Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Dzieci 1-6 lat
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

Nagla zmiana zachowania

Pytanie:

Dziendobry Mam problem poniewaz moja 1,5roczna coreczka byla aniolkiem usmiechnietym ,no i w sumie nadal jest tylko nie przy mnie...nie mam pojecia skad jej sie wziely takie nawyki bije rzuca sie na podloge i wcale niema ochoty ze mna przebywac(bardzo mi jest smutno z tego powodu gdyz jestem jej mama i staram sie aktywnie spedzac czas z corka) Zupelnie niewiem jak sobie poradzic gdyz moje slowa i tlumaczenia do niej nie dochodza boje sie ze moge wybuchnac w pewnym momencie a to nie bedzie dobre dla naszych relacji. Prosze bardzo o pomoc Pozdrawiam serdecznie Kamila Tassious Odpowiedź:

Witam Panią.
Wiele dzieci w tym wieku przechodzi przez taki okres-doświadczają złości i frustracji, a jeszcze nie nauczyły się , jak sobie z tymi uczuciami poradzić.Tak więc to, że Pani aniołek tak się zachowuje nie jest niczym nienormalnym. To oznacza natomiast, że nastąpił dobry moment, by zacząć uczyć dziecko dwóch ogromnie ważnych umiejętności psychologicznych - radzenia sobie ze swoimi emocjami i przestrzegania "granic" , zakazów, norm społecznych. Z jednej strony zadaniem rodzców ( na kilka najbliższych lat, nie ukrywajmy) jest nazywanie uczuć i doznań dziecka:" teraz się złościsz" "Acha chyba jesteś zmęczona i dlatego płaczesz", " chyba zezłościłaś się na mamę?" itd. Na tym pierwszym etapie często wyrazem akceptacji dla uczuć dziecka jest towarzyszenie mu w czasie napadu złości. Rodzic jest wtedy obok , zachowuje spokój, nazywa to, co dzieje się z dzieckiem, uspokaja je, że złośc zaraz minie, propnuje przytulenie Z drugiej strony, akceptując wszystkie uczucia i pozwalając dziecku je przeżywać, rodzice mają zabraniać konsekwentnie pewnych zachowań i nie dopuszczać do niebezpiecznych sytuacji. "Złościsz się, ale nie wolno bić". Słowa dla tak małego dziecka nie są jeszcze silnym przekazem; czasem trzeba fizycznie przytrzymać rączkę czy wynieść z pokoju, w którym "popełniany jest czyn". Paradoksalnie dziecko bardzo potrzebuje wiedzieć, że rodzic jest silny i że to on tu rządzi. (Wielu rodziców miało podobne pytania , więc może warto żeby przejżała pani także inne odpowiedzi zamieszczone na portalu)
Nie wiem natomiast , dlaczego córeczka zachowuje sie tak tylko wobec Pani. Może jest Pani po prostu najbliższą i najbezpieczniejszą dla niej osobą? W jej postrzeganiu jest Pani ciągle prawdopodobnie dość wszechwładna i omnipotentna, trochę jak Bóg- więc na kogóż innego się złościć jeśli zepsuła się zabawka lub gdy boli brzuszek. To trudny moment dla malucha , bo za chwilę te miłe iluzje niemowlęctwa, że mama zawsze wie co potrzeba, będą zastąpione przez bardziej skomplikowaną rzeczywistość, gdzie dziecko ma wiedzieć samo , czego potrzebuje, i jeszcze to zakomunikować, i jeszcze często pogodzić się, że czasem nie może tego dostać.
Jeśli chodzi o Pani złość, mogą pomóc dwie rzeczy. Po pierwsze żeby Pani rozumiała, że zachowanie dziecka ne ma aż tak dużo wspólnego z Pani osobą, lecz raczej z coraz bardziej złożonym pojmowaniem świata ( i jest jakąś normą w tym wieku). A po drugie, proszę wcześniej stawiać granice. Można towarzyszyć dziecku, gdy rzuca się ze złości na podłogę, ale nie pozwalać bić, gryźć itd.
W razie dalszych pytań, chętnie pozostaję do dyspozycji
Pozdrawiam
Ewa Zwolińska
Autor/dodał :
polna
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet