Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Dzieci 1-6 lat
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Jak mam postepowac z 6-ciolatkiem?

Pytanie:

Moj syn ma 6 lat i jest jedynakiem. Nie wiem jak wplynac na zmiane jego sposobu postepowania. Na wszystko co mu nie odpowiada reaguje placzem. Pani w szkole wielokrotnie zali sie na niego, ze zachowuje sie jak 2-latek. Nie wiem czy mam go karac jakos za to, bo same rozmowy nie pomagaja. Odpowiedź:

Witam! Zachowanie sześciolatka rządzi się dużo bardziej skomplikowanymi zasadami niż ma to miejsce u niemowląt i małych dzieci. Bym mogła udzielić Pani użytecznej informacji , potrzebowałabym wziąć pod uwagę dużo więcej czynników, niż zawarte w Pani liście. Nie wiem, czy dziecko złości się na ograniczenia? czy przeżywa tak silną frustrację, kiedy coś mu się nie udaje? Wstydzi się porażek? Jak reagowała do tej pory rodzina i co doprowadziło do powstania takich zachowań ( temperament, branie przykładu ze starszych, zbyt surowe zasady czy może właśnie brak zasad i konsekwencji?).
Zwykłe tłumaczenie, że tak nie wolno postępować rzeczywiście raczej nie pomoże. Trzeba najpierw zrozumieć zachowanie Pani synka na głębszym poziomie, żeby zaplanować strategię działania. Może trzeba uczyć go znosić frustracje ("nie zawsze wszystko jest tak, jak byś chciał i nie zawsze od razu. Czasem trzeba poczekać, a czasem wybrać inny sposób załatwienia sprawy"), a może należy osłabiać zbyt surowe ambicje ("to w porządku, że coś się nie udaje, rodzicom tez nie udaje się wiele rzeczy . Trzeba sobie powiedzieć trudno, spróbować jeszcze raz. Rodzice kochają cię,wszystko jedno czy coś ci się uda, czy nie") , a może trzeba uczyć go "granic" własnego wpływu, jeśli przypisuje się mu zbyt dużą władzę w rodzinie (" nie, synku. To są sprawy , o których decydują dorośli. Tym razem musisz zrobić tak, jak mówi mama/ tata. Rozumiem, że się złościsz/ smucisz, ale tak musisz postąpić/ tego ci nie wolno robić. ) Komunikaty, które podałam w nawiasie, to nie tylko teksty, do powiedzenia dziecku. Mają one odzwierciedlać postawy rodziców- postawy przekazywane słownie, w zachowaniu, w minie, w dawaniu przykładu własnym postępowaniem, w zabawach i bajkach opowiadanych dziecku.
Bardzo odradzam karanie. Istnieje duże prawdopodobieństwo , że dziecko zachowuje się w ten sposób, bo nie potrafi sobie poradzić - kary sprawią, że sytuacja będzie dla niego tym trudniejsza. Natomiast uniwersalnie dobrą strategią są nagrody- gdy tylko zorientuje się Pani, że synek nie zareagował wyjątkowo płaczem, proszę go pochwalić.
Nie wiem , na ile tak ogólne rady będą dla Pani użyteczne. Zawsze może Pani zgłosić się do psychologa osobiście- w szkole czy w poradni pedagogiczno-psychologicznej.
Pozdrawiam
Ewa Zwolińska
Autor/dodał :
polna
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet