Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Dzieci 1-6 lat
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Co zrobić gdy nastoletnie dzieci oddalają się od rodziców?

Pytanie:

Mam 15 letnią córkę która coraz bardziej zaczyna się ode mnie i od mojego męża oddalac. Nie wiem co mam zrobic i potrzebuje porady. Odpowiedź:

Droga Pani, niestety nie potrafię odpowiedzieć na Pani pytanie, mając tak mało informacji o konkretnej sytuacji Waszej rodziny. Proces oddalania się nastolatki od rodziców jest rzeczą nie tylko nieuchronną, ale i pożądaną z punktu widzenia etapu rozwoju. Poczucie tożsamości kształtuje się początkowo w opozycji do dorosłych i przez zaprzeczanie ich wartościom ( "my, młodzi nie jesteśmy tacy, jak oni starzy"). Choć trudno się z tym pogodzić, tak to właśnie ma przebiegać prawidłowo. Nie wiem tylko, czy kiedy Pani pisze o "oddalaniu", ma Pani na myśli takie naturalne zjawisko, czy coś poważniejszego...Nie wiem też , w jaki sposób reagujecie Państwo na zwiększoną potrzebę autonomii u dziecka i czy ono przekracza pewne dozwolone granice czy nie. Być może w życiu rodziny zaszły też jakieś "podskórne" zmiany, które oddalają Was od siebie. Może są też rodzinne (ukryte, nieświadome) powody, dla których trudniej jest pozwolić dziecku powoli odseparowywać się od rodziców i wypisywać się z całego układu? Z powodu tych wszystkich znaków zapytania sugeruję, żebyście rodzinnie udali się na "prawdziwe" spotkanie z psychologiem... gdyby kilka poniższych sugestii okazało się niewystarczających:
Proszę pozwolić dziecku na coraz więcej odrębności ( np słuchanie dziwnej muzyki, strój, przebywanie prawie cały czas w gronie rówieśników). Jednocześnie nie pozwalając na przekraczanie pewnych zasad przyjętych w waszej rodzinie (za ich przekraczanie mają być ustalone konsekwencje). Proszę traktować córkę, gdy tylko jest to możliwe, jako dorosłego członka rodziny , zachęcając ją do przejmowania odpowiedzialności za siebie i sprawy rodziny. Odpowiedzialność oznacza kierowanie się konsekwencjami własnych czynów, a nie uznaniem lub krytyką ze strony rodziców. (Rodzice mogą pomóc unaoczniać możliwe konsekwencje rożnych zachowań, pozostawiając wolność wyboru nastolatkowi i co za tym idzie pozwalając mu w pełni ponieść konsekwencje).
Można pomagać w doskonaleniu tożsamości nastolatkowi, kierując jego uwagę na to , w czym jest podobny a w czym różny od rodziców ( z ukrytym przyzwoleniem na bycie innym). Np "jesteś w tym zupełnie inna niż ja, ja gdy poznaje nowych ludzi muszę się najpierw trochę oswoić, a ty potrafisz tak od razu zacząć rozmowę z nieznajomymi", " masz zupełnie inny styl ubierania niż ja,ale obie mamy dobry gust. Myślisz, że coś by można odmłodzić w moim stroju?"
Warto też słuchać nastolatka, nie zasypując go radami, mądrościami, ocenami jego postępowania i myślenia. Słuchać, starając się zrozumieć i nazwać emocje , ukryte w przekazie słownym. ( "Mamo pokłóciłam się z chłopakiem" "to smutne, co się stało?" "Poszedł z chłopakami na piwo i zupełnie mnie zignorował" " musiało ci być przykro/ zezłościłaś się na niego" itd; uwagi typu "nie przejmuj się, pogodzicie się" lub " mówiłam ci że nie jest ciebie wart" zablokują komunikację w danym momencie ...i na przyszłość).
Mam nadzieję, że mimo wszystko moja odpowiedź okazała się pomocna. Gdyby była taka potrzeba, jeśli mieszkacie Państwo w Warszawie, zapraszam na konsultację do naszej poradni www.polna.waw.pl
Pozdrawiam
Ewa Zwolińska
Ps. Na rynku istnieje sporo poradników o tym, jak dogadywać się z nastolatkiem
Autor/dodał :
polna
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet