Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Dzieci 1-6 lat
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Co może oznaczać ta przewaga czarnego koloru w rysunkach czterolatka?

Pytanie:

Mój czteroletni syn Kacperek bardzo lubi malować farbkami, ale niepokoi mnie to że nawet jeśli namaluje coś kolorowego to zaraz zamalowuje to na kolor czarny i tak jego wszystkie prace są w czarnych barwach. Co może oznaczać ta przewaga czarnego koloru w rysunkach czterolatka? Odpowiedź:

Witam! Uważa się, że barwy, jakich dzieci używają w swoich pracach mogą odzwierciedlać ich stan emocjonalny. Jest to oczywiście tylko wskazówka, na podstawie której,w oparciu o inne fakty, wysnuwa się hipotezy... i tylko tyle. Przywiązywałabym wagę do tego zwłaszcza jeżeli rysunki dziecka wyraźnie się zmieniły w ostatnim okresie, gdy idzie to w parze z nowymi sytuacjami i zdarzeniami w życiu rodziny, jeżeli towarzyszy temu inne niż dotąd zachowanie, np agresja, problemy ze snem czy zamykanie się w sobie. Proszę pamiętać, że Pani jako matka ma dużo więcej solidnych przesłanek, by oceniać stan emocjonalny dziecka- i jeżeli nic innego pani nie niepokoi, nie martwiłabym się tym. Czarny i czerwony to najbardziej wyraziste z kolorów i to naturalne, że dziecko odkrywając zabawę farbami używa ich przede wszystkim. Może być też tak, że chłopiec malując , bawi się w coś jednocześnie- w wojnę, wypadki samochodowe, walkę dinozaurów. Wtedy zamalowuje poprzednie kolory, żeby oddać przebieg "akcji".
Jeżeli jednak więcej rzeczy w zachowaniu synka zwraca Pani uwagę, wskazując na lęk, złość czy smutek - może Pani dokładniej je mi opisać, a wtedy będziemy zastanawiać się dalej.
Pozdrawiam
Ewa Zwolińska
Autor/dodał :
polna
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet