Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Dzieci 1-6 lat
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

jak nauczyć dziecko korzystania z nocniczka?

Pytanie:

Witam. Mój synek ma 2 latka i od jakiegoś czasu próbuje przekonać go do korzystania z nocnika, ale niestety bez szans. Z początku chętnie siedział w pieluszce na nocniku, potem siadał gołą pupą na nocnik, ale nie zrobił nic do niego, następnie próbowałam go przekonać do chodzenia bez pieluszki. Z początku nie było protestów aż do czasu gdy nasikał na podłogę i tak parę razy się zdarzyło czemu towarzyszył potworny wrzask i płacz, oczywiście nie dało się mu przemówić że jeśli usiadłby na nocnik to nie zmoczyłby spodni. W tym momencie każda próba chociaż zdjęcia mu pieluszki kończy się wrzaskiem, a ja oczywiście ustępuje bo nie wiem co robić. Tylko jeden raz udało mu się zrobić siku do nocnika za namową, ale następnego dnia już nie chciał próbować. Odpowiedź:

Witam! Trening czystości to trudny proces, który niestety swoje musi potrwać. Swoje...czyli tyle , ile akurat potrzebuje Pani dziecko.
Proszę najpierw wyjaśnić dziecku jakie wyzwania stoją przed nim, powiedzieć , że tylko małe dzieci używają pieluszek, a starsi korzystają z toalety. Można się podeprzeć przykładem znajomych dzieci i oczywiście rodziców oraz zapowiedzieć maluchowi, że teraz on się tego nauczy. Najpierw nauczy się siadać na nocnik....
Przede wszystkim warto sobie rozłożyć zadania jakie stoją przed dzieckiem na mniejsze części i nagradzać dziecko za zrealizowanie tych cząstkowych celów. Najpierw maluch musi się nauczyć siadać na nocnik co jakiś czas ( najpierw rzadziej nawet tylko rano i wieczorem, potem częściej, nawet co godzinę). Nagradzanym przez rodziców sukcesem jest samo siedzenie. Następnie gdy uda się "utrafić" i zrobić do nocnika- świętuje się to jako szczególny sukces, tłumacząc dziecku, że o ten efekt właśnie chodzi. "Utrafianiu" szczególnie sprzyja czas tuż po spaniu i około 20 min po posiłku czy piciu...ale nie ma reguł. Następnym celem jest, by dziecko wołało, gdy zrobiło siusiu/ kupę w majtki- i za to jest chwalone, choć cały czas się podkreśla, że służy to wszystko nauczeniu się załatwiania się na nocnik. Jeśli Pani synek reaguje na tę sytuację płaczem, proszę mu tłumaczyć, że tak się zdarza na początku i zachęcić by wołał kiedy tak się stanie. Potem dziecko zaczyna sygnalizować w trakcie załatwiania potrzeby - i wtedy jest szansa skończyć na nocniku,co oczywiście trzeba nagrodzić. I ostateczną fazą jest , gdy maluch sygnalizuje, zanim zrobi w majtki. Czas trwania tych etapów jest bardzo indywidualny.
Warto uzbroić się w cierpliwość, nie karać i nie karcić za niepowodzenia, bo wyzwanie stanie się zbyt trudne, a silne emocje uniemożliwią dziecku sukces. Wystarczy dziecku jasno przedstawić swoje oczekiwania na kolejnych etapach ...oraz zapewnić je, że nie wszystko musi się udać od razu. Generalnie im mniej się dziecko denerwuje tą sytuacją, tym szybciej osiągnie sukces. ( nie przesadzajmy z presją)
Pozdrawiam
Ewa Zwolińska
Autor/dodał :
polna
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet