Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Noworodki i niemowlaki
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Czy warto wrócić do karmienia?

Pytanie:

Mam prawie 3 miesięczna córkę. Urodziła się przez cięcie nie chciała ssać. Ja się nie poddawałam odciągałam pokarm i karmiłam ją przez butelkę, parę dni była również karmiona cewnikiem. Równocześnie podejmowałam próby przystawiania do piersi. Po 6 tygodniach zaczęła ssać. Przez 2 tygodnie była karmiona wyłącznie piersią i ładnie przybywała na wadze. Niestety, przez cały okres po wyjściu ze szpitala, czyli od momentu kiedy była karmiona moim pokarmem miała straszne problemy z biegunkami. Na pupie porobiły się jej bolące rany ,na które nawet dermatolog nie potrafił sobie poradzić. Dziecko praktycznie cały czas popuszczało kwaśne stolce, sprawiało jej to ból, nie mogło spać. Wypróbowałam wszystkie maści w aptece, dziecko jak najczęściej leżało bez pampersa na pieluszce tetrowej i się wietrzyło. Starałam się opróżniać pierś laktatorem do końca aby dziecko nie jadło tylko mleka tzw. 1 fazy (woda z laktozą). To samo starałam się robić karmiąc piersią. Trzymałam dziecko przy 1 piersi przynajmniej 20 minut do uczucia wyraźnego luzu z piersi. Oczywiście starałam się trzymać dietę: eliminacja nabiału i innych uczulających produktów. W międzyczasie porobiłam badanie kału (wyszedł odczyn kwaśny)oraz posiewy kału, moczu i własnego pokarmu. Badanie moczu wyszło źle i tak trafiłyśmy na oddział nefrologiczny, gdzie córkę cewnikowano jednak nic nie potwierdzono zakażenia. W pokarmie nie wykryto bakterii. Gastrolog stwierdził więc że jest to albo silna alergia i tu cytuję "uczulać może wszystko a coś jeść muszę" albo nietolerancja laktozy. Kazał "wybrać mniejsze zło i dać dziecku spokój" czyli odstawić od piersi i karmić preparatem mlekozastępczym. Od 2 tygodni córka jest na nutramigenie. W ciągu 2 dni od odstawienia od piersi zagoiła się jej pupa. Robi 2 kupy na dobę, dużo śpi i jest pogodna. Po prostu inne dziecko. Ale ja nie mam spokoju czy dobrze zrobiłam. Może jednak moja dieta nie była odpowiednia jadłam np. pieczywo. Miałam bardzo dużo pokarmu i może powinnam przed podaniem piersi odciągnąć pokarm i go wylać po to żeby dziecko dostało mleko 2 fazy. Zostały mi resztki pokarmu więc może warto rozbudzić laktację i spróbować jeszcze raz. Nie chcę jednak aby moje dziecko znowu cierpiało. Lekarz powiedział, że gdyby takie biegunki dłużej trwały mogłoby dojść do perforacji jelit. Nie wiem co mam robić. Odpowiedź:

Witam
mam przeświadczenie, że miłość mamy to nie tylko karmienie piersią. To właśnie zapewnienie dziecku ciepła, bezpieczeństwa, łagodzenie bólu i obecność rodziców. Próbowała pani wielu rzeczy - pediatra, alergolog, dermatolog, gastrolog, posiewy kału, moczu, własnego pokarmu, eliminacja najbardziej uczulających czynników z pokarmu. Po podaniu Nutramigenu pani córeczka jest wreszcie zadowolona, uśmiechnięta, nie boli ją pupa. Czy nie to właśnie jest najważniejsze?
Czasem (może jako konsultant laktacyjny nie powinnam tego mówić) wydaje mi się, że wykłady w Szkołach Rodzenia, poradnie, szpitale wręcz zmuszają mamy do karmienia piersią sugerując, iż kobieta, która podaje dziecku mieszankę jest wyrodną matką. Ale ta, która dziecko bije, pali przy nim 20 papierosów dziennie, popija piwo, nie chodzi z nim na spacery, kąpie lub czule przytula tylko wtedy kiedy ktoś patrzy, ale karmi piersią albo nie przyznaje się, że podaje butelkę jest wzorową mamą? Decyzja oczywiście należy do pani. Może pani raz jeszcze za jakiś czas zaproponować jej pierś (im dziecko starsze, tym przewód pokarmowy bardziej dojrzały). Nawet gdyby miała dostać pani mleko 2-3 razy dziennie.
Pozdrawiam
Autor/dodał :
promater
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet