Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Dzieci 1-6 lat
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

zdrowy 4latek nie mowi

Pytanie:

Mam powazny problem z 4,5letnia coreczka,ktora uroszila sie w zamartwicy z 5 pkt. Dziecko w tym wieku zna zaledwie 40 slow, ktorych nauczylam ja sama. Jest madrym, wesolym dzieckiem, ale unika kontaktu z rowiesnikami, wydaje mi sie, ze wstydzi sie, ze nie potrafi sie komunikowac. Miala robione wszystkie potrzebne badania, eeg glowy, tomograf glowy, badanie sluchu, gadania genetyczne. Wykonane badania nie wykazaly zadnych nieprawidlowosci, a dziecko nie mowi. Od pol roku chodzimy do logopedy, narazie nie widac zadnych efektow. Nie wiem dlaczego ona nie mowi i coraz czesciej sie zastanawiam, czy w ogole bedzie mowic. Odpowiedź:

Witam serdecznie
Niestety zdarza się, że dzieci z problemami okołoporodowymi ma problemy z mówieniem. Spowodowane to może być mikrouszkodzeniami w mózgu, które powstały w czasie niedotlenienia. Mogą one być niewidoczne w badaniach, natomiast mają przełożenie na rozwój różnych umiejętności u dziecka - począwszy od nieprawidłowej wymowy głosek, poprzez zaburzenia umiejętności powtarzania wyrazów a skończywszy na problemach z budową zdań i złożonych wypowiedzi.
Tak jak Pani słusznie zauważyła problemy w wyrażaniu własnych potrzeb i emocji oraz niemożność komunikacji często prowadzą do wycofania z kontaktów społecznych, co jest coraz bardziej widoczne wraz z wiekiem dziecka.
Jeżeli chodzi o sens terapii logopedycznej to oczywiście jest ona uzasadniona. Jak Pani napisała córeczka nauczyła się kilkunastu słów, więc dlaczego nie miałaby się ich nauczyć więcej.
Nie wiem na jakim etapie i w jaki sposób ćwiczy Pani i córeczka z logopedą.
Terapia powinna być prowadzona bardzo intensywnie a spotkania odbywać się kilka razy w tygodniu i obejmować nie tylko naukę prawidłowej wymowy głosek, ale także wszystkie ćwiczenia związane z analizą i syntezą wyrazów, terapią słuchową i innymi elementami rozbudowanej terapii logopedycznej.
Dobre rezultaty przynosi także równoległa terapia integracji sensorycznej.
Pozdrawiam
Magdalena Jęksa - Wojciechowska
Autor/dodał :
abc
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet