Nasze serwisy: mBaby.pl, m
ciąża
.pl, ppasazkobiety.pl, poradnikkobiety.pl, ladymedia.pl
Witaj, Logowanie  Rejestracja
R e k l a m a
Dzieci 1-6 lat
Warto także przeczytać
Mama Newsletter
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje np. o nowych konkursach, wydarzeniach etc zapisz się do naszego Newslettera
Regulamin
R e k l a m a

spanie z dzieckiem w 1 pokoju

Pytanie:

Witam Pani doktor! mam pytanie odnośnie snu mojej 4,5 mies. córeczki. Odkąd się urodziła ustaliliśmy z mężem, że bedziemy spać z nią na zmianę- ona w swoim łóżeczku a ja czy mąż na łóżku. Jest nam w ten sposób po prostu wygodniej bo w razie zachłyśnięcia będę mogła w porę zareagować. W ten sposób widzę ją i słyszę w razie konieczności.To w sumie dla jej bezpieczeństwa. Tyle się mówi o śmierci łóżeczkowej czy bezdechu. Jednak znajomi krzyczą na nas że zle robimy śpiąc z dzieckiem w tym samym pokoju, że w przyszłości będzie przez to mnie samodzielna i będzie z nami robiła co chciała. Wydaje nam się to dziwne trochę. Córeczka nauczona jest zasypiania w swoim łózeczku i nie widzę nic złego w tym, że ja czy mąż spimy z nią w pokoju. Ale wolę jednak zapytać specjalistę. Czy faktycznie źle postępujemy?? bardzo proszę o poradę! Odpowiedź:

Witam Panią! Spokojnie, w wychowywaniu dziecka nie ma wcale tak jednoznacznie złych i jednoznacznie dobrych zachowań- wszystko zależy od kontekstu. Zastanówmy się wspólnie. To ważne , by dziecko uczyć samodzielności, zgoda. Dobrze, żeby spało samo- bo inaczej UCZY SIę BAć spać bez rodziców. I to jest pytanie do Państwa, czy w nocy ją np. nosicie , czy też śpi niezależnie od waszej obecności.
To dobry wiek, by wycofywać nocną aktywność rodziców - nie nawiązywać kontaktu wzrokowego, nie rozbawiać, jeśli mówić, to monotonnie, usypiająco.W razie potrzeby wziąć na chwilę na ręce i szybko odłożyć do łóżeczka.
I jeszcze jedna ważna kwestia. Skąd tyle strachu , że coś się stanie dziecku? Czy są jakieś medyczne podstawy, by sądzić, że się zadławi lub przestanie oddychać? Jeśli nie to zachęcam- choć to może trudne- do wzięcia głębokiego oddechu.Z psychologicznego punktu widzenia taki nadmiar niepokoju nie służy ani Państwu ani dziecku. A poza wszystkim jest jeszcze jedna perspektywa. W rodzinie dzieje się po prostu lepiej , kiedy rodzice śpią razem.
Pozdrawiam serdecznie .
Ewa Zwolińska
PS Jeśli macie Państwo taką możliwość- zapraszam na spotkania "Fajnych Rodziców". Pomagamy poradzić sobie z niepokojem i uczymy, jak postępować z maluchami.
Autor/dodał :
polna
 

Komentarze (0)

Napisz Komentarz


busy
 

Dołącz do nas

O nas | Kontakt | Reklama | Współpraca | Regulamin | Linkuj do nas | Ciekawe strony | Mapa serwisu | Polityka cookies
Design by resMedia (C) 2006-2011 Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.

Wszystkie porady i artykuły zawarte w naszym serwisie publikowane są wyłącznie do celów informacyjnych. Wszelkie choroby, schorzenie i inne powikłania należy konsultować z lekarzem specjalistą. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, posty oraz komentarze nadesłane przez użytkowników.

dziecko  przygotowania do ciąży  ciąża, ciąża tydzień po tygodniu  niemowlę  wcześniak uroda moda, trendy i styl moda zdrowie i fitness poradnik dla kobiet