdały, brokuły, fasolę i ryby. Jeżeli żyjesz w ciągłym stresie naucz się podchodzić do pewnych spraw z dystansem. Warto pomyśleć o jakiś technikach relaksacyjnych. Pora zwolnić trochę tępo, tobie i dziecku przyda się odrobina spokoju Dobrym rozwiązaniem może okazać się np. joga dla kobiet w ciąży.

Tydzień 11

Dziecko:
Maluszek ma już imponująca wielkość. Mierzy ok. 5 cm i wazy w granicach 8 g. Różnicują się też narządy płciowe, już za kilka tygodni lekarz będzie mógł stwierdzić czy w brzuszku jest chłopczyk czy dziewczynka. Pojawiły się zalążki paznokci i delikatny meszek płodowy na skórze dziecka. Nerki zajmują swoje miejsce przy nadnerczach. Szybko rośnie wątroba, która teraz wypełnia prawie całą jamę brzuszną Jelita nie mieszczące się w małym brzuszku maluszka zostają wypchnięte na zewnątrz do pępowiny aby później powróci na swoje miejsce gdy w brzuszku zrobi się trochę więcej miejsca.
Mama:
Zaczynasz przybierać na wadze, przytyłaś prawdopodobnie 1-2 kg. Nudności powinny niedługo się skończyć jak również łatwiej będzie ci zapanować nad zmianami nastrojów. Mogą ci jednak zmieniać się upodobania i zaczniesz być wrażliwsza na pewne zapachy i smaki.
Zalecenia:
W twojej diecie nie powinno zabraknąć kwasów tłuszczowych omega 3, wapnia i fosforu oraz jodu. Zapotrzebowanie na nie dostarczają ryby, ale pamiętaj aby jeść je dobrze ugotowane. możesz pomału rozpocząć ćwiczenie Kegla, które  dobrze przygotują twoje mięśnie do porodu oraz pozwolą ci szybciej wrócić do formy po urodzeniu dziecka.

Tydzień 12

Dziecko:
Nerki zaczynają produkować mocz, dzidziuś umie już robić siusiu, który jest wydalany na razie do płynu owodniowego. Również inne organy zaczynają pracować pełna parą: wątroba zaczyna wydzielać żółć, trzustka insulinę a przysadka wytwarza hormony. Na twarzy wyraźnie widać zarysowany nosek i oczka a po bokach głowy uszka. . Na skórze pojawiają się zawiązki cebulek włosowych Teraz nas dzidziuś pięknieje z dnia na dzien. Dziecko zaczyna reagować na bodźce pochodzące z zewnątrz, kiedy dotkniesz silniej swój brzuszek na pewno malec odpowie na ten gest poruszając całym ciałem. Wypchnięte jelita przez wątrobę pomału wracają na swoje miejsce. Maluch ma już ponad 6 cm długości i waży ok. 10 g.
Mama:
Zbliża się drugi trymestr, który będzie o wiele bardziej przyjemniejszy od pierwszego. Pomału mijają nudności, przybywa ci energii a brzuszek nie jest jeszcze tak duży aby przeszkadzał. Możesz w pełni cieszyć się z swojej ciąży. Mija również ryzyko poronienia, maluch jest coraz silniejszy a ty bardziej spokojna. Może zbaczać wzrastać u ciebie zainteresowanie seksem.. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań od lekarza ciesz się wspólnymi chwilami z mężem.
Zalecenia:
To już ostatni tydzień przyjmowania kwasu foliowego, chyba ze twój lekarz zaleci inaczej. Mimo, ze dziecko jest z dnia na dzień odporniejsze na infekcje nadal dbaj o zdrowie. Unikaj kontaktu z osobami chorymi i nie zażywaj niczego na własną rękę. Nie podnoś ciężarów i unikaj przemęczenia. Jedz częściej ale w mniejszych ilościach. Staraj się wybierać produkty bogate w dobrze przyswajalne żelazo. Jest to bardzo ważne ponieważ w czasie ciąży niekiedy może wystąpić anemia. Dobrym źródłem żelaza jest dynia, ryby, żółtko z jaj oraz mięso.Autor/dodał :
kasia
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet