Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Dzieci 1-6 lat
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

mutyzm u dziecka z implantem ślimakowym

Pytanie:

Moja córka ma 11lat. Od 8 lat posiada implant ślimakowy. Jest dzieckiem nieśmiałym i mało mówiącym. Chodzi do 4 klasy integracyjnej w szkole masowej. Jako tako sobie radzi ale nie ma wielu przyjaciół. Martwię się bo widzę ją często , jak na przerwach w szkole stoi sama. Sporadycznie tylko bawi się z innymi dziećmi. Z początku myślałam że jest to spowodowane jej niedosłuchem, ale ostatnio dowiedziałam się że jest to mutyzm. Nie wiem co to jest i martwię się ,bo nie wiem jak z nią postępować by była bardziej śmiała i nie bała się wszystkich . Muszę dodać że córka jak na swój wiek bardzo mało mówi. Pracuje tylko z osobami (logopeda, surdopedagog) które zna i lubi.Inne osoby długo muszą przekonywać ją do siebie aby cokolwiek robiła czy mówiła. Bardzo mi zależy poradzie. Z góry dziękuję za odpowiedź. Jadzia Odpowiedź:

Witam! Od kogo dowiedziała się Pani , że to mutyzm? Czy zdiagnozował go specjalista? Jeśli tak - powinien Pani wyjaśnić, dlaczego uważa, że to mutyzm, na czym polega to zjawisko i jakie propozycje przewiduje w związku z tym dla Państwa rodziny. Jeśli zaś to czyjaś niezobowiązująca opinia, a Pani się niepokoi, warto zgłosić się po diagnozę do logopedy lub Poradni pedagogiczno-psychologicznej - i mieć pewność. Zapewne niedosłuch rzeczywiście izoluje społecznie Pani córkę, ale tym bardziej warto rozwijać jej kontakty z rówieśnikami i warto wiedzieć, czy nie nałożyły się dodatkowe czynniki emocjonalne. Przeważnie w przypadku mutyzmu proponuje się terapię logopedyczną dla dziecka i/lub terapię rodzinną dla wszystkich członków rodziny, by potrafili wspierać i stymulować dziecko emocjonalnie ( zachęcać do kontaktu, przezwyciężać nieśmiałość). Warto może też rozważyć oddziaływania socjoterapeutyczne - grupy lub obozy dla córki, gdzie będzie rozwijać umiejętności społeczne w kontaktach z rówieśnikami w bezpiecznych psychologicznie warunkach - i to niezależnie czy diagnoza mutyzmu się potwierdzi czy nie.
Przesyłam link do definicji na temat mutyzmu, ale też bardzo zachęcam, by skonsultować się też w "realu" ze specjalistą:
http://www.logopedia.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=128&Itemid=35
Pozdrawiam
Ewa Zwolińska
Autor/dodał :
polna
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet