Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Dzieci 1-6 lat
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

dziwne zasypianie

Pytanie:

moja 21 mieśięczna córka w dzień nieumie sama zasnąć usypiam ją na rękach. Na noc kładę się z nią do łóżka i przed zasnięciem córka unosi rytmicznie nogi takjakby jechała na rowerze, ciągnie sie za spodnie albo bluzkę robi to od dawna kiedys nawet bardziej.Ostatnio także bardzo gryzie smoczek tak aż go przegryzie. Odpowiedź:

Witam ! nie ma nic niepokojącego w tym , że mała macha nogami przed zaśnięciem czy że ciągnie ubranko. Są to prawdopodobnie zachowania samouspokajające. Pewien kłopot może natomiast stanowić fakt, że córeczka nie miała okazji nauczyć się do tej pory samodzielnego zasypiania ( to niestety jest sztuka, której w większości przypadków trzeba nauczyć dziecko aktywnie). Może warto by było stopniowo odstawiać noszenie na rękach i kładzenie się z dzieckiem do łóżka? Nie wiem jak to jest w Państwa przypadku, ale w większości rodzin taka pomoc przy zasypianiu ze strony rodziców nasila problemy ze snem u dziecka. Każdy w końcu musi opanować umiejętność samodzielnego zasypiania, a także blisko z nim związane samouspokajanie się i samopocieszanie. To ważne walory psychiczne, potrzebne przez całe życie. Chroniąc dziecko przed oswojeniem się z byciem samym w łóżku, przekazuje się mu komunikat, że to rzeczywiście coś niebezpiecznego ( czyli można powiedzieć, że się dziecko straszy).
Po prawie 2 latach nie łatwo będzie od razu zmienić nawyki dziecka i trzeba sie przygotować, że będą ze strony córki protesty. Jednocześnie plusem sytuacji jest to że dziecko jest starsze, więcej rozumie i wiele rzeczy można mu wytłumaczyć.
"Technika" uczenia samodzielności w zasypianiu jest taka, by stopniowo wycofywać swoją obecność. Gdy dziecko płacze można je pocieszyc i z żelazną konsekwencją wyjść ponownie.
Polecam książkę Tracy Hogg "Język niemowląt", gdzie szczegółowo przedstawiono tę metodę. Wiele też na ten temat opublikowano już "odpowiedzi" w portalu- z pewnościa można je także przejżeć.
Pozdrawiam
Ewa Zwolińska
Autor/dodał :
polna
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet