Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Dzieci 1-6 lat
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

czy potrzebna pomoc

Pytanie:

moj 8letni syn bardzo boi sie psów i kotów malo tego, nawet gdy widzi muchę w pokoju to domaga się aby ją wygonić, zaznaczam że jako 3letni chłopiec mial w domu duzego psa i mial z nim wspaniały kontakt, natomiast, 4 lata temu przehodzilam z nim przez wąskie przejscie, gdzie zza plotu niespodziewanie wyskoczyl grozny pies , na cale szczescie tylko przerazliwie szczekal,prosze mi doradzic czy moje dziecko potrzebuje pomocy psychologa, czy moze pomoga mu tłumaczenia rodzicow Odpowiedź:

Dużo możecie Państwo zrobić sami - i o tym zaraz napiszę więcej- natomiast z pomocą psychologa problem można pewnie rozwiązać szybciej. Takie konsultacje powinny odbywać się w gronie rodzinnym , a nie z samym dzieckiem i mają na celu pomóc Państwu w pomaganiu synkowi.
Trzeba pamiętać, że tym , co podtrzymuje fobię (lęk przed psami) jest unikanie kontaktu z tym, czego się boimy. To ważne żeby Państwo nie ulegali lękowi dziecka, potwierdzacie wtedy, że psów się należy bać, skoro nawet dorośli coś robią w tej sprawie oraz uniemożliwiacie małemu oswojenie się czy zdobycie doświadczenia , że psy bywają miłe. Jednocześnie przełamywanie lęku dziecka na siłę może być dla niego dużą krzywdą. Polecałabym wypośrodkowane zachowanie, którego mottem jest przekaz "rozumiem, że sie boisz, ale nie ma czego". W praktyce może to oznaczać, że przestajemy uciekać na drugą stronę ulicy na widok psa, ale oferujemy dziecku ręke i słowa pocieszenia, zachęty i a wreszcie uznania, że przeszedł oto obok psa. Bardzo dobrą i sprawdzoną techniką przezwyciężania fobii jest "stopniowa ekspozycja", która polega oswajaniu dziecka z obecnościa zwierząt małymi krokami. Przykładowo możecie zacząć od czytania ksiażek o przyjaźni dzieci i zwierząt, oglądania programów o zwierzetach, chodzenia do zoo, oglądania zdjęć z dzieciństwa z waszym psem i słuchania opowieści o tym, jak lubił waszego synka ,poprzez głaskanie króliczków, szczeniaczków i kociąt, aż po spotkania z dużymi psami. Warto też zmieniać perspktywę dziecka : przypuszczalnie do tej pory synek postrzega sibie jako obiekt ataku a zwierzę jako agresora. Można kierować jego uwagę na to, że te role moga wyglądać inaczej, że np zwierze potrzebuje opieki a chłopiec mu pomaga, lub że są zwierzęta, które zajmują się bronieniem lub ratowaniem ludzi. Polecam też książkę "Bajki, które leczą" (niestety nie pamiętam autora). Są tam bajki o przezwyciężaniu lęku przed psem.
Warto też podkreślić, że nie wszystkie psy sa miłe i nauczyć dziecko "zasad bhp" w postepowaniu z czworonogiem, typu: nie podchodzic do zwierząt bezdomnych, pytać właścicieli, czy mozna pogłaskac psa, jak poznać , że pies jest nastawiony życzliwie, a jak , ż wrogo... Taka wiedza też zwiększa poczucie bezpieczeństwa.
Pozdrawiam serdecznie
Ewa Zwolińska
Autor/dodał :
polna
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet