Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Dzieci 1-6 lat
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

jak przekonać dziecko do spania w łóżeczku?

Pytanie:

Moja dwu letnia córeczka od czterech miesięcy śpi z nami w łóżku. Wcześniej zasypiała ze mną na łóżku, a następnie ją przenosiłam do łóżeczka, gdzie spała do rana. Teraz niestety nie pozwala na to. Jak tylko chcemy ją przenieść budzi się i płacze. Jak przekonać córkę do spania w łóżeczku, a jednocześnie zrobić to tak by jak najmniej płaczu przy tym było? Odpowiedź:

Witam. Najważniejsze co trzeba zrobić to wytrwać w konsekwencji- dziecku, które doświadczyło, że płaczem stawia na swoim trudniej przyjdzie się przestawić- ale oczywiście jest to możliwe. Przygotujcie się tylko Państwo na okres przejściowy, kiedy dziecko będzie, nie ma rady, protestować.
Zapowiedzcie dziecku, że jest już tak duża, że będzie spać w swoim łóżeczku. Świętujcie to jak ceremonię, podkreślając, że jesteście dumni, że Wasze dziecko jest już tak dorosłe. Wybierzcie się na zakupy i razem z córką znajdźcie "odpowiednie akcesoria"- nocną lampkę, podusię, przytulankę. Ustalcie z dzieckiem , jak będzie wyglądał wieczorny rytuał (kąpiel, przytulanie, czytanie , śpiewanie). Powiedzcie jasno, że potem rodzice wychodzą z pokoju, z mała uczy się zasypiać sama. Proponuję rozpocząć w weekend- będzie więcej czasu na świętowanie tego wydarzenia i ewentualne odespanie nieprzespanej nocy.
Gdy córka zacznie płakać, przychodzicie do niej na chwilkę, by ją uspokoić- łagodnym głosem, przytuleniem, głaskaniem, zapewnieniem, że wszystko jest w porządku i może zasnąć. Po chwili wychodzicie i jeśli trzeba wkrótce wracacie znowu. Ten cykl musi się powtarzać aż dziecko nauczy się: że płaczem nie zmieni ustaleń rodziców, że rodzice na pewno są w pobliżu i w razie czego służą pomocą oraz (najważniejsze)że to bezpiecznie spać u siebie w łóżku. Jeśli zabieracie płaczące dziecko do swojego łóżka uczycie je niestety, że ma rację- słusznie przestraszyła się czegoś, było czego się bać, więć ją "ratujecie". Gdy przeczekacie trudny okres jej protestów, macie szansę nauczyć ją, że to nic takiego spać u siebie w łóżku, że nie dzieje się nic złego, kiedy w nim zostanie.
Pozdrawiam
Ewa Zwolińska
PS Zachęcam do przeczytania innych odpowiedzi na ten temat opublikowanych w portalu.
Autor/dodał :
polna
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet