Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Dzieci 1-6 lat
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Trzylatek robi kupkę tylko do pieluszki

Pytanie:

Mój synek ma 3 latka i doskonale juz kntroluje swoje potrzeby fizjologiczne, od dawna nie chodzi w pampersach. Siku robi samodzielnie w toalecie, ściąga sobie spodenki, spuszcza wodę. Ale kiedy chce mu się kupkę woła o pieluszkę. Tłumaczymy już od miesięcy że powinien załatwiać tą potrzebę siedząc na sedesie, bez efektu. Nie uleganie jego prośbom o pieluchę powoduje, że synek wstrzymuje robienie kupki - nawet 2 dni! Naleganie na siadanie na sades, kiedy chce zrobić kupke powoduje u niego duży stres. Jak poradzić sobie z tą sytuacją? Odpowiedź:

Gratuluję, że synek tak znakomicie już sobie radzi z pierwszą częścią zadania. Ciekawe czy nie nauczył się jeszcze robienia kupki na sedes, czy kiedyś już mu to wychodziło, tylko się zniechęcił. Czasem zbyt duży nacisk rodziców na czystość, okazywanie wstrętu, zawstydzanie dziecka lub po prostu nadmierne oczekiwanie szybkiego sukcesu powodują, że maluch "rezygnuje " z robienia kupy w ogóle- i pojawiają się zaparcia. Może też być tak, że Państwa synek jeszcze nie opanował tej umiejętności ( jest w trakcie uczenia się), mimo, że sikanie wychodzi mu już bezbłędnie.
Pierwszym krokiem może być wytłumaczenie dziecku, że kupkę się robi na sedes i zapowiedzenie, że teraz będzie się tego uczył . Warto się odnieść do sukcesów jakie już odniósł na polu sikania. Gdy dziecko domaga się pieluszki, tłumaczcie, że jest już na to za duży i uczy się korzystać z toalety jak dorośli.Nagradzajcie Państwo początkowo samo siadanie na sedes. To pierwszy cel, jaki można sobie postawić w procesie nauki. Próbujcie zwłaszcza około 20 min po posiłku- chyba że wiecie już sami z doświadczenia, kiedy najbardziej należy się kupki spodziewać u waszego dziecka. Możecie się umówić na jakąś małą nagrodę ( naklejkę, ulubioną zabawę,jakiś nieduży przywilej) gdy uda się załatwić na sedes.
Zwracajcie uwagę na pomniejsze sukcesy w drodze do celu ( siedzenie na sedesie , sygnalizowanie że kupka już jest w majtkach, dokończenie kupki na sedes). Cierpliwości, dziecko na pewno się nauczy, ma jeszcze czas, a presja niestety tylko komplikuje sprawę. Należy powstrzymać się od krytykowania dziecka, krzyczenia, zawstydzania; trzeba dać mu przyzwolenie na popełnianie błędów w procesie uczenia i zapewniać, że nie wszystko udaje się od razu.
Pozdrawiam
Ewa Zwolińska
Autor/dodał :
polna
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet