Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Dzieci 1-6 lat
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

moje dziecko nie ma własnego zdania--jak mu pomóc?

Pytanie:

Mój 4 letni syn chodzi do przedszkola bardzo to lubi. zauważyliśmy że Igor jest bardzo wplywowy i nie ma własnego zdania powtarza wszystko co inne dzieci. Czy mozna mu jakoś pomóc żeby nauczyl się podejmowac własne decyzje i nauczył się mieć własne zdanie Odpowiedź:

Witam! Na pierwszym etapie budowania więzi społecznych zlewanie się z grupą rówieśniczą jest naturalne. Dzieci właśnie w tym wieku biorą przykład z rówieśników i jest to dowód dojrzałości społecznej. Jednym słowem- nic w tym złego.
Zawsze można i należy pomagać dziecku budować własne zdanie: poprzez umożliwianie mu podejmowania własnych decyzji , pytanie go o opinie i liczenie się z jego preferencjami, kiedy to tylko możliwe. Paradoksalnie, gdy Igor mówi:chcę tak, bo tak zrobił kolega, a Państwo odpowiadacie: no nie znowu dajesz komuś sobą rządzić- to właśnie nie liczycie się ze zdaniem dziecka. Można przećwiczyć opcję "tak właśnie chcesz? świetnie zrobimy to dla ciebie" ( oczywiście jeśli prośba jest możliwa do spełnienia)
Pozdrawiam
Ewa Zwolińska
Autor/dodał :
polna
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet